Generowanie napisów do audio to przydatna funkcja – pozwala ona korzystać ze źródeł mówionych osobom z ubytkami słuchu, a także może pomóc w nauce języka obcego. Google Chrome właśnie wzbogaciła się o funkcję automatycznej transkrypcji.
Do przekształcania słowa mówionego w pisane wykorzystana zostanie technologia Live Caption, znana z urządzeń Pixel. Aby ją włączyć, należy wybrać stosowną opcję w zaawansowanych ustawieniach przeglądarki. Gdy jest ona aktywna, Chrome po rozpoczęciu odtwarzania zacznie automatycznie wyświetlać szare, półprzezroczyste okienko z zapisem wypowiadanych słów.
Live Caption może transkrybować audio z dowolnego źródła, od YouTube’a po strony z podcastami, internetowe stacje radiowe i klipy wideo zamieszczone w Zdjęciach Google. Na chwilę obecną funkcja obsługuje tylko język angielski, ale niewykluczone, że w przyszłości będzie dostępna w innych wersjach.
Możliwość korzystania z automatycznie generowanych napisów do filmów, podcastów i innych typów zawartości jest szczególnie istotna dla osób niesłyszących i niedosłyszących – niektóre serwisy wideo nie dają twórcom możliwości dodawania oddzielnych napisów do swoich produkcji. Transkrypcja odbywa się lokalnie na urządzeniu, a Google nie przesyła informacji o odtwarzanej zawartości na serwery. Funkcja Live Caption będzie dostępna w przeglądarce na Windowsa, macOS i Linuxa w ciągu najbliższych tygodni, a już wkrótce trafi także na ChromeOS.