Połącz się z nami

Newsy

NASA chce kupować pył księżycowy od prywatnych firm

Próbki mają posłużyć do badań nad wykorzystaniem zasobów naszego satelity.

Misja Artemis, czyli powrót na Księżyc, składa się z wielu etapów, a jednym z nich jest określenie, w jaki sposób astronauci mogą pozyskiwać część surowców bezpośrednio na powierzchni satelity. Aby to osiągnąć, NASA ogłosiła właśnie konkurs na pobranie próbek skał księżycowych.

Agencja kosmiczna kieruje swój projekt do prywatnych przedsiębiorstw zajmujących się budową narzędzi do eksploracji kosmosu. NASA obiecała, że zapłaci za każdą próbkę skał lub pyłu pobranego z powierzchni Księżyca wraz z pełnym prawem do jej wykorzystywania i obróbki. Materiał skalny posłuży do opracowania sposobów na pozyskiwanie surowców z powierzchni Księżyca.

Projekt ma oczywiście swoje jasno określone zasady. Nie wystarczy przesłać do NASA samej próbki: musi towarzyszyć jej dokumentacja zdjęciowa i filmowa z procesu pozyskiwania próbki, jak również dane lokalizacyjne wskazujące miejsce jej pobrania. To zabezpieczenie przed sprytnymi oszustami, którzy chcieliby oszukać system i zamiast księżycowego pyłu przesłać próbkę ziemskich surowców.

Konkurs otwarty jest dla wszystkich zainteresowanych przedsiębiorstw z całego świata, nie tylko ze Stanów; warunkiem uczestnictwa będzie możliwość osobistego przekazania zebranego materiału skalnego na ręce przedstawicieli agencji kosmicznej. NASA ma nadzieję, że pierwsze próbki trafią do nich przed 2024 rokiem – to wtedy na Księżyc ma wyruszyć misja Artemis, w której będą brali udział astronauci.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Nowa aplikacja Xbox z możliwością streamingu gier na smartfony z Androidem

Newsy

Royole prezentuje składany Flexpai 2

Newsy

Znamy wymagania sprzętowe Cyberpunka 2077 na PC

Newsy

TikTok wciąż będzie dostępny w Stanach Zjednoczonych

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!