Eksploracja kosmosu raczej nie będzie dana nam wszystkim (chociaż trzymam kciuki, żeby się udało), za to eksploracja ziemskich tajemnic za pomocą kosmicznych technologii jest na wyciągnięcie ręki. NASA udostępniła właśnie otwarty projekt JPL OSR, czyli łazika, którego może zbudować każdy zainteresowany użytkownik.
Instrukcję budowy i programowania łazika JPL Open Source Rover można znaleźć na portalu GitHub. Opisuje ona proces budowy mniejszej wersji marsjańskiego łazika Curiosity. Po lądowaniu pojazdu na powierzchni planety NASA przeprowadziła szereg pokazów z udziałem jego mniejszej wersji, ROV-E. Wiele osób zgłosiło wtedy chęć budowy własnej wersji łazika, na przykład w ramach kółka zainteresowań w szkole. Tak powstał JPL OSR, który naśladuje technologie zastosowane w konstrukcji Curiosity, ale można wykonać go z łatwiej dostępnych materiałów. Łazik wyposażony jest w zawieszenie naśladujące to zastosowane w marsjańskich pojazdach a jego „mózgiem” jest Raspberry Pi. Projekt jest otwarty na modyfikacje i personalizację użytkownika.
Skonstruowanie łazika jest oczywiście dość skomplikowane – twórcy przewidują, że jego budowa zajmie około 200 godzin osobie dobrze obeznanej z robotyką i elektrotechniką. Konstruktorom przyda się także dobrze wyposażony warsztat. Proces budowy JPL OSR został opracowany w oparciu o konsultacje przeprowadzone w szkołach i na uniwersytetach i stawia na współpracę pomiędzy budowniczymi i programistami. NASA obiecuje, że szczególnie interesujące technologie zaproponowane przez społeczność łazika zostaną wykorzystane podczas przyszłych misji na Ziemi i w kosmosie.