Połącz się z nami

Testy

TEST: Naim Mu-so Qb 2

Co oferuje druga generacja systemu od Naim?

Pierwsza generacja systemów audio Mu-so odbiła się sporym echem w światku miłośników audio. Wchodzące w jej skład urządzenia zachwycały geometrycznym, utylitarnym designem, bogatym wyborem opcji i wzorcowym brzmieniem. Nic dziwnego, że Naim postanowiło odświeżyć swoje kultowe produkty, uzupełniając je o kilka nowoczesnych funkcji. Ja miałem okazję wypróbować mniejszy model, Qb 2.

Designersko system Mu-so wcale nie różni się tak bardzo od swojego poprzednika. Zachowana została charakterystyczna forma sześcianu (chociaż teraz można dokupić do niego różnokolorowe maskownice), z panelem kontrolnym umieszczonym na górnej ściance. Rozświetla się on po zbliżeniu dłoni, dając dostęp do najważniejszych funkcji systemu; jego najważniejszym elementem jest kontekstowe pokrętło o nieograniczonym stopniu obracania.

Poza tym do sterowania urządzeniem służy dołączony do systemu pilot oraz aplikacja Naim, w której można skonfigurować połączenie z serwisami streamingowymi (Qb 2 obsługuje Spotify Connect i TIDALa) oraz podłączenie sprzętu do systemu audio za pośrednictwem Apple AirPlay 2 lub Chromecasta. Konfiguracja i obsługa Mu-so Qb 2 nie sprawiła mi większych trudności, chociaż aplikacja miała tendencje do zacinania się podczas wyszukiwania utworów na Spotify.

Drobne problemy z oprogramowaniem nie odwróciły jednak mojej uwagi od najważniejszego, czyli brzmienia systemu. Już pierwsza generacja mogła pochwalić się niesamowitą, jak na tak kompaktowy sprzęt, mocą i klarownością, a w drugiej efekt ten jest jeszcze wyraźniejszy. Qb 2 działa na zupełnie nowym, wydajnym procesorze dźwięku, zdolnym do odtwarzania plików 24 bitowych o rozdzielczości 384 kHz. Naim ulepszyło także trójdrożny system przetworników, teraz generujący łącznie 300 W. Wartość tę dosłownie słychać w każdym dźwięku.

Głośniki ułożone są w sposób naśladujący stereo, co pozwala uzyskać ładną, pełną i otwartą scenę dźwiękową, nasyconą mocnymi basami, kolorową średnicą i świetnie wyważonymi tonami wysokimi. Qb 2 otrzymał trzy fabryczne ustawienia emisji dźwięku, zależne od jego umiejscowienia w domu (koło ściany, w rogu lub w otwartej przestrzeni). Brzmienie zachowuje swoją czystość i neutralność przy każdej głośności, jest dynamiczne, żywe i plastyczne. Również sposób przesyłania dźwięku nie wpływa na jakość odtwarzania: Bluetooth zapewnia takie same wrażenia dźwiękowe co Spotify Connect.

Naim Mu-so Qb 2 to wybitny sprzęt audio, a żeby to sprawdzić, proponuję przeprowadzenie następującego testu: wystarczy włączyć plik zapisany w bezstratnym formacie (Qb 2 niestety bardzo obnaża niedociągnięcia tych stratnych), ustawić system na odpowiednią głośność i… zakochać się.

Specyfikacja

  • Cena 4 000 PLN
  • Moc 300 W
  • Audio trójdrożne stereo
  • Łączność 3,5 mm, USB-A, Ethernet, Wi-fi + streaming, Bluetooth
  • Obsługiwane formaty WAV, FLAC, ALAC, MP3, AAC, OGG, WMA, DSD
  • Wymiary 218 x 212 x 210 mm
  • Waga 5,6 kg

Werdykt

89

NASZYM ZDANIEM...

O brzmieniu Mu-so Qb 2 mógłbym pisać bez końca, dlatego ograniczę się do jednego słowa – warto!

Plusy

Industrialne wzornictwo. Moc i przejrzystość dźwięku. Kompatybilność z serwisami streamignowymi, AirPlay 2 i Chromecastem. Wygodne sterowanie…

Minusy

…chociaż apka potrafi się przyciąć.

Autor:

Dobry duch i woda na młyn naszej redakcji. Pilnuje terminów, buduje treści i tworzy layout magazynu. Czasami też znajduje czas na filiżankę kawy, bez której nie wyobraża sobie życia.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

TEST: Lenovo Yoga C940

Testy

TEST: JBL Live 300 TWS

Testy

TEST: Lenovo Legion Y540

Gaming

TEST: WD_BLACK D10 Game Drive

Gaming

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!