Jeszcze dwa-trzy lata temu Sony na próżno starało się nadgonić smartfonową czołówkę, prezentując niezbyt udane konstrukcje o archaicznym designie i niezbyt atrakcyjnej specyfikacji. Na szczęście ostatnimi czasy Japończycy wzięli się poważnie do roboty i zaczęli naprawiać błędy przeszłości. Jedną z ich najnowszych propozycji jest Xperia 10 II, na pierwszy rzut oka klasyczny „średniaczek”, który po bliższym kontakcie okazuje się naprawdę funkcjonalnym telefonem.
Już same wymiary telefonu zdradzają, że mamy do czynienia z jednym z „kinowych” modeli Sony. Urządzenie otrzymało panoramiczny wyświetlacz OLED o proporcjach obrazu 21:9 i przekątnej 6 cali, zachwycająco kontrastowy, barwny i jasny. Jego wydłużona forma nie tylko wygląda fenomenalnie podczas oglądania filmów, ale również pozwala na wygodny multitasking – wielokrotnie korzystałem z trybu wielu okien do jednoczesnego przeglądania stron internetowych i robienia notatek w innej apce.
Telefon jest przy tym stosunkowo wąski, więc nie miałem problemu z jednoręczną pracą, acz osoby o małych dłoniach mogą narzekać na wygodę nawet w trybie obsługi jedną ręką. Na początku raziły mnie szerokie ramki dookoła wyświetlacza, ale wystarczył jeden seans na HBO GO, bym zmienił zdanie – dzięki nim mogłem pewnie trzymać smartfona bez zasłaniania ekranu.
Xperia 10 II wykonana jest z dbałością o szczegóły. To lekki, ale solidny sprzęt, z obydwu stron chroniony szkłem Gorilla Glass 6 (chociaż bez obsługi ładowania indukcyjnego), odporny na wodę i kurz oraz wyposażony w wiele przydatnych dodatków: sprawnie działający czytnik linii papilarnych w przycisku włączania, minijacka audio i hybrydowy slot DualSIM. Za reprodukcję dźwięku odpowiada natomiast głośnik mono. Odtwarza on audio z dużą naturalnością i wyczuciem, chociaż ze względu na brak efektu stereo, znacznie przyjemniej oglądało mi się filmy w słuchawkach.
Moc i światło
Z tyłu smartfona znalazła się charakterystyczna wysepka z potrójnym aparatem fotograficznym. Do dyspozycji otrzymujemy 12-megapikselowy aparat główny, teleobiektyw 8 Mpix i obiektyw ultraszeroki 8 Mpix. Układ ten wzorowo poradził sobie z większością wyzwań, które przed nim postawiłem. Zdjęcia wykonane Xperią 10 II są szczegółowe i ostre, ale jednocześnie charakteryzują się stonowaną, neutralną kolorystyką, tak rzadko obecnie spotykaną w aparatach mobilnych.
Przyjemny dla oka balans zachowuje także tryb nocny, przepięknie rozjaśniający scenę bez prześwietlania fotek. Z drugiej strony, zdjęcia wykonane aparatem głównym są dość ciemne. Kamerka do selfie to natomiast złoty standard średniej półki: jasne i ostre „oczko” 8 Mpix z obsługą HDR, trybem portretowym, wykrywaniem uśmiechu i funkcją wygładzania zdjęć.
Pod względem nagrywania wideo jest nieźle – klipy 4K zarejestrowane w formacie 21:9 prezentują się po prostu nieziemsko, a dzięki stabilizacji obrazu SteadyShot wyglądają także bardzo profesjonalnie; jednym minusem okazało się dość ciche rejestrowanie dźwięku. Do dyspozycji otrzymujemy także możliwość nagrywania filmów slow-mo 120 kl./s.
Specyfikacja Xperii 10 II wydała mi się dość nierówna. Otrzymujemy tutaj Snapdragona 665, jeden z najwydajniejszych procesorów w tej kategorii cenowej, ale towarzyszy mu jedynie 4 GB pamięci RAM. W codziennych zastosowaniach (przeglądanie stron internetowych, streaming filmów, lekki multitasking) konfiguracja ta sprawdzała się bez zarzutu, acz gdy włączałem co bardziej wymagające gry mobilne i chwilę w nie grałem, telefon zaczynał się lekko, acz wyraźnie przycinać.
Z drugiej strony, smartfon został wyposażony w aż 128 GB pamięci wewnętrznej (można ją rozszerzyć za pomocą karty microSD, acz kosztem drugiego SIM-a) oraz pojemną baterię 3 600 mAh. W praktyce starczała mi ona na cały dzień intensywnego użytkowania urządzenia i niemal dwa dni sporadycznego korzystania z niego. Ciekawym dodatkiem jest inteligentne ładowanie z trybem ochrony baterii, automatycznie zabezpieczające akumulator przed przeładowaniem.
Xperia 10 II to bez wątpienia jeden z najciekawszych przedstawicieli średniej półki, z jakim ostatnio miałem do czynienia. Telefon zwraca uwagę wysoką jakością wykonania, przepięknym wyświetlaczem i wygodą obsługi. Jeśli szukasz rozsądnie wycenionego, funkcjonalnego sprzętu, koniecznie zwróć uwagę na propozycję Sony.
Specyfikacja
- Cena 1 800 PLN
- Ekran 6 cali 21:9 2520×1080 px
- Procesor Qualcomm Snapdragon 665
- RAM 4 GB
- Pamięć wewnętrzna 128 GB
- Akumulator 3600 mAh
- Aparat tylny 12 Mpix + 8 Mpix + 8 Mpix
- Aparat przedni 8 Mpix
- System operacyjny Android 10
- Wymiary 157 x 69 x 8,2 mm
- Waga 151 g
Werdykt
NASZYM ZDANIEM...
Propozycja Sony oferuje wszystko, czego możemy zapragnąć od przedstawiciela średniej półki, i wiele więcej.
Plusy
Kinowy, jasny wyświetlacz OLED. Niezłe możliwości fotograficzne. Wytrzymała bateria. Specyfikacja wystarcza do multitaskingu…
Minusy
…chociaż przy wymagających grach zaczyna nieco spowalniać. Domyślne zdjęcia z aparatu głównego są dość ciemne.