Pamiętacie jedno z najbardziej popularnych zdjęć na okładkę zrobione dla magazynu National Geographic? Pytanie, które często zadawane jest zarówno przez początkujących, jak i zaawansowanych fotografów amatorów brzmi: ?Co zrobić, aby moje zdjęcie mogło się znaleźć na okładce magazynu??.
Jest to istotna kwestia z dwóch powodów:
- Zdjęcia z okładki zarabiają więcej pieniędzy niż obrazy publikowane wewnątrz publikacji;
- Sam ten fakt buduje ego fotografa jako artysty. Widząc swoje zdjęcie na okładce magazynu fotograf czuje się naprawdę spełniony, a to często znacznie przewyższa wspomnianą wartość pieniężną.
Jednakże odpowiedź na postawione na samym początku pytanie sprowadza się do omówienia czterech podstawowych elementów:
- Temat publikacji,
- Format obrazka,
- Kontrast pomiędzy zdjęciem a tekstem,
- Umiejscowienie tematu.
Temat publikacji
Zainteresujcie się magazynami, w których chcecie mieć publikację. Zwróćcie uwagę na to, jakie obrazy zostały użyte w poprzednich wydaniach. Czy redakcja woli publikować zdjęcia ludzi, przedmiotów, zwierząt, a może krajobrazy? Spróbujcie dopasować temat przesłanych obrazów do rodzaju ujęć, jakie używane są w publikacjach.
Jeśli publikacja ma kalendarz redakcyjny, pobierzcie go lub poproście o przesłanie kopii, dzięki czemu będziecie mogli zobaczyć, jakie są nadchodzące tematy. To nakieruje was na pewne pomysły co do typów obrazów, z jakich publikator może korzystać. Nie zapomnijcie także, że warto jest pracować sporo naprzód, najlepiej co najmniej parę miesięcy przed publikacją. Na przykład, jeśli chcielibyście, żeby wasze zdjęcie było opublikowane w grudniowym numerze, musicie rozpocząć pracę z publikacją już około wakacji.
Ambitnym celem jest startowanie do publikacji takich jak magazyn National Geographic, jednakże bardziej realistycznie jest zaczynać od mniej znanych publikacji. Małymi kroczkami, tworząc portfolio z okładkami z magazynów można wspinać się po szczebelkach drabiny, próbując docierać do wyżej notowanych publikacji.
Umiejscowienie tematu
Tworzenie zdjęć na okładkę to zupełnie inny rodzaj fotografowania niż zapewne do tej pory praktykowaliście. W obrazie na okładkę, 1/3 górnej części nie może zawierać głównego elementu. Dlaczego? To oczywiste, tam znajduje się najczęściej tytuł magazynu, dlatego też powinno się tam znaleźć nierozpraszające i subtelne tło, które nie odwróci uwagi od tekstu. Jak jeszcze się przekonacie w dalszej części, musi być ono kontrastujące z kolorem czcionki. Wyjątkiem jest tu np. nasz magazyn, w którym logo jest umiejscowione w górnym-lewym rogu.
Przy zdjęciach na okładkę, główny temat powinien być wyśrodkowany poziomo i zlokalizowany w jednej trzeciej wysokości od dołu licząc. Ogólnie rzecz biorąc, jest to sprzeczne z zasadą kompozycji zwanej trójpodziałem, dlatego właśnie większość waszych dotychczasowych fotografii zapewne nie będzie się nadawała. Następnym razem kiedy zabierzecie się do fotografowania, spróbujcie wykonać kilka dodatkowych ujęć, pamiętając o tych wskazówkach.
Format obrazka
Większość publikacji używa obrazów prostokątnych, ustawionych w pozycji pionowej. Okładka zazwyczaj mierzy 8,5 cala szerokości i 11 cali wysokości, idealnie pasuje więc wspominany format. Zarówno wielkość jak i rozmiar fotografii powinien być największy, dzięki czemu oferowany będzie obraz o wysokiej jakości do możliwego dopasowania do rozmiaru i formatu publikacji.
Nawiązując do plików, w chwili obecnej przeważnie preferuje się cyfrowe obrazy. Zdjęcia powinno się przesyłać w formacie TIFF. Ich wielkość wynosić powinna co najmniej 10 MB, a wymiary 8×12 cali.
Kontrast pomiędzy zdjęciem a tekstem
Kiedy będziecie przeglądali dotychczasowe okładki magazynów, zwróćcie szczególną uwagę na kolor używanej tam czcionki. Jeśli jest on spójny na całej stronie, pamiętajcie o tym, by tło zdjęcia było kontrastowe. W przeciwnym razie zdjęcie nie będzie miało szans na publikację z powodu braku dostatecznego kontrastu dla nagłówków. Z kolei brak jednolitej barwy czcionki daje większe pole możliwości odnośnie tła.
Zobaczenie swojej fotografii na okładce jest dla fotografa niemalże tak radosne jak publikacja literacka dla pisarza. Należy jednak pamiętać, że chcąc profesjonalnie fotografować na okładki magazynów, warto zaczynać od drobnych publikacji, zbierając kolejne sukcesy do portfolio.