Wirtualna rzeczywistość coraz mocniej splata się z tą prawdziwą. Niegdyś była ona jedynie narzędziem rozrywki dla nielicznych, ale obecnie coraz więcej osób sięga po headsety. Również firmy zauważyły potencjał, jaki kryje się w VR: to w końcu jedno z najskuteczniejszych narzędzi treningowych, przemawiające do wyobraźni i pozwalające użytkownikom wykształcić odpowiednie nawyki. Vive Focus 3 to urządzenie stworzone z myślą o zastosowaniach biznesowych – sprawdźmy, czy okaże się ono właściwym wyborem dla twojego przedsiębiorstwa.
Profesjonalny charakter headsetu widać już na pierwszy rzut oka. Ten futurystyczny, czarny sprzęt jest w pełni bezprzewodowy, więc podczas eksploracji wirtualnych światów nie musimy obawiać się zaplątania w kable. Uwagę zwraca szeroka opaska, miękkie i grube wypełnienie części twarzowej oraz dodatkowy pasek mocujący o regulowanej długości. Dzięki nim Vive Focus 3 był naprawdę wygodny – ciężar urządzenia rozkładał się na całej mojej głowie, bez wrażenia ucisku.
W headsecie można także komfortowo poruszać się po pomieszczeniu oraz pochylać. W tym drugim przypadku mocowany z tyłu akumulator działa jak przeciwwaga, chroniąc sprzęt przed zsuwaniem się z głowy. Ponadto, Vive Focus 3 jest kompatybilny z szerokim zakresem parametru IPD (odległości pomiędzy źrenicami użytkownika); większość osób dorosłych mieści się w obsługiwanych przez niego „widełkach” 57 – 72 mm. Żądaną wartość ustawimy za pomocą fizycznego pokrętła.
W zestawie z headsetem otrzymujemy dwa kontrolery. Korzystanie z nich nie różni się znacząco od klasycznych gamepadów: pod kciukami obydwu dłoni mamy podstawowe przyciski i analogowe gałki, zaś na uchwytach znajdują się triggery i odpowiedniki guzików R1/L1. Kontrolery okazały się lekkie i ergonomiczne, a dzięki dużym pierścieniom śledzącym każdy ruch był precyzyjnie rejestrowany przez headset.
Dodatkowo HTC testuje właśnie wsparcie dla funkcji Hand Tracking, umożliwiającej interakcje z wirtualnym światem za pomocą gestów. Miałem okazję chwilę się nią pobawić w wersji deweloperskiej – urządzenie śledziło nawet najmniejsze ruchy moich palców i dłoni. Należy jednak zaznaczyć, że jedynie nieliczne projekty są na chwilę obecną kompatybilne z tą technologią.
Pierwsze uruchomienie i konfiguracja Vive Focus 3 okazały się proste. Przez wszystkie kroki poprowadziła mnie aplikacja mobilna Vive Manager, w której podłączymy headset do sieci, sparujemy go z kontrolerami, a następnie wyznaczymy obszar zabawy. Apka pełni również funkcję pomocniczego „centrum zarządzania” headsetem, gdzie znajdziemy skróty do posiadanych i polecanych aplikacji VR oraz ustawienia sprzętu.
Vive Focus 3 został wyposażony w dwa ekrany LCD o rozdzielczości 5K, odświeżaniu 90 Hz i szerokim, 120-stopniowym polu widzenia. Towarzyszą im głośniki, umieszczone wewnątrz opaski i skierowane w dół. W aplikacjach biznesowych (ja udałem się na wirtualne spotkanie do „biura” w Vive Sync) konfiguracja ta sprawdzała się wręcz doskonale: obraz był jasny, ostry i płynny. Ani razu nie zauważyłem nieprzyjemnego efektu „drzwi ekranowych”, który powoduje zawroty głowy u wielu użytkowników VR, a czytanie dłuższych tekstów nie skończyło się bólem oczu.
Do moich uszu docierał wyraźny i głośny dźwięk, bez problemu przebijający się przez odgłosy otoczenia. Vive Focus 3 ma na tyle mocne parametry, że postanowiłem wypróbować go również w grach. Od razu dało się wyczuć, że nie jest to sprzęt gamingowy – owszem, obraz prezentował się naprawdę imponująco, a sterowanie zaskoczyło mnie precyzją i płynnością, ale do dyspozycji otrzymujemy jedynie niewielki katalog tytułów.
Trudno jednak mieć to headsetowi za złe: to w końcu propozycja biznesowa, kompatybilna z otwartą platformą, na której kanwie każde przedsiębiorstwo może zbudować idealną aplikację dla siebie. Narzędzie szkoleniowe, atrakcyjna forma promocji usług, możliwość zorganizowania wirtualnej akcji promocyjnej czy wystawy – Vive Focus 3 na pewno odnajdzie się we wszystkich powyższych zastosowaniach.
Specyfikacja
- CENA 6 700 PLN (zestaw)
- CZĘSTOTLIWOŚĆ ODŚWIEŻANIA 90 Hz
- ROZDZIELCZOŚĆ 4896×2448 px
- POLE WIDZENIA 120 stopni
- SYSTEM ŚLEDZENIA akcelerometr, żyroskop, czujniki bliskości
- ŁĄCZNOŚĆ Bluetooth, Wi-Fi 6, USB-C
- DOŁĄCZONE AKCESORIA kontrolery
- WAGA 785 g
Werdykt
NASZYM ZDANIEM...
Jeśli twoje przedsiębiorstwo chciałoby zaistnieć w wirtualnej przestrzeni, Vive Focus 3 będzie dla niego najlepszym towarzyszem w świecie VR.
Plusy
Lekka, ergonomiczna konstrukcja. W pełni bezprzewodowy. Bardzo dobra jakość dźwięku i obrazu. Intuicyjna obsługa i konfiguracja.
Minusy
Głośna praca wiatraków. Faworyzuje użytkowników biznesowych.