Połącz się z nami

Testy

TEST: TP-Link Archer AX6000

Sprawdzamy, jak działa router zaprojektowany z myślą o Wi-fi nowej generacji.

Opublikowane

dnia

Minie jeszcze trochę czasu, zanim ogłoszony w tym roku standard Wi-fi 6 trafi do wszystkich gadżetów domowych i mobilnych, ale jego dobrodziejstwa znajdują się na wyciągnięcie ręki już dzisiaj. Kluczem do poprawy działania domowej sieci jest router Archer AX6000, który może pochwalić się wzorową wydajnością nawet w skomplikowanych sytuacjach.

Konfiguracja urządzenia zajęła nam kilka minut, a jej najtrudniejszym etapem było… znalezienie odpowiedniego miejsca na urządzenie, okazał się on bowiem ogromny. Przez proces podłączania AX6000 i konfiguracji domowej sieci krok po kroku prowadzi nas aplikacja Tether. W apce możemy także sprawdzać status sieci i zarządzać opcjami kontroli rodzicielskiej i zabezpieczeń HomeCare. Te ostatnie zawierają ogólnosieciowego antywirusa, chroniącego wszystkie podłączone urządzenia, oraz firewall z funkcją kwarantanny.

Przejście do 802.11ax (czyli Wi-fi 6) uzbroiło router w szereg nowych technologii, zmieniających zarówno sposób wysyłania danych, jak i ignorowania zakłóceń. Standard obsługuje modulację 1024-QAM, pozwalającą na jednoczesne przesyłanie o 25% większego pakietu danych, a także dwukrotnie szersze kanały niż jego poprzednia wersja. Ulepszona została technologia obsługi wielu jednoczesnych połączeń MU-MIMO, teraz działająca w obydwu kierunkach, zaś kolorowanie BSS pozwala ignorować zakłócające pracę domowego internetu zewnętrzne sieci (oczywiście pod warunkiem, że sąsiedzi także mają router kompatybilny z 802.11ax).

W połączeniu z obecnym w Archerze AX6000 beamformingiem, który kieruje sygnał bezpośrednio do urządzenia, pozwala to na osiągnięcie znacznie lepszych wyników niż w przypadku poprzedniego standardu. Podczas testów prędkość wysyłania danych w paśmie 5 GHz sięgała nawet 1 100 Mb/s w przypadku urządzeń z Wi-fi 6 i 500 Mb/s dla sprzętów stacjonarnych obsługujących poprzedni standard, i to jednocześnie.

To właśnie perfekcyjna obsługa wielu połączeń naraz jest tutaj prawdziwą gratką. Router doskonale radzi sobie z utrzymywaniem stabilnego połączenia z kilkoma urządzeniami, nawet sporo oddalonymi od źródła sygnału (beamformingowi towarzyszy wzmacniająca zasięg technologia Rangeboost). Funkcja Airtime Fairness eliminuje konflikty pomiędzy urządzeniami, zapobiegając „muleniu” poszczególnych połączeń. Usatysfakcjonowała nas także wydajność przewodowego przesyłania danych – port WAN 2,5 Gb/s i 8 gigabitowych złącz LAN zapewnia szybki, sprawny transfer.

W kategorii „router na lata” AX6000 nie ma sobie równych. Owszem, został on dość wysoko wyceniony, ale to pierwszy na rynku tak kompleksowy sprzęt z obsługą supernowoczesnego standardu Wi-fi 6, który nie wyjdzie z użytku jeszcze przez długi czas.

Specyfikacja

  • Cena 1 450 PLN
  • Antena 8x antena zewnętrzna
  • Standardy IEEE 802.11ax/ac/n/a 5 GHz, IEEE 802.11ax/n/b/g 2,4 GHz
  • Porty 8x LAN, WAN, USB-A, USB-C
  • Wymiary 261,2 × 261,2 × 60,2 mm

Werdykt

NASZYM ZDANIEM...

AX6000 to sprzęt dla użytkowników wymagających najwyższej wydajności. Zapewnia błyskawiczny transfer danych, dając przy tym wysoką stabilność połączenia i oferując wiele zaawansowanych funkcji.

Wynik
86

Plusy

Obsługa Wi-fi 6 i wielu towarzyszących mu technologii. Prosta konfiguracja i obsługa. Fantastyczne prędkości wysyłania i pobierania danych.

Minusy

Zajmuje dużo miejsca.

Dobry duch i woda na młyn naszej redakcji. Pilnuje terminów, buduje treści i tworzy layout magazynu. Czasami też znajduje czas na filiżankę kawy, bez której nie wyobraża sobie życia.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Testy

TEST: Sony WH-XB900N

Czy te słuchawki z aktywną redukcją hałasu przyprawią nas o szybsze bicie serca?

Opublikowane

dnia

przez

Magazyn T3

Słuchawki Sony WH-1000XM3 przez wielu miłośników audio uznawane są za konstrukcję bliską doskonałości. Jak to jednak bywa w przypadku ekskluzywnego sprzętu grającego, dla wielu „każualowych” użytkowników ich wysoka cena stała się przeszkodą nie do pokonania. Extra Bass WH-XB900N stanowią tańszą, ale funkcjonalną odpowiedź na ten model. Właśnie dlatego z ciekawością czekałem na moment, w którym trafią one do redakcji i będę mógł sprawdzić, czy dorównują cenionemu krewniakowi.

(więcej…)

Werdykt

NASZYM ZDANIEM...

Z przyjemnością donoszę, że WH-XB900N nie są jedynie ubogą kopią WH-1000XM3, ale naprawdę rewelacyjnymi słuchawkami.

