Kiedy na rynku debiutował Galaxy S6, dla wielu osób stało się jasne, że Samsung odkrył wreszcie receptę na stworzenie smartfona, który poza znakomitą specyfikacją sprzętową jest w stanie zaoferować również wygląd w pełni godny urządzenia klasy premium. Pomimo tego faktu „szóstek” nie można było określić mianem urządzeń idealnych, ponieważ brakowało im kilku dość istotnych jak na tę klasę sprzętu funkcji.
Choćby z tego tylko powodu oczekiwania w stosunku do modeli S7 były naprawdę spore, a wielu obserwatorów branży zastanawiało się czy Koreańczycy wyciągną wnioski z niedociągnięć poprzednich modeli i oddadzą w ręce konsumentów smartfony, które bez przeszkód będzie można nazwać urządzeniami kompletnymi, nie posiadającymi żadnych ograniczeń w ujęciu czysto użytkowym.
Mając przed oczami Galaxy S7 i S7 Edge widać, że cel ten został osiągnięty, a argumentów za takim stwierdzeniem jest cała masa. W nawiązaniu do modelu S6 najważniejszymi z nich są przede wszystkim implementacja slotu na karty pamięci oraz wsadzenie w obudowę znacznie wydajniejszych baterii (3 000 mAh w S7 i 3 600 w S7 Edge) – modyfikacje te były wyczekiwane od dawna i nie ma się co dziwić, że ich pojawianie się zostało odebrane z wyjątkową radością zarówno wśród posiadaczy poprzednich modeli Galaxy z linii S, jak i wśród osób planujących nabycie któregoś z androidowych flagowców.
SPADEK ROZDZIELCZOŚCI Z 16 DO 12 MPIX NIE WPŁYNĄŁ NEGATYWNIE NA JAKOŚĆ ZDJĘĆ
Modele S7 otrzymały wyświetlacze Super AMOLED QHD, które w porównaniu do paneli zastosowanych w poprzednikach oferują jeszcze większą jasność, dzięki czemu korzystanie ze smartfona przy mocnym świetle słonecznym przestaje wiązać się z jakimkolwiek problemem. Nowe wyświetlacze są włączone cały czas i przed wybudzeniem smartfona prezentują godzinę, datę, stan baterii oraz informacje o połączeniach i otrzymanych wiadomościach. Samsung twierdzi, że w takim trybie działania wyświetlacza bateria traci co godzinę zaledwie jeden procent swej aktualnej pojemności.
Na pierwszy rzut oka zmniejszenie rozdzielczości tylnego aparatu fotograficznego z 16 do 12 Mpix może wydawać się dużym zaskoczeniem, ale paradoksalnie modyfikacja ta okazała się zmianą na lepsze. Samsung zdecydował się zastosować większy sensor, który zapewnia podobną ilość szczegółów na fotkach oraz znacznie lepiej radzi sobie z pracą przy słabym oświetleniu. Na pochwałę zasługuje również ultra szybki autofokus, który dzięki technologii podwójnych pikseli jest gwarantem ostrych jak żyleta zdjęć robionych nawet podczas suto zakrapianej imprezy. Jakość filmów rejestrowanych za pośrednictwem takiej optyki jest oszałamiająca i spokojnie można zaryzykować stwierdzenie, że nowe smartfony Samsunga nie będą mieć problemów ze sprostaniem wymaganiom każdego mobilnego filmowca. Możliwości oferowane przez nawet najlepszy sensor mogłyby zostać zmarnowane, gdyby za jego działanie było odpowiedzialne niedopracowane oprogramowanie. W przypadku Galaxy S7/S7 Edge taka sytuacja nie ma racji bytu, co więcej – software aparatu fotograficznego został zaprojektowany tak, aby jak najlepiej łączyć w sobie prostotę obsługi z dużą liczbą funkcji przygotowanych z myślą o osobach nieco poważniej podchodzących do tematu pstrykania fotek. Interfejs aplikacji został tu bardzo dobrze przemyślany i nawet w trybie Pro już po chwili jesteśmy w stanie śmigać po różnych zaawansowanych opcjach pozwalających na dokładną kontrolę ustawień pracy aparatu.
Galaxy S7 i S7 Edge zachwycają również pod względem szybkości swego działania, w czym ogromną rolę odgrywa stworzony przez Samsunga procesor Exynos oraz aż 4 GB pamięci RAM. Duet ten zapewnia koreańskim flagowcom olbrzymie pokłady mocy obliczeniowej, zdolnej zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagającego entuzjasty multitaskingu.
CODZIENNA OBSŁUGA
Korzystanie z Galaxy S7 Edge jest zupełnie nowym doświadczeniem. S6 Edge posiadał co prawda zakrzywiony wyświetlacz, ale tak na dobrą sprawę jego brzeg nie oferował zbyt dużej funkcjonalności w zakresie ułatwiania obsługi systemowego interfejsu. W przypadku najnowszego modelu z linii Edge sytuacja ta uległa zmianie za sprawą możliwości zrobienia skrótów do ulubionych aplikacji, dzięki czemu już szybkie dotknięcie palcem krawędzi telefonu wystarczy do uruchomienia najbardziej potrzebnego nam w danej chwili oprogramowania.
