Połącz się z nami

Newsy

Aktualizacja standardu szyfrowania połączeń Wi-Fi

WPA3 jest lepiej przystosowany do zastosowań smart home.

Opublikowane

dnia

W erze, w której prawie wszystkie sprzęty domowego użytku mogą zostać podłączone do internetu, bezpieczeństwo tego połączenia to kluczowy czynnik. Z pomocą producentom i użytkownikom smart home przychodzi organizacja certyfikująca Wi-Fi Alliance, która właśnie opracowała WPA3 – nowy standard szyfrowania połączeń.

Poprzednia wersja standardu, WPA2, powstała w 2003 roku, na długo przed rozpoczęciem mody na Internet Rzeczy i inteligentne urządzenia domowe. Wraz z rozwojem technologii zaczęto odkrywać coraz to nowe luki bezpieczeństwa, w tym szereg błędów określanych mianem KRACK, których wykorzystanie mogło dać hakerom dostęp do każdej sieci Wi-Fi. Luki te zostały zabezpieczone, ale ich odkrycie stało się siłą napędową do opracowania nowego standardu szyfrowania połączeń.

WPA3, podobnie jak poprzednik, podzielony będzie na dwie implementacje. Przeznaczona dla użytkowników WPA3-Personal będzie oparta o system jednoczesnej weryfikacji kluczy, który zmniejszy szanse odgadnięcia hasła do Wi-Fi zarówno poprzez ataki online jak i analizę danych zebranych podczas włamania. Dla przedsiębiorstw dostępny będzie natomiast WPA3-Enterprise. Wykorzysta on 192-bitowe szyfrowanie, którego złamanie ma być prawie niemożliwe. W przypadku ataku WPA3 będzie chroniło użytkownika przed odczytaniem całości danych dostępnych w sieci. Dla zastosowań smart home Wi-Fi Alliance opracowało natomiast opcjonalny system Easy Connect, który uprości podłączanie inteligentnych urządzeń do sieci. Parowanie sprzętu z siecią nastąpi w nim za pomocą skanowania kodu QR. Umożliwi to automatyczne przesłanie danych logowania z telefonu do urządzenia.

Proces wprowadzania WPA3 na rynek na pewno potrwa kilka lat. Standard zostanie opublikowany mniej więcej jednocześnie z nowym standardem Wi-Fi, co może przyspieszyć jego ekspansję. Wraz ze wzrostem ilości urządzeń zgodnych z WPA3 stanie się on wymogiem koniecznym do uzyskania certyfikacji Wi-Fi. Podobnie jak WPA2, nowy standard będzie na bieżąco modyfikowany i zabezpieczany przed pojawiającymi się od czasu do czasu metodami złamania szyfrowania.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsy

Premiera Samsunga Galaxy Fold przełożona

Na razie nie wiadomo, kiedy trafi do sprzedaży.

Opublikowane

dnia

Składany telefon od Samsunga był jedną z najbardziej wyczekiwanych premier tego roku. W świetle problemów z niektórymi egzemplarzami recenzenckimi Koreańczycy postanowili jednak nie spieszyć się z wypuszczeniem produktu na rynek i wyeliminować wszystkie problemy zanim sprzęt trafi do użytkowników.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Tesla prezentuje technologię jazdy autonomicznej

Taksówki autonomiczne, carsharing i wiele innych planów.

Opublikowane

dnia

Samochody Tesli są wyposażone w tryb autopilota, ale do tej pory nie mógł on pełnić funkcji w pełni autonomicznego systemu prowadzenia. Firma zaprezentowała technologię, która to zmieni: autorski komputer pokładowy mogący jeździć bez kierowcy w kabinie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Facebook pozyskiwał kontakty mailowe ze skrzynek użytkowników bez ich wiedzy

Problem dotyczy 1,5 miliona użytkowników.

Opublikowane

dnia

Facebook nie potrafi ustrzec się od kontrowersji związanych z prywatnością i ochroną danych osobowych. Tym razem chodzi o proceder, podczas którego portal pozyskiwał od użytkowników zawartość ich list kontaktów ze skrzynek mailowych.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Google daje użytkownikom możliwość wyboru przeglądarki

Jedno z antymonopolowych zaleceń Unii Europejskiej wchodzi w życie.

Opublikowane

dnia

O zmianach w Androidzie i domyślnych programach dostarczanych wraz z nim słyszymy już od kilku tygodni, ale dopiero teraz Google podało więcej szczegółów na temat tego, jak system operacyjny będzie wyglądał po ich wprowadzeniu.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Dane klientów Morele.net dostępne w sieci

Brak haseł i informacji o płatnościach, ale wyciekły telefony.

Opublikowane

dnia

Baza danych o klientach sklepu internetowego Morele.net została wykradziona w zeszłym roku, ale do tej pory była ona dostępna jedynie w niektórych kręgach. Dopiero teraz odpowiedzialny na wyciek haker opublikował ją w internecie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne