Połącz się z nami

Newsy

Aktualizacja standardu szyfrowania połączeń Wi-Fi

WPA3 jest lepiej przystosowany do zastosowań smart home.

Opublikowane

dnia

W erze, w której prawie wszystkie sprzęty domowego użytku mogą zostać podłączone do internetu, bezpieczeństwo tego połączenia to kluczowy czynnik. Z pomocą producentom i użytkownikom smart home przychodzi organizacja certyfikująca Wi-Fi Alliance, która właśnie opracowała WPA3 – nowy standard szyfrowania połączeń.

Poprzednia wersja standardu, WPA2, powstała w 2003 roku, na długo przed rozpoczęciem mody na Internet Rzeczy i inteligentne urządzenia domowe. Wraz z rozwojem technologii zaczęto odkrywać coraz to nowe luki bezpieczeństwa, w tym szereg błędów określanych mianem KRACK, których wykorzystanie mogło dać hakerom dostęp do każdej sieci Wi-Fi. Luki te zostały zabezpieczone, ale ich odkrycie stało się siłą napędową do opracowania nowego standardu szyfrowania połączeń.

WPA3, podobnie jak poprzednik, podzielony będzie na dwie implementacje. Przeznaczona dla użytkowników WPA3-Personal będzie oparta o system jednoczesnej weryfikacji kluczy, który zmniejszy szanse odgadnięcia hasła do Wi-Fi zarówno poprzez ataki online jak i analizę danych zebranych podczas włamania. Dla przedsiębiorstw dostępny będzie natomiast WPA3-Enterprise. Wykorzysta on 192-bitowe szyfrowanie, którego złamanie ma być prawie niemożliwe. W przypadku ataku WPA3 będzie chroniło użytkownika przed odczytaniem całości danych dostępnych w sieci. Dla zastosowań smart home Wi-Fi Alliance opracowało natomiast opcjonalny system Easy Connect, który uprości podłączanie inteligentnych urządzeń do sieci. Parowanie sprzętu z siecią nastąpi w nim za pomocą skanowania kodu QR. Umożliwi to automatyczne przesłanie danych logowania z telefonu do urządzenia.

Proces wprowadzania WPA3 na rynek na pewno potrwa kilka lat. Standard zostanie opublikowany mniej więcej jednocześnie z nowym standardem Wi-Fi, co może przyspieszyć jego ekspansję. Wraz ze wzrostem ilości urządzeń zgodnych z WPA3 stanie się on wymogiem koniecznym do uzyskania certyfikacji Wi-Fi. Podobnie jak WPA2, nowy standard będzie na bieżąco modyfikowany i zabezpieczany przed pojawiającymi się od czasu do czasu metodami złamania szyfrowania.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Marka odzieżowa Supreme wypuszcza telefon komórkowy

Klasyczna komórka za cenę smartfona?

Opublikowane

dnia

Producenci odzieży coraz chętniej flirtują z technologią – logo Gucci, Louis Vuitton czy Michaela Korsa pojawia się na głośnikach, powerbankach i innych gadżetach. Marka streetwear Supreme nie chciała być gorsza i opracowała… telefon komórkowy ze swoim logiem.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Kontrolery DualShock 4 w czterech nowych kolorach

W planach także headset o barwie różowego złota.

Opublikowane

dnia

PlayStation 4 może pochwalić się bogatym wyborem gadżetów, który jest na bieżąco rozszerzany o nowe propozycje. Tym razem Sony przygotowało cztery nowe wersje kolorystyczne pada do swojej konsoli i pasujący do jednej z nich headset.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Telewizor The Frame 2019: bo liczy się sztuka. I kropka (kwantowa)

W tym roku The Frame zaskoczy miliardem odcieni barw.

Opublikowane

dnia

Telewizor The Frame w nowej odsłonie od dziś jest dostępny w salonach Samsung Brand Store w całej Polsce. Ten unikatowy produkt w niezwykły sposób łączy nowoczesne technologie ze sztuką i jednocześnie sprawia, że staje się ona bardziej przystępna. Kolejny odcinek serialu właśnie się skończył? Teraz możesz nacieszyć oczy obrazem ulubionego malarza.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Kultura

Netflix przygotowuje nowy serial z He-Manem

Showrunnerem projektu zostanie Kevin Smith.

Opublikowane

dnia

Po ciepło przyjętym re-boocie popularnego serialu z lat 80 She-Ra, Netflix zabrał się za kolejną serię osadzoną w tym uniwersum. Masters of the Universe: Revelation będzie kontynuacją kultowej kreskówki He-Man i Władcy Wszechświata.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Spotify dla rodziny z nowymi funkcjami

Kontrola rodzicielska i możliwość tworzenia wspólnych playlist.

Opublikowane

dnia

Pakiet rodzinny Spotify do tej pory był często wykorzystywany przez grupy znajomych, którzy chcieli zaoszczędzić na dostępie do muzyki w trybie Premium – poza ceną i wymaganiem, że wszyscy jego posiadacze muszą mieszkać razem, nie różnił się on niczym specjalnym od klasycznej subskrypcji. Teraz otrzyma on dodatkowe funkcje czyniące go bardziej „rodzinnym” niż poprzednio.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne