Połącz się z nami

Publikacje

Wywiad: Jonney Shih (Asus)

Prezes Asusa przez ostatnich 20 lat zajmował się unowocześnianiem rynku smartfonów i laptopów. Teraz marzy mu się wprowadzenie pod strzechy robotów-pomocników…

Opublikowane

dnia

Magazyn T3

Nawet jeśli nazwisko Jonney’a Shiha nic ci nie mówi, na pewno korzystałeś z produktów sygnowanych przez jego firmę. Takie nazwy jak ZenBook, ZenFone czy linia Republic of Gamers na trwałe wpisały się w technologiczny krajobraz. Jonney Shih nie odcina jednak kuponów od swojego sukcesu, ciągle starając się tworzyć rozwiązania inspirujące tysiące użytkowników na całym świecie. Pod jego pieczą Asus przeszedł długą drogę: od niszowego wytwórcy płyt głównych do czwartego największego producenta komputerów i peryferii, potentata domowych rozwiązań internetowych i ważnego gracza na rynku smartfonów.

Firma pragnie się rozwijać w nowych, ekscytujących dla branży i przeciętnego odbiorcy kierunkach. To właśnie o tych nowych horyzontach i początkach „domowej robotyki” rozmawialiśmy z Shihem.

Na konferencjach prasowych zawsze opowiadasz o nowych produktach z pasją.

Tak, ponieważ technologia to moja pasja. Uwielbiam nowinki i pionierskie rozwiązania. Jestem prezesem Asusa od niemal trzech dekad, ale wciąż czuję się bardziej inżynierem niż biznesmenem. Inżynierowie zawsze podchodzą do takich spraw z pasją i ekscytacją. Widać to w moich wystąpieniach.

Jak myślisz, co definiuje