SOCJAL
Do góry


AI od NVIDII zamienia wideo w interaktywną mapę w grze

Innowacyjna technologia automatycznego renderowania lokacji.

Podczas ostatniej konferencji NVIDIA zaprezentowała ciekawe demo, w którym goście mogli zasiąść za kierownicą auta i zwiedzić niewielkie wirtualne miasto. Prezentowało ono jednak nie możliwości karty graficznej, ale technologię automatycznego renderowania wirtualnych lokacji w oparciu o nagrania wideo.

Aby wygenerować przekonującą mapę, sztuczna inteligencja musiała przejść długotrwały proces uczenia maszynowego. Pierwszym etapem było wytrenowanie jej do rozpoznawania poszczególnych klas obiektów: samochodów, drzew, budynków i innych widocznych w grze elementów. Jako dane źródłowe do tego zadania posłużyły filmy wykorzystywane do programowania i testowania pojazdów autonomicznych. Następnie AI nauczyła się tworzyć nowe obiekty w oparciu o posiadane informacje. Ostatnim krokiem było stworzenie cyfrowego szkieletu mapy w popularnym silniku Unreal Engine 4, który sztuczna inteligencja samodzielnie wypełniła prawidłowymi obiektami. O spójność wyświetlanej grafiki zadbał specjalny algorytm porównujący każdą wygenerowaną klatkę z kilkoma poprzednimi. W efekcie otrzymano przekonującą, interaktywną mapę, po której można było swobodnie poruszać się wirtualnym samochodem.

Technologia automatycznego generowania lokacji znajduje się we wczesnych stadiach rozwoju i raczej nie zobaczymy jej w praktyce jeszcze przez długi czas. Oprócz gier i programów VR może ona w przyszłości zostać wykorzystana przy tworzeniu wirtualnych placów treningowych dla pojazdów autonomicznych i robotów. Co ciekawe, do działania demo potrzebowało tylko jednej, konsumenckiej karty graficznej – owszem, był to potężny Titan V, ale daje to nadzieję, że być może któregoś dnia zobaczymy technologię na naszych komputerach.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w Newsy