Połącz się z nami

Newsy

Aktualizacja standardu szyfrowania połączeń Wi-Fi

WPA3 jest lepiej przystosowany do zastosowań smart home.

Opublikowane

dnia

W erze, w której prawie wszystkie sprzęty domowego użytku mogą zostać podłączone do internetu, bezpieczeństwo tego połączenia to kluczowy czynnik. Z pomocą producentom i użytkownikom smart home przychodzi organizacja certyfikująca Wi-Fi Alliance, która właśnie opracowała WPA3 – nowy standard szyfrowania połączeń.

Poprzednia wersja standardu, WPA2, powstała w 2003 roku, na długo przed rozpoczęciem mody na Internet Rzeczy i inteligentne urządzenia domowe. Wraz z rozwojem technologii zaczęto odkrywać coraz to nowe luki bezpieczeństwa, w tym szereg błędów określanych mianem KRACK, których wykorzystanie mogło dać hakerom dostęp do każdej sieci Wi-Fi. Luki te zostały zabezpieczone, ale ich odkrycie stało się siłą napędową do opracowania nowego standardu szyfrowania połączeń.

WPA3, podobnie jak poprzednik, podzielony będzie na dwie implementacje. Przeznaczona dla użytkowników WPA3-Personal będzie oparta o system jednoczesnej weryfikacji kluczy, który zmniejszy szanse odgadnięcia hasła do Wi-Fi zarówno poprzez ataki online jak i analizę danych zebranych podczas włamania. Dla przedsiębiorstw dostępny będzie natomiast WPA3-Enterprise. Wykorzysta on 192-bitowe szyfrowanie, którego złamanie ma być prawie niemożliwe. W przypadku ataku WPA3 będzie chroniło użytkownika przed odczytaniem całości danych dostępnych w sieci. Dla zastosowań smart home Wi-Fi Alliance opracowało natomiast opcjonalny system Easy Connect, który uprości podłączanie inteligentnych urządzeń do sieci. Parowanie sprzętu z siecią nastąpi w nim za pomocą skanowania kodu QR. Umożliwi to automatyczne przesłanie danych logowania z telefonu do urządzenia.

Proces wprowadzania WPA3 na rynek na pewno potrwa kilka lat. Standard zostanie opublikowany mniej więcej jednocześnie z nowym standardem Wi-Fi, co może przyspieszyć jego ekspansję. Wraz ze wzrostem ilości urządzeń zgodnych z WPA3 stanie się on wymogiem koniecznym do uzyskania certyfikacji Wi-Fi. Podobnie jak WPA2, nowy standard będzie na bieżąco modyfikowany i zabezpieczany przed pojawiającymi się od czasu do czasu metodami złamania szyfrowania.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Under Armour prezentuje kolekcję ubrań dla kosmicznych turystów

Przeznaczona dla osób korzystających z usług Virgin Galactic.

Opublikowane

dnia

Pozaziemskie wyprawy wakacyjne to póki co marzenie, ale już wkrótce ma ono być bliższe realizacji. Prace nad projektami SpaceX, Blue Origin i Virgin Galactic postępują na tyle szybko, że niektórzy producenci postanowili już wejść na rynek kosmicznych gadżetów, na przykład odzieżowa marka Under Armour.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Samsung Galaxy S10 z błędem czytnika linii papilarnych

Aktualizacja eliminująca błąd jest już w przygotowaniu.

Opublikowane

dnia

Zabezpieczenia biometryczne to jedne z najbardziej niezawodnych sposobów na ograniczenie osobom trzecim dostępu do naszych urządzeń. Czasami jednak i w nich pojawiają się różne błędy obniżające skuteczność ochrony. Jeden z nich wykryto właśnie we flagowym smartfonie Galaxy S10.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Analogue prezentuje nową, kieszonkową konsolę retro Pocket

Odpalimy na niej gry z GameBoya, GBC, GBA i nie tylko.

Opublikowane

dnia

Konsole retro przeżywają prawdziwy renesans. Oprócz ich oficjalnych reedycji zaprojektowanych przez ich oficjalnych producentów, na rynek trafiają także konstrukcje zewnętrznych deweloperów. Jednym z ich jest Analogue, które tym razem zdecydowało się na przywrócenie do życia Game Boya.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

XC40 Recharge – pierwszy „elektryk” od Volvo

Pierwszy etap na drodze do całkowitej neutralności klimatycznej producenta.

Opublikowane

dnia

Elektryczne samochody znajdują się w ofercie większości popularnych marek. Do niedawna wyjątkiem wśród nich było Volvo, które dopiero dziś zaprezentowało swojego pierwszego elektrycznego crossovera XC40 Recharge. W najbliższych latach producent planuje wprowadzenie kolejnych modeli.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Made by Google 2019 – pozostałe nowości

Coś w podróż i coś dla domu.

Opublikowane

dnia

Gwiazdą konferencji były oczywiście tegoroczne flagowce, ale nie należy zapominać także o innych nowościach. Tym razem poznaliśmy leciutkiego laptopa Pixelbook Go, prawdziwie bezprzewodowe Pixel Buds i kilka urządzeń domowych z serii Nest. Poznaliśmy także datę premiery Google Stadia.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne