Glorious GMMK 3 to trzecia iteracja linii klawiatur firmy, która zastępuje zarówno GMMK 2 drugiej generacji, jak i GMMK Pro pierwszej generacji jednym, zunifikowanym projektem, obejmującym opcje przewodowe klasy podstawowej, plastikowe, po wysokiej klasy aluminiowe i mosiężne jednostki bezprzewodowe. Oznacza to, że możesz zmieniać niemal każdy aspekt, od obudowy po nasadki klawiszy i prawie wszystko pomiędzy. Ogólnie rzecz biorąc, Glorious może zasadnie twierdzić, że jest to najbardziej konfigurowalna klawiatura do gier na świecie.
Seria Glorious GMMK 3 jest dostępna w układach 100%, 75% i 65% w konfiguracjach Pro i non-Pro, z dostępnymi opcjami przewodowymi i bezprzewodowymi. Ceny różnią się znacznie w zależności od rozmiaru i tego, czy zdecydujesz się na wersję podstawową, czy w pełni niestandardową jednostkę z metalową ramą, bezprzewodowymi elementami i dodatkowymi opcjami premium. Kwoty zaczynają się już od 475 PLN, więc możesz rozpocząć swoją podróż do ekosystemu za stosunkowo niewielką opłatą.
Główną cechą jest uniwersalność projektu. Serie GMMK 3 i GMMK Pro wykorzystują przełączniki Cherry MX lub Hall Effect (z trybami analogowymi, Rapid Trigger i Snap Tap), połączenia przewodowe lub bezprzewodowe (z Bluetooth), obudowy z tworzywa sztucznego lub metalu, regulowane mocowania uszczelek i wymienne płytki przełączników. Ponadto możesz oczywiście zamieniać przełączniki i nasadki klawiszy. Niby wszystko wydaje się proste, a jednocześnie dość zawiłe. Dzieje się tak, ponieważ podczas gdy prawie wszystkie aspekty klawiatury można zamieniać i ulepszać, istnieją pewne twarde blokady.
Pierwszą z nich jest oczywiście współczynnik kształtu klawiatury. Nasadki klawiszy, przełączniki i podkładki montażowe uszczelek można zmieniać w rozmiarach 65%, 75% i 100%, ale układ płyty ogranicza wszystko inne. Poza tym, kolejną twardą blokadą jest to, że nie można uaktualnić przewodowej jednostki GMMK 3 do bezprzewodowej GMMK 3 Pro. Szkoda, ponieważ opcja nie-Pro zapewnia naprawdę niską cenę wejścia do systemu, a opcje Pro od razu wymagają około 400 PLN więcej.
Po tym wszystkim możemy przyjrzeć się bliżej samym opcjom sprzętowym, z których najbardziej uderzającym jest wybór obudów. Możesz zdecydować się na różnorodne plastikowe obudowy w różnych kolorach, a także na szereg solidnych aluminiowych z anodowanymi wykończeniami. Możesz całkowicie zmieniać górę i dół obudowy, mieszając plastik i metal według własnego uznania.
Przechodzimy do wyboru płytki, na której montowane są przełączniki, a następnie są elektronicznie połączone z płytką drukowaną poniżej tej sekcji. Płyta przełączników to część widoczna pod nakładkami na klawisze, więc w dużym stopniu przyczynia się do wyglądu. Na liście opcji jest także wybór przełącznika, a Glorious oferuje osiem różnych przełączników w stylu Cherry MX i sześć różnych przełączników typu HE. Możesz również włożyć dowolny z preferowanych przełączników w stylu MX, jeśli zdecydujesz się kupić podstawową wersję GMMK 3 lub jeśli masz ochotę na zmianę w stosunku do początkowo zakupionych.
Kolejną „ruchomą” rzeczą są nakładki na klawisze – do wyboru mamy szeroką gamę kolorów, garść nasadek w jednolitym odcieniu, nieco gradientów, zestaw półprzezroczystej tęczy i czarne nasadki z legendarnymi RGB, a także kilka opcji z limitowanej edycji.
Dwie ostatnie ozdoby to pokrętło obrotowe, które jest dostępne w mosiądzu, aluminium i różnych odcieniach anodowanego aluminium oraz małe plakietki, które są magnetycznymi zakładkami z przezroczystymi okienkami, aby pokazać wskaźnik RGB poniżej.
Na koniec nie pozostaje nic innego jak wybrać kolor kabla spiralnego i mocowania uszczelek. Te ostatnie to małe sekcje silikonu lub mieszanki silikonu i PORON, które służą do zamontowania płytki przełącznika do obudowy. Zapewniają one trochę amortyzacji dla płytki, a w zależności od tego, czy wybierzesz czysty silikon (twardszy) czy mieszankę PORON (miękką), możesz zmieniać ugięcia płytki w trakcie pisania.
Podczas konfiguracji należy pamiętać, że wykorzystanie najbardziej solidnych materiałów może podbić wagę klawiatury nawet do ponad 2 kg! To świetne rozwiązanie pod kątem stabilności, ale nie jest zbyt wygodne, jeśli regularnie przesuwasz klawiaturę.
Moim samplem testowym był model GMMK 3 w układzie 75% i jest to jedna z najładniejszych dostępnych klawiatur. Konfigurowalność sprawia zresztą, że trudno wyobrazić sobie kogoś, komu się nie spodoba. Na spodzie deski znajdują się cztery gumowe nóżki, które po prostu wysuwają się z otworów, odsłaniając cztery śruby (co ciekawe, nie ma nóżek do regulacji wysokości/kąta). Możesz podnieść płytkę drukowaną, aby uzyskać dostęp do mocowań uszczelek i wymienić piankę na materiał wygłuszający, ale wszystko poza tym będzie nieco bardziej skomplikowane dla laika, nawet w towarzystwie dołączonych narzędzi. Ostatecznie pełna personalizacja polegająca na wymianie płytki przełącznika nie jest dla osób o słabych nerwach i zdecydowanie zmierza w kierunku entuzjastów/majsterkowiczów, ale Glorious uczynił to dla nich tak łatwym, jak to tylko możliwe.
Ogólne wrażenia z wybranego modelu GMMK 3 będą się bardzo różnić w zależności od konfiguracji i użytkownika, jednak nie da się ukryć, że producent idzie ze swoimi rozwiązaniami w ekstrema. Jeśli chcesz lekkiego i gładkiego odczucia klawiszy, przesuwających się bez żadnego wysiłku przy maksymalnym wygłuszeniu – to otrzymasz. W moim przypadku dzięki jakości nasadek klawiszy PBT i ich dość standardowemu profilowi, wrażenia z pisania były doskonałe. Często wolę dotykowe odczucie pisania, ale ta klawiatura całkiem nieźle przekonała mnie do zalet lżejszych odczuć liniowych przełączników. Jeśli chodzi o gry, ogólna skuteczność GMMK 3 będzie ponownie zależeć od wyboru przełącznika, zarówno pod względem odczuć, jak i tego, czy zdecydujesz się na te Hall Effect czy nie. Dzięki przełącznikom HE możesz odblokować możliwość skonfigurowania klawiszy tak, aby zapewniały reakcję analogową, co może być przydatne w grach takich jak wyścigi i symulatory lotów, w których potrzebna jest płynna reakcja. Możesz również dostosować punkt aktywacji dla każdego klawisza i włączyć tryb Rapid Trigger, dzięki czemu możesz ponownie nacisnąć klawisz szybciej niż w przypadku zwykłych przełączników.
Mój model testowy kosztował łącznie 1 500 PLN, co wyraźnie czyni go bardzo drogą opcją. Jednak pod każdym względem jest to klawiatura niestandardowa, zbudowana nieomalże na zamówienie. Co więcej, jest to świetnie wyglądająca jednostka, o doskonałej jakości wykonania i opcjach dostosowania jej do potrzeb każdego użytkownika.
Specyfikacja
- CENA Od 475 PLN
- ŁĄCZNOŚĆ Bezprzewodowa lub przewodowa
- INTERFEJS 2,4 GHz, Bluetooth, USB
- MATERIAŁ Tworzywo, aluminium, mosiądz
Werdykt
NASZYM ZDANIEM
Ponad miliard opcji dostosowania Glorious GMMK 3 może czynić ją najlepszą klawiaturą dla graczy, jeśli tylko jesteś gotowy podjąć się wyzwania zaadaptowania jej do swoich potrzeb.
Plusy
Prawie nieskończenie konfigurowalna. Fantastyczna jakość wykonania i design. Niski koszt wejścia. Obsługa analogowa dzięki przełącznikom Halla.
Minusy
W pełni niestandardowe jednostki są drogie. Opcja plastikowa dla początkujących jest mało atrakcyjna. Nie można uaktualnić wersji przewodowej do bezprzewodowej.