Znana i nie przez wszystkich lubiana nakładka TouchWiz ponownie zagościła w nowym flagowcu Samsunga. Z jednej strony trzeba docenić, że Koreańczycy na przestrzeni kilku ostatnich lat poddawali ją cyklicznym ulepszeniom, z drugiej zaś w dalszym ciągu użytkownik smartfona Galaxy musi godzić się na fakt, że w urządzeniu tym znajdzie się spora ilość mniej lub bardziej przydatnych firmowych aplikacji. Dość denerwujące jest też niezbyt zoptymalizowane zarządzanie pamięcią, co w przypadku ogromnej liczby uruchomionych jednocześnie aplikacji może mieć przełożenie na komfort śmigania po systemowym interfejsie.
Przed premierą modelu S7 wiele osób miało w pamięci przeciętną (żeby nie powiedzieć słabą) żywotność baterii w jego poprzedniku. Urządzenie z tak znakomitym wyświetlaczem i tak mocnymi podzespołami posiada ogromny apetyt na energię, dlatego też z radością przyjęliśmy wiadomość, że nowe flagowce otrzymały pojemniejsze baterie, zdolne zapewnić ponad dobę naprawdę intensywnego użytkowania smartfona. W oszczędzaniu akumulatorów pomaga również tryb Doze – nowa funkcja systemu Android Marshmallow, która wprowadza telefon w stan drzemki, gdy zostawimy go np. leżącego na biurku. Wydajność nowych baterii zasługuje na podziw, zwłaszcza jeśli mówimy o akumulatorze obecnym w Galaxy S7 Edge. Pojemność 3 600 mAh pozwala mieć w pełni uzasadnioną nadzieję, że przy normalnym użytkowaniu smartfon ten powinien wytrzymać nawet dwa dni bez konieczności podłączania go do źródła energii.
JAKOŚĆ WYKONANIA
Z czysto użytkowego punktu widzenia Galaxy S7 i S7 Edge są smartfonami niemalże idealnymi. Ich szklano-metalowa obudowa prezentuje się wprost przepięknie i jest zaokrąglona na bokach, dzięki czemu telefony te trzyma się w dłoni bardzo przyjemnie. Docenić trzeba też designerski szlif w postaci cienkiej ramki wykonanej z aluminium, która nie tylko posiada walory wizualne, ale poniekąd zabezpiecza też przed przypadkowym wyślizgnięciem się telefonu z ręki.
Projektanci Samsunga naprawdę stanęli tu na wysokości zadania, udowadniając, że koreańska firma potrafi wypuścić na rynek smartfona mogącego bez absolutnie żadnych kompleksów stawać w szranki z innymi topowymi modelami należącymi do segmentu premium.
NAJNOWSZA ODSŁONA NAKŁADKI TOUCHWIZ OTRZYMAŁA ZNACZNIE CZYTELNIEJSZY I BARDZIEJ INTUICYJNY INTERFEJS
Inną niezwykle ważną właściwością modeli S7 i S7 Edge jest ich całkowita wodoszczelność. Według zapewnień producenta smartfony te zniosą bez szwanku 30-minutowe zanurzenie na głębokości do 1,5 metra, wobec czego mogą uchodzić one za sprzęt pozwalający na przeprowadzenie sesji fotograficznej podczas wakacyjnej kąpieli nad morzem. Podczas naszego redakcyjnego testu sprawdziliśmy tę właściwość wrzucając S7 na 25 minut do miski z letnią wodą. Po wyjęciu z niej smartfona i przetarciu szmatką, urządzenie działało identycznie jak przed tym eksperymentem, także w naszym odczuciu spokojnie można uwierzyć przechwałkom koreańskich inżynierów.
Dodajmy do tego szkło Gorilla Glass 4 oraz odporną na działanie kurzu obudowę, a przed naszymi oczami zacznie rysować się obraz sprzętu, który pomimo swej luksusowości jest w stanie znieść naprawdę sporo.
Galaxy S7 i S7 Edge są jednymi z najdroższych smartfonów na rynku, ale nie powinno to być dla nikogo jakimś większym zaskoczeniem, zwłaszcza jeśli popatrzy się na klasę ich wykonania. Modele te zostały również znacząco ulepszone w stosunku do swoich bezpośrednich poprzedników i otrzymały znakomite podzespoły gwarantujące rewelacyjną wydajność oraz wysoki komfort w codziennym użytkowaniu smartfona. Nie trzeba więc chyba dodawać, że jeśli ktoś ma zamiar kupić sobie jakiś topowy telefon z Androidem, to „siódemki” powinny być brane pod uwagę w procesie decyzyjnym.
SPECYFIKACJA
- CENA 3 200 PLN (S7) / 3 600 PLN (S7 Edge)
- ROZMIAR WYŚWIETLACZA 5,2 cala / 5,5 cala
- ROZDZIELCZOŚĆ WYŚWIETLACZA 1440 x 2560 pikseli
- WYMIARY 142,4×69,6×7,9 mm / 150,9×72,6×7,7 mm
- WAGA 152 g / 157 g
- CPU Exynos 8890
- RAM 4 GB
- PAMIĘĆ 32 GB (+microSD)
- BATERIA 3 000 mAh / 3 600 mAh
Ocena
Zdaniem T3
Pomimo kilku niedociągnięć, S7 i S7 Edge są jednymi z najlepszych smartfonów, jakie trafiły do sklepów w bieżącym roku.
-
Design
-
Jakość wykonania
-
Funkcjonalność
-
Cena