Na początek przygody z inteligentnym oświetleniem warto zaopatrzyć się w Philips Hue Starter Kit E27 (250 PLN, www.meethue.com/pl), w którego skład wchodzą dwie żarówki i łączący je hub. Ekosystem Philipsa można następnie rozszerzać o kolejne elementy – żarówki, inteligentne przełączniki, dodatkowe lampy, a nawet podświetlane lustra.
Hue współpracuje z żarówkami innego popularnego producenta. Szwedzka Ikea Trådfri charakteryzuje się przystępnymi cenami i szerokim wyborem akcesoriów. Na początek możesz zainteresować się prostym w instalacji zestawem do przyciemniania (150 PLN, www.ikea.com/pl).
Inteligentne oświetlenie wcale nie wymaga pozbycia się z domu wszystkich starych żarówek – wystarczy podłączyć lampy do zdalnie sterowanych gniazdek. Te z TP-Link (120 PLN, www.tp-link.com/pl) oraz D-Link (140 PLN, www.eu.dlink.com/pl) pozwalają na monitorowanie zużycia energii.
Jeśli marzy ci się głosowe sterowanie oświetleniem, pamiętaj, że nie wszyscy inteligentni asystenci sprawdzają się równie dobrze jeśli chodzi o obsługę smart home: Alexa i Asystent Google mają tutaj zdecydowaną przewagę nad niezbyt rozbudowaną Siri. Ci pierwsi mogą współpracować z najciekawszymi instalacjami smart home, na przykład Nanoleaf Aurora (1 100 PLN, www.nanoleaf.me).