Owszem, ale prawdopodobnie nie w taki sposób, w jaki się spodziewasz. Potencjał sterowania urządzeniami smart home z poziomu telewizora za pomocą Alexy czy Asystenta Google jest całkiem spory, ale nie do końca wykorzystany.
Producenci chętnie korzystają z możliwości integracji sprzętu z wirtualnymi asystentami. Nowe telewizory Sony są kompatybilne z Androidem i można nimi sterować za pomocą komend głosowych. Nieco bardziej zaawansowaną propozycję przedstawiło LG: system ThinQ AI jest zintegrowany z Alexą i umożliwia ustawianie głośności i zmianę kanałów poprzez wirtualną asystentkę. ThinQ AI już wkrótce ma rozszerzyć swoją funkcjonalność o możliwość sterowania oświetleniem i ogrzewaniem.
Najbardziej funkcjonalnym połączeniem oferującym możliwość kontroli urządzeń smart home z poziomu telewizora jest Nvidia Shield TV (od 850 PLN) z niewielką przystawką Samsung SmartThings Link (150 PLN). Za pomocą SmartThings Link, Shield TV i podłączony do niego telewizor stają się hubem dla inteligentnych sprzętów współpracujących z systemem Samsunga.
Co ciekawe, pierwsze próby wykorzystania telewizora jako urządzenia smart home podjął Philips w 2015 roku. Jego telewizory z Androidem korzystały z oprogramowania MyLiveGuard i pozwalały na sterowanie termostatami Nest i inteligentnymi kamerami bezpieczeństwa – widok z nich można było wyświetlić na ekranie TV!