Od zera do bohatera
Jeszcze kilka lat temu Apple HomeKit był trochę jak ekskluzywny klub, do którego mało kto mógł się dostać. Na papierze wszystko wyglądało jak bajka: lokalne sterowanie, przejrzysty interfejs, wbudowany asystent głosowy i przepastne kopalnie złota najbogatszej firmy na świecie. Jak się jednak okazało, powody, dla których firma z Cupertino zyskała swoją pozycję na świecie, nie do końca sprawdziły się w świecie fanatyków rozwiązań smart home. Zamknięta natura systemu, ekskluzywność i „podatek” Apple jaki firmy produkujące urządzenie do inteligentnych domów musiały zapłacić za licencję do korzystania z technologii HomeKit sprawiły, że w pierwszych latach Apple nie odniosło wielkiego sukcesu w tym sektorze. Firmy takie jak Google czy Amazon przez lata otwierały się na nowe produkty i marki, podczas kiedy HomeKit utknął w domach wyłącznie najwierniejszych fanów firmy z logiem „nadgryzionego jabłka”.
Wraz z rosnącą popularnością urządzeń smart home szczelny pancerz Apple zaczął jednak powoli pękać. Okazało się, że polityka zamkniętego ekosystemu nie jest najlepszą drogą i czasami trzeba po prostu wyjść do ludzi. Z biegiem kolejnych lat Apple wprowadziło do sprzedaży budżetowy (jak na politykę firmę…) głośnik HomePod mini z Siri, który pełni ponadto rolę bramki systemowej. Podobną funkcję zyskało Apple TV. Wielkim skokiem na przód były również skróty Siri, które teraz pozwalają na podłączenie do domowego ekosystemu urządzeń firm, które oficjalnie nie są częścią rodziny HomeKit (np. SwitchBot). Być może jednak największy cud dokonał się, kiedy Apple zgodziło się na możliwość podłączenia do swojego inteligentnego domu bramki firmy Aqara. Tym sposobem przed użytkownikami ekosystemu Apple otworzył się świat czujników, kamer, gniazdek i pilotów komunikujących się za pośrednictwem protokołu ZigBee (do tej pory wszystkie produkty rozmawiały za pomocą domowego Wi-Fi i Bluetooth). W ślad za Aqarą poszła również marka Zemismart, której bramka pozwala na sterowanie przez HomeKit urządzeniami z ekosystemu Tuya. Najnowszym uczestnikiem programu stał się także Hubitat, którego ostatnia iteracja bramki daje jeszcze szersze pole działania entuzjastom smart home.
Coś ewidentnie drgnęło w zespole odpowiedzialnym za inteligentny dom od Apple. Firma z Cupertino jak zwykle spóźniona wpadła na świąteczną kolację, ale szybko stała się duszą towarzystwa. Dzisiaj HomeKit staje się wyborem wielu użytkowników. Wysokie ceny produktów kompatybilnych z tym ekosystemem (związane z koniecznością płacenia „podatku” Apple) nie stanowią już problemu. Oczywiście nadal możemy kupić natywnie stworzony z myślą o HomeKit czujnik ruchu Eve Motion za 220 PLN, ale możemy też kupić bramkę Aqara z czujnikiem P1 i inaczej przeznaczyć resztę zaoszczędzonych pieniędzy – decyzja należy do nas.
Jeśli do tego dodamy odświeżoną w zeszłym roku aplikację Dom, do obsługi urządzeń w naszym gospodarstwie, rozbudowane automatyzacje i stabilną sieć mesh, to mamy przepis na zaskakująco cenowo przystępny i funkcjonalny inteligentny dom.
Zacznij od…
Aqara M2 Hub
Topowa bramka ZigBee dla produktów marki Aqara. Podobnie jak bramka SwitchBota jest ona w stanie wysyłać sygnał na podczerwień, dzięki czemu możemy nią zastąpić piloty obsługujące tę technologię w naszym domu. Ponadto bramka może stać się częścią systemu Apple HomeKit i otworzyć go na doskonałe produkty tej firmy działające w standardzie ZigBee. W niedalekiej przyszłości ma ona otrzymać również aktualizację do najnowszego standardu Matter.
Od 240 PLN, www.aqara.com
Nanoleaf Essentials Light Strips
Paski LED Nanoleaf Essentials Light Strips to rozwiązanie oświetleniowe, które łączy inteligentną technologię ze stylowym wyglądem. Listwy można łatwo zamontować na ścianach lub meblach i dostosować do dowolnej przestrzeni, dużej lub małej. Ekosystem Nanoleaf jest natywnie kompatybilny z Apple HomeKit, więc bez problemu dodamy ten produkt do swojego inteligentnego domu i połączymy z innymi urządzeniami w naszej sieci.
Od 169 PLN, www.nanoleaf.me
Zemismart ZMHK-01
Steve Jobs przewraca się w grobie za każdym razem, kiedy ktoś korzysta z tej bramki. Dodanie urządzeń z ekosystemu Tuya nigdy wcześniej nie było tak proste. Podobnie jak w przypadku bramki Aqara wystarczy dodać ZMHK-01 do naszego domu HomeKit i zaraz za nim powędrują tam wszystkie nasze urządzenia sparowane wcześniej z Zemismart. Jest to świetne rozwiązanie dla każdego, kto nie chce płacić wygórowanej ceny za urządzenia z logiem HomeKit.
Od 140 PLN, www.zemismart.com
Eve Energy
W tym wypadku jest to gniazdko dokładnie dla tych, który chcą widzieć na swoim produkcie logo HomeKit i nie boją się za to zapłacić. Naturalnym plusem tego rozwiązania jest brak potrzeby kupowania dodatkowych bramek, a samo urządzenie dodatkowo mierzy pobór energii i przekazuje te dane do naszego systemu, czego w przypadku produktów Aqara czy Tuya raczej nie doświadczymy. Produkt premium dla prawdziwych purystów Apple.
Od 200 PLN, www.evehome.com