Kupowanie ubrań w Internecie ma jedną podstawową wadę – ubrania możemy przymierzyć dopiero po ich zakupie. Najnowsze osiągnięcie naukowców z Intel Labs pomoże rozwiązać ten problem – dzięki projektowi badawczemu „Magiczne Lustro” będziemy mogli przymierzać ubrania wirtualnie za pomocą trójwymiarowych awatarów.
Ile razy zdarzało się Wam, że koszula czy spodnie, które na stronie sklepu internetowego wyglądały jak stworzone dla Was, po dostarczeniu do domu okazywały się za duże, za małe, lub po prostu nie leżały tak dobrze, jak się spodziewaliście? Naukowcy z Intel Labs na tegorocznej imprezie Research@Intel zademonstrowali projekt, który może niebawem sprawić, że zakupy online będą wolne od tego rodzaju nieprzyjemnych niespodzianek. Projekt nazwany „Magicznym Lustrem” pozwoli bowiem przymierzać ubrania przy pomocy wirtualnego, trójwymiarowego awatara.
W początkowym stadium prac badacze Intela skupili się na stworzeniu wirtualnego modelu ludzkiego ciała. Zmieniając kilka podstawowych parametrów można za jego pomocą odwzorować niemal dowolną sylwetkę. Podstawą badań na tym etapie były szczegółowe skany ciał rzeczywistych osób. Naukowcom Intela udało się zawrzeć różnice w kształcie ludzkich sylwetek w sześciu parametrach oraz określić zależności miedzy nimi. Chodzi o wzrost, wagę, obwód bioder, obwód klatki piersiowej, długość nóg i odległość piersi od podłoża. Tak stworzony model parametryczny ma identyczne warianty statystyczne jak ludzkie ciało. Korzystając z tego modelu klienci sklepów internetowych będą mogli przymierzyć ubrania wirtualnie, bez konieczności przeprowadzania wcześniej kompleksowego pomiaru wszystkich parametrów swojego ciała.
Aby projekt sprawdził się w praktyce, użytkownicy muszą być w stanie dostosować model do kształtów swojego ciała, lub mówiąc inaczej, stworzyć swojego własnego awatara. Naukowcy wykorzystali w tym celu istniejące algorytmy Intela, które posłużyły do opracowania szybkiego sposobu kalkulacji modelu 3D. Użytkownicy będą mogli obsługiwać oprogramowanie do wyświetlania i modyfikowania awatarów na „magicznym lustrze” za pomocą gestów. Będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu mechanizmu znanego z kontrolera ruchu Microsoft Kinect.
Teraz największym wyzwaniem dla badaczy z Intela będzie opracowanie bardziej realistycznych awatarów. Ich kolejne wersje otrzymają twarze i fryzury. Intel Labs przyglądają się też możliwościom współpracy z przemysłem modowym w celu wykorzystania modeli 3D rzeczywistych ubrań.