Wynik
88

Plusy

Basowe, mocne, wesołe brzmienie ze wsparciem dla popularnych kodeków. Rewelacyjny ANC. Ergonomiczna konstrukcja i łatwe sterowanie. Bateria starcza na naprawdę długo.

Minusy

Trochę za dużo kiczowatego plastiku, jak na sprzęt chcący rywalizować z wysoką półką.

Kontynuuj czytanie

Testy

TEST: Arlo Pro 3

Czym zaskoczy nas najnowsza generacja profesjonalnych kamerek bezpieczeństwa od Arlo?

Opublikowane

dnia

Kiedyś systemy monitoringowe montowane były jedynie w biurowcach i budynkach użyteczności publicznej. Coraz częściej rolę biur przejmują lokale mieszkalne, które również warto zabezpieczyć na wypadek przykrych niespodzianek, na przykład za pomocą inteligentnych i funkcjonalnych kamerek. Arlo Pro 3 zaprojektowany został jednak nie tylko z myślą o przedsiębiorcach – skorzystają z niego także użytkownicy domowi.

(więcej…)

Werdykt

NASZYM ZDANIEM...

Najlepszy na rynku, wszechstronny, inteligentny i niezawodny system bezpieczeństwa do domu i do firmy.

Wynik
90

Plusy

Doskonała jakość nagrań w dzień i w nocy. Dwukierunkowa komunikacja z kamerkami. Łatwa konfiguracja i obsługa. Wytrzymała, praktyczna konstrukcja kamer.

Minusy

Cena. Część funkcji wymaga wykupienia abonamentu.

Kontynuuj czytanie

Testy

TEST: Apple Watch Series 5

Czy nowy smartwatch Apple okaże się hitem czy raczej stratą czasu?

Opublikowane

dnia

przez

Apple Watch już od wielu lat cieszy się renomą najlepszego smartwatcha na świecie i pozycją na rynku, której nie potrafią zagrozić konkurenci działający na WearOS czy innych systemach operacyjnych. Właśnie dlatego Apple przyjęło w tym obszarze niezwykle sprytną strategię, polegającą na konsekwentnym udoskonalaniu najciekawszych funkcji zegarka, jednocześnie stroniąc od rewolucji. Piąta generacja smartwatcha nie odbiega od tego schematu, oferując te same dodatki, które uwielbialiśmy w Series 4, tylko lepsze, ładniejsze i jeszcze bardziej przyjazne dla użytkownika.

(więcej…)

Werdykt

NASZYM ZDANIEM...

Apple Watch Series 5 to obecnie najlepszy smartwatch na rynku, ale polecamy go jedynie osobom, które pominęły poprzednią generację.

Wynik
84

Plusy

Wygodny w obsłudze niegasnący ekran. Świetne wzornictwo. Mnóstwo dodatków zachęcających do dbania o zdrowie.

Minusy

Zamknięty system. Krótszy czas pracy na pełnym ładowaniu w porównaniu z Series 4. Mało nowości.

Kontynuuj czytanie

Testy

TEST: Apple iPhone 11 Pro

W porównaniu do zeszłego roku zmian jest niewiele, ale to solidny i piękny telefon.

Opublikowane

dnia

przez

Magazyn T3

Jeśli spojrzymy na nowego flagowca Apple z przodu, nie zauważymy żadnych zmian w stosunku do ubiegłorocznego modelu – firma z Cupertino chyba mocno zżyła się z tym designem. Aby stanąć oko w oko z nowościami musimy obrócić telefon plecami do góry, gdzie znajduje się nowy aparat fotograficzny… i tyle. W środku również nie czeka na nas sprzętowo-software’owa rewolucja. Hmm, czy w ogóle warto w takim razie zawracać sobie głowę iPhonem 11 Pro? 

(więcej…)

Werdykt

NASZYM ZDANIEM...

iPhone 11 Pro to najlepszy smartfon Apple w historii, ale jego zakup polecamy tylko osobom, które chcą topowej specyfikacji, a jednak nie wymieniały od dłuższego czasu smartfona.

Wynik
79

Plusy

Bardzo dobry aparat, szybki procesor, długi czas pracy na baterii.

Minusy

Wysoka cena, mało istotnych zmian w porównaniu z zeszłorocznym modelem, uparte męczenie rozwiązań, których nie lubią nawet wielbiciele marki.

Kontynuuj czytanie

Testy

TEST: JBL Bar 5.1 Surround

Czy technologia wirtualnego dźwięku surround może dostarczyć nam takich samych emocji, co ta prawdziwa?

Opublikowane

dnia

Wiecie, jak to jest z kinem domowym – najpierw człowiek kupuje soundbara z subwooferem, potem decyduje, że potrzebuje głębszego brzmienia i dobiera do tego zestawu satelity, a potem ani się obejrzymy, a cały nasz salon pokryty jest siecią głośników i przewodów. Nie wszyscy dysponujemy jednak warunkami przestrzennymi do stworzenia pełnego systemu surround. W takich przypadkach warto zaprzyjaźnić się z systemami wirtualnego dźwięku przestrzennego, na przykład tymi zastosowanymi w JBL Bar 5.1 Surround.

(więcej…)

Werdykt

NASZYM ZDANIEM...

Bar 5.1 Surround udowadnia, że wirtualny dźwięk surround może brzmieć tak samo efektownie jak ten prawdziwy.

Wynik
84

Plusy

Mocny, basowy dźwięk o sporej głośności i barwnej kolorystyce. Przekonujący efekt surround. Możliwość streamingu Bluetooth i Wi-fi.

Minusy

W głośnych scenach basy i średnica zjadają dialogi.

Kontynuuj czytanie
Reklama

Nowy numer

Popularne