Chiński start-up OnePlus zaliczył spektakularny debiut na rynku urządzeń mobilnych w 2014 roku, kiedy to zaprezentował światu smartfona OnePlus One. Model ten posiadał niezłą specyfikację i wyjątkowo atrakcyjną cenę, dzięki czemu wielu obserwatorów branży określało go mianem „zabójcy flagowców”. Czy jego następca robi równie dobre wrażenie?
Odpowiedź na to pytanie nasuwa się już w chwilę po zestawieniu specyfikacji tego smartfona oraz ceny, jaką trzeba za niego zapłacić. Najtańsza wersja modelu OnePlus 2 z 16 GB wbudowanej pamięci kosztuje 1 250 PLN (w sprzedaży dostępny jest także wariant 64 GB – 1 700 PLN), co nie stanowi wygórowanej kwoty, biorąc pod uwagę parametry podzespołów oraz ogólną jakość wykonania urządzenia. Z przodu telefon prezentuje się atrakcyjnie, a dodatkowego uroku dodaje mu metalowa ramka okalająca obudowę. Tył smartfona chroni plastikowa klapka wykonana z tworzywa o średnio przyjemnej w dotyku chropowatej fakturze. Jeśli chcielibyśmy nadać OnePlus 2 nieco innego wyglądu, możemy dokupić do niego którąś z wielu alternatywnych klapek obudowy – liczba dostępnych wariantów jest całkiem spora i obejmuje klapki wykonane np. z Kevlaru czy prawdziwego drewna. W stosunku do swego bezpośredniego poprzednika, opisywany model jest nieco masywniejszy, ale zwiększenie grubości obudowy do wartości 9,9 mm pozwoliło producentowi na wsadzenie do niej większej baterii.
COŚ DLA PALCÓW I NIE TYLKO
Jedną z najbardziej przyciągających uwagę charakterystycznych cech chińskiego smartfona jest bez dwóch zdań sensor linii papilarnych, ukryty pod przyciskiem Home. Komponent ten do tej pory można było znaleźć w smartfonach sprzedawanych w o wiele wyższych cenach, co w oczywisty sposób z miejsca podnosi wartość modelu OnePlus 2. O ile sam fakt obecności owego sensora należy uznać za miłą niespodziankę, o tyle jakość jego działania nie przysparza już zbytnich powodów do radości, gdyż bardzo często ma on problemy z właściwym rozpoznaniem odcisku palca – niejednokrotnie trzeba próbować po kilka razy, aby odblokować telefon z wykorzystaniem tej metody. OnePlus pracuje obecnie nad poprawką software’u obsługującego czytnik linii papilarnych, jednak na dzień dzisiejszy nie wiadomo, kiedy takowa aktualizacja miałaby się pojawić.
ONEPLUS 2 ŁATWO POMYLIĆ Z JAKIMŚ O WIELE DROŻSZYM SMARTFONEM.
Osoby posiadające model OnePlus One mogą być nieco rozczarowane tym, że jego następca również otrzymał 5,5-calowy wyświetlacz Full HD. Panel obecny w OnePlus 2 cechuje się jednak nieco większą jasnością i zauważalnie lepszymi kątami widzenia, dzięki czemu lepiej niż poprzednik sprawdza się podczas użytkowania smartfona na zewnątrz, nawet przy bardzo mocnym świetle słonecznym.
OBSŁUGA I PERSONALIZACJA
Chiński smartfon działa w oparciu o Androida 5.1, który został zmodyfikowany przez stworzoną przez OnePlus nakładkę Oxygen OS. Jej niekwestionowaną zaletą jest to, że umożliwia ona łatwy dostęp do wielu przydatnych narzędzi systemowych, oddając użytkownikowi dużą swobodę w kontekście sposobu obsługi i możliwości związanych z personalizacją Androida. Z bardziej przydatnych funkcji warto wymienić chociażby opcję pozwalającą na zaprogramowanie działania przycisków nawigacyjnych, z użyciem której można w znaczący sposób podnieść szybkość i efektywność korzystania ze smartfona. Ciekawie wypada również możliwość przypisania przyciskom drugiej funkcjonalności, dostępnej po ich dłuższym przytrzymaniu.
OnePlus 2 oferuje również kilka ciekawych opcji kontroli, pozwalających np. na włączenie aparatu, latarki czy przełączanie utworów muzycznych przy wyłączonym wyświetlaczu smartfona. Przykładowo, jeśli namalujemy palcem kółko, urządzenie automatycznie uruchomi aparat fotograficzny. Nakreślenie litery V uruchamia zaś latarkę. Te „dotykowe skróty” przyspieszają proces obsługi smartfona, a używanie ich szybko wchodzi w nawyk.
Chińczycy postanowili też zrobić mały prezent wszystkim wielbicielom muzyki, wyposażając swój produkt w pakiet rozwiązań MaxxAudio, pozwalający na poprawę i modyfikację jakości brzmie-nia utworów odtwarzanych za pomocą smartfona. Fajną sprawą jest to, że znajdziemy tutaj oddzielne ustawienia dla muzyki, filmów i gier, co pozwala optymalnie dostosować ustawienia dźwięku do rodzaju aktualnie uruchomionych multimediów.
BUDŻETOWY MOCARZ
OnePlus udowodniło, że smartfon kosztujący 1 250 PLN może być określony tym jakże atrakcyjnym z marketingowego punktu widzenia mianem. Dwie najważniejsze pozycje na liście specyfikacji sprzętowej opisywanego modelu to 8-rdzeniowy procesor Snapdragon 810 oraz 3 GB RAM-u (wersja z 64 GB pamięci wewnętrznej posiada go aż 4 GB). Takie komponenty zapewniają OnePlus 2 ogromne pokłady mocy obliczeniowej, dzięki której chiński smartfon bez zająknięcia radzi sobie z nawet najbardziej wymagającymi aplikacjami czy grami pokroju Real Racing 3. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie jeden mały szkopuł w postaci sporadycznych spowolnień w działaniu niektórych z funkcji systemu. OnePlus 2 lubi sobie chwilkę pomyśleć przed wykonaniem poleceń wydanych przez użytkownika, co widać np. podczas dzwonienia, gdzie opóźnienie między kliknięciem ikonki nawiązania połączenia a uruchomieniem całego procesu jest dość mocno zauważalne. Drażni to tym bardziej, jeśli ma się świadomość, że w naszej dłoni znajduje się sprzęt mogący pochwalić się tak wspaniałą specyfikacją.
Z mało zrozumiałych względów producent nie wyposażył tego modelu w moduł NFC i uniemożliwił opcję rozszerzenia wbudowanej pamięci za pomocą kart microSD. Nie mamy wątpliwości, że brak slotu na kartę (zwłaszcza w przypadku wariantu z 16 GB wbudowanej pamięci) może okazać się cechą całkowicie dyskwalifikującą OnePlus 2 w oczach osób korzystających z dużej liczby aplikacji bądź chcących posiadać w smartfonie jakąś pokaźną kolekcję swoich ulubionych utworów. Boli również to, że w sprzedaży dostępne są zaledwie dwa modele: z 16 lub 64 GB wbudowanej pamięci. Opcja 32 GB lub nawet 128 GB ułatwiłaby podjęcie decyzji o ewentualnym zakupie wielu potencjalnym konsumentom.
ONEPLUS 2 POMIMO NISKIEJ CENY OFERUJE SWEMU NABYWCY ZASKAKUJĄCO SPORO.
Główny aparat OnePlus 2 w stosunku do swego poprzednika otrzymał sporo ulepszeń, wśród których na pierwszy plan zdecydowanie wysuwają się laserowy autofokus oraz system optycznej stabilizacji obrazu. Dodatki te mają ogromny wpływ na jakość zdjęć – fotki zrobione chińskim smartfonem prezentują się naprawdę nieźle i nawet podczas sesji przeprowadzanej w kiepskich warunkach oświetleniowych zachowują dużą liczbę detali.
Aplikacja aparatu fotograficznego jest relatywnie prosta w użytkowaniu, choć nie oferuje użytkownikowi zbyt wielu narzędzi pomocnych podczas wykonywania zdjęć. Warto mieć jednak na uwadze, że w którejś z kolejnych aktualizacji producent zamierza wprowadzić do tego oprogramowania szereg opcji związanych z pełną kontrolą manualną.
NIEDROGO, ALE ATRAKCYJNIE
OnePlus 2 kryje w sobie jeszcze jedną niespodziankę. To pierwszy na rynku smartfon korzystający z portu USB-C – obsługuje on nowy rodzaj wtyczki, której po prostu nie sposób włożyć niepoprawnie do smartfona. Minusem takiego rozwiązania jest oczywiście to, że w przypadku nawet niezbyt długiego pobytu poza domem nie można rozstawać się z dołączonym do urządzenia kabelkiem. Bateria testowanego egzemplarza wytrzymuje dobę zwyczajnego użytkowania. Jeśli jednak nie spędzacie dużo czasu na mobilnym przeglądaniu internetu lub długiej zabawie z grami, to czas pracy akumulatora spokojnie wydłuży się do 30-36 godzin. W przypadku gdy jedziemy już na „ostatnich oparach” z pomocą może przyjść tryb oszczędzania energii – obniża on jej zużycie m.in. poprzez zmniejszenie wydajności podzespołów.
Ostateczna ocena OnePlus 2 jest dość problematyczna. Z jednej strony mamy do czynienia z naprawdę ciekawym smartfonem, który przy niskiej cenie jest w stanie zaoferować sporo technologicznych dobroci. Z drugiej zaś smutne jest, że atrakcyjny koszt urządzenia odbił się zauważalnie na jego funkcjonalności. W szkolnej skali dajemy mu zatem mocną trójkę – osoby, które nie potrzebują sprzętu z dużą ilością miejsca na dane i szukającego niedrogiego, ale całkiem przyzwoitego telefonu, mogą dorzucić do oceny jedno oczko.
SPECYFIKACJA
- CENA 1 250 PLN (16 GB), 1 700 PLN (64 GB)
- URL www.oneplus.net/pl
- WAGA 175 g
- WYMIARY 74,9×151,8×9,9 mm
- ROZDZIELCZOŚĆ WYŚWIETLACZA 1080×1920
- PRZEKĄTNA WYŚWIETLACZA 5,5 cala
- PROCESOR 8-rdzeniowy Snapdragon 810
- RAM 3 GB/4 GB
- OS Android 5.1
- APARATY 13 Mpix (tył), 5 MPix (przód)
Ocena
Zdaniem T3
OnePlus ponownie pokazało, że potrafi stworzyć całkiem atrakcyjny smartfon, którego niska cena jest w stanie przyprawić o szybsze bicie serca.
-
Design
-
Jakość wykonania
-
Funkcjonalność
-
Cena