Połącz się z nami

Newsy

Aktualizacja standardu szyfrowania połączeń Wi-Fi

WPA3 jest lepiej przystosowany do zastosowań smart home.

Opublikowane

dnia

W erze, w której prawie wszystkie sprzęty domowego użytku mogą zostać podłączone do internetu, bezpieczeństwo tego połączenia to kluczowy czynnik. Z pomocą producentom i użytkownikom smart home przychodzi organizacja certyfikująca Wi-Fi Alliance, która właśnie opracowała WPA3 – nowy standard szyfrowania połączeń.

Poprzednia wersja standardu, WPA2, powstała w 2003 roku, na długo przed rozpoczęciem mody na Internet Rzeczy i inteligentne urządzenia domowe. Wraz z rozwojem technologii zaczęto odkrywać coraz to nowe luki bezpieczeństwa, w tym szereg błędów określanych mianem KRACK, których wykorzystanie mogło dać hakerom dostęp do każdej sieci Wi-Fi. Luki te zostały zabezpieczone, ale ich odkrycie stało się siłą napędową do opracowania nowego standardu szyfrowania połączeń.

WPA3, podobnie jak poprzednik, podzielony będzie na dwie implementacje. Przeznaczona dla użytkowników WPA3-Personal będzie oparta o system jednoczesnej weryfikacji kluczy, który zmniejszy szanse odgadnięcia hasła do Wi-Fi zarówno poprzez ataki online jak i analizę danych zebranych podczas włamania. Dla przedsiębiorstw dostępny będzie natomiast WPA3-Enterprise. Wykorzysta on 192-bitowe szyfrowanie, którego złamanie ma być prawie niemożliwe. W przypadku ataku WPA3 będzie chroniło użytkownika przed odczytaniem całości danych dostępnych w sieci. Dla zastosowań smart home Wi-Fi Alliance opracowało natomiast opcjonalny system Easy Connect, który uprości podłączanie inteligentnych urządzeń do sieci. Parowanie sprzętu z siecią nastąpi w nim za pomocą skanowania kodu QR. Umożliwi to automatyczne przesłanie danych logowania z telefonu do urządzenia.

Proces wprowadzania WPA3 na rynek na pewno potrwa kilka lat. Standard zostanie opublikowany mniej więcej jednocześnie z nowym standardem Wi-Fi, co może przyspieszyć jego ekspansję. Wraz ze wzrostem ilości urządzeń zgodnych z WPA3 stanie się on wymogiem koniecznym do uzyskania certyfikacji Wi-Fi. Podobnie jak WPA2, nowy standard będzie na bieżąco modyfikowany i zabezpieczany przed pojawiającymi się od czasu do czasu metodami złamania szyfrowania.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

80-lecie Batmana – od komiksu do filmu w 8K

Doskonały obraz to składowa wielu technologii i funkcji.

Opublikowane

dnia

W tym roku mija 80 lat od wydania pierwszego komiksu z człowiekiem-nietoperzem w roli głównej. Na przestrzeni ostatnich lat i kolejnych filmów mieliśmy okazję obserwować nie tylko rozwój superbohatera, lecz także – ewolucję telewizji i telewizorów. Teraz po raz pierwszy możemy zobaczyć kultowe ekranizacje, takie jak „Batman” czy „Powrót Batmana” na UHD Blu-ray na najwyższej jakości telewizorach Samsung QLED 4K i 8K.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google Chrome z możliwością zgłaszania podejrzanych stron

Rozszerzenie pozwoli nam uchronić się przed niebezpieczeństwem.

Opublikowane

dnia

Sztuczki z instalowaniem szkodliwego oprogramowania czy wyłudzaniem danych są wciąż popularne wśród hakerów. Najnowsze oficjalne rozszerzenie do przeglądarki Chrome ma nie tylko bronić użytkowników przed tymi atakami, ale także pomagać im w zgłaszaniu potencjalnych niebezpieczeństw.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Libra – nowa kryptowaluta od Facebooka

Tworzy ją 27 partnerów ze świata finansów i technologii.

Opublikowane

dnia

Podstawową cechą kryptowalut jest ich decentralizacja, która chroni posługujące się nimi strony przed nadużyciami i oszustwami. Ciekawe podejście do tego tematu zaprezentował Facebook, którego nowa kryptowaluta, Libra, została właśnie oficjalnie ogłoszona.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Instagram ułatwi odzyskiwanie straconego konta

Ochrona przed przejmującymi konta hakerami.

Opublikowane

dnia

Utrata kontroli nad swoim profilem w mediach społecznościowych to niekomfortowa sytuacja, która może przysporzyć wielu problemów, także w procesie jego odzyskiwania. Instagram testuje właśnie nowe funkcje pomagające użytkownikowi na powrót przejąć profil.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Apple planuje przyszłość 5G w iPhone’ach

Od 2021 roku wszystkie smartfony Apple będą w nie wyposażone.

Opublikowane

dnia

Technologia 5G wciąż się rozwija, dlatego nic dziwnego, że nie wszyscy producenci zdecydowali się na podążenie za tym trendem. Wśród „wielkich nieobecnych” znalazło się Apple, okazuje się jednak, że producent ma ambitne plany względem 5G.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne