Rok 2021 pełen był innowacyjnych gadżetów oraz fascynujących technologii, więc wskazanie tych najlepszych było niełatwym zadaniem. Po wielu godzinach dyskusji i niejednej sprzeczce, udało nam się jednak dokonać niemożliwego: oto najlepsze produkty 2021 roku!
W ostatnich miesiącach, przez świat technologiczny wciąż przewijały się echa roku 2020 – właśnie dlatego naszą listę zwycięzców zdominowały urządzenia smart home, potężne akcesoria do pracy zdalnej i rozrywkowe gadżety, pozwalające nam znaleźć relaks w domowym zaciszu. Na rynku było widać jednak powolny powrót do normalności, na co wskazują urządzenia typu Sonos Roam czy JBL Live Pro+ TWS – lekkie, pracujące na baterii i gotowe na udanie się w nieznane.
Kolejnym ważnym trendem była elektromobilność, powoli zakorzeniająca się na polskim rynku; odzwierciedleniem tej tendencji było jednogłośne zwycięstwo praktycznego i eleganckiego Volkswagena ID.4. Nie możemy zapomnieć także o innowacyjnych technologiach wyświetlania i obróbki obrazu. Szczególnie zacięta walka toczyła się w kategorii telewizorów, w której ostatecznie zatryumfował Samsung z technologią Neo QLED.
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy, a czytelników zapraszamy do zapoznania się z naszymi faworytami.
DESIGN ROKU
HTC Vive Flow
Vive Flow to zupełnie inny sposób myślenia o wirtualnej rzeczywistości – lekkie i zgrabne gogle do zastosowań wellness, które możemy spakować do walizki i zabrać w każde miejsce na Ziemi. Flow wyposażony został w duże, ostre ekrany i zintegrowany system audio 3D, więc nasze sesje medytacyjne i relaksacyjne pozwolą nam się całkowicie odciąć od problemów codzienności. Czy tak wygląda przyszłość rytuałów self care?
GRA ROKU
Returnal
2021 był pełen ciekawych gier wideo, ale to właśnie do czarnego konia pod postacią Returnala zdarzało nam się wracać najczęściej. Historia samotnej podróżniczki, której statek kosmiczny rozbija się na skrajnie nieprzyjaznej planecie i wpada w pętlę czasoprzestrzenną, okazała się wciągającym tłem dla roguelite’a z elementami bullet hell. Każda kolejna próba ucieczki z koszmaru była dla nas jeszcze bardziej ekscytująca niż rozgrywka w drugi w naszym zestawieniu Deathloop.
SAMOCHÓD ROKU
VW ID.4
Elektromobilność to jeden z najgorętszych trendów w motoryzacji – coraz więcej producentów rezygnuje z konwencjonalnych napędów spalinowych i wybiera te bezemisyjne. Na dodatek samochody elektryczne stają się praktyczne i wszechstronne: ID.4 to SUV, który pomieści pięć osób i aż 543 l bagaży. W najmocniejszej wersji jedno ładowanie wystarczy na pokonanie aż 519 km, zaś po 30 minutach uzupełniania baterii, auto będzie gotowe do jazdy przez kolejnych 150 km.
AKCESORIUM GAMINGOWE ROKU
WD_BLACK D30
Mało pojemne dyski komputerów i, przede wszystkim, konsol nowej generacji, stały się zmorą graczy. Istnieje prosty sposób na rozwiązanie tego problemu: dodatkowy nośnik SSD. Ten z serii WD_BLACK został stworzony specjalnie z myślą o gamerach, zapewniając kosmicznie szybkie prędkości odczytu i zapisu, bez przegrzewania się i spowalniania pracy. Co najważniejsze, sprzęt jest kompatybilny z pecetami i konsolami PS4/PS5.
LAPTOP/TABLET ROKU
MSI Prestige 14 Evo
Wielu z nas przerzuciło się w tym roku na pracę zdalną, co można łatwo zaobserwować w wynikach sprzedaży ultrabooków. Właśnie dlatego postanowiliśmy przyznać wyróżnienie MSI Prestige 14 Evo – superlekkiemu laptopowi biznesowemu z ultrawydajnym procesorem Intel Core jedenastej generacji, 14-calowym, energooszczędnym wyświetlaczem i akumulatorem, który starczy na aż 12 godzin pracy. Z takim sprzętem żaden deadline będzie nam niestraszny!
SMARTFON ROKU
Sony Xperia 1 III
Od kilku lat Sony konsekwentnie buduje swoją niszę na rynku smartfonów – są one wyposażone w układy fotograficzne, których nie powstydziłaby się niejedna lustrzanka dla profesjonalistów. Xperia 1 III kontynuuje ten dumny trend, oferując nam unikatowy teleobiektyw ze zmienną ogniskową i możliwość kręcenia klipów 4K HDR w 120 kl./s. Efekty naszej pracy możemy podziwiać na przepięknym wyświetlaczu OLED CinemaWide o kinowych proporcjach 21:9.
SŁUCHAWKI NAUSZNE ROKU
Yamaha YH-L700A
Nausznych słuchawek ANC jest na rynku całe mnóstwo. Mimo tego w plebiscycie niemal jednogłośnie wybraliśmy model Yamaha YH-L700A. Urzekł nas on unikatową technologią 3D Sound Field, przekształcającą dźwięk dwukanałowy w wielowymiarową, sugestywną scenę dźwiękową. System ANC Advanced na bieżąco dostosowuje poziom redukcji szumów do warunków otoczenia. Słuchawki dbają także o słuch użytkownika, utrzymując stały poziom głośności w różnych utworach.
SŁUCHAWKI DOUSZNE ROKU
JBL Live Pro+ TWS
Adaptacyjny system ANC jest najczęściej domeną droższych urządzeń, dlatego miło zobaczyć go w tak rozsądnie wycenionym sprzęcie. Prawdziwie bezprzewodowe słuchawki JBL zostały również wyposażone w technologię Smart Ambient, zapewniającą nam kontakt z otoczeniem w dowolnym momencie. Dzięki wodoszczelnej konstrukcji IPX4 możemy bez obaw zabrać je na trening lub spacer w deszczu, zaś ich obsługę ułatwi natywne wsparcie dla Asystenta Google.
APARAT ROKU
Sony A1
Wystarczy rzut oka na specyfikację aparatu Sony, by adepci fotografii poczuli dreszcz podekscytowania. Do dyspozycji otrzymujemy pełnoklatkową matrycę CMOS Exmor RS o rozdzielczości efektywnej 50,1 Mp oraz procesor obrazu BIONZ XR. W praktyce oznacza to, że A1potrafi robić zdjęcia seryjne z szybkością do 30 ujęć na sekundę, automatycznie ustawiać ostrość na oczach ludzi i zwierząt, a także kręcić filmy w rozdzielczości 8K w 30 kl./s. Pełen profesjonalizm.
TELEWIZOR ROKU
Samsung QN900A
Trudno wymienić wszystkie wyjątkowe cechy tego telewizora jednym tchem, ale spróbujmy: bajecznie jasny i kontrastowy panel Neo QLED wykonany w technologii mini-LED, rozdzielczość 8K z zaawansowanym skalowaniem zawartości, fantastyczny system smart TV, wsparcie dla czterech portów HDMI 2.1 i dedykowany tryb dla graczy… Nowa technologia wyświetlania umożliwiła także odchudzenie telewizora, przez co wygląda on jeszcze szlachetniej niż kiedykolwiek.
URZĄDZENIE SMART HOME ROKU
iRobot Roomba j7+
Najnowsza generacja Roomby rozwiązuje pewien palący problem, który spędzał sen z powiek wszystkim opiekunom zwierzaków domowych – nowy system nawigacji PrecisionVision potrafi rozpoznawać, hmm, „niespodzianki” zostawione przez naszych pupili i je omijać. Na dodatek robot wspiera technologię iRobot Genius 3.0, pozwalającą precyzyjnie dopasować jego sposób pracy do naszego stylu życia, a samoczyszcząca się stacja Clean Base sprawi, że zapomnimy o sprzątaniu na długie tygodnie.
SOUNDBAR ROKU
Denon Home Sound Bar 550
Wewnątrz tego eleganckiego, minimalistycznego soundbara, kryje się sporo dobrego. Urządzenie zostało wyposażone w sześć przetworników oraz wsparcie dla Dolby Atmos i DTS:X 3D, co oznacza, że do uzyskania przestrzennego brzmienia nie potrzeba nic więcej. Jeśli chcemy, możemy rozbudować nasz system surround za pomocą innych głośników z serii Denon Home lub bezprzewodowego subwoofera DSW-1H. Sprzęt jest kompatybilny z Amazon Alexą i wieloma systemami smart home.
GŁOŚNIK ROKU
Sonos Roam
Czy sprzęt smart home potrafi działać także poza domem? W przypadku Roam odpowiedź na to pytanie brzmi twierdząco: głośnik jest chroniony przez zamoczeniem i zapyleniem w stopniu IP67, a na jednym ładowaniu potrafi grać nawet 10 godzin. W terenie sparujemy go z telefonem za pomocą Bluetootha, zaś w domu sprzęt automatycznie połączy się z siecią Wi-Fi. Dzięki kompaktowym wymiarom Sonos Roam zmieści się w plecaku lub torebce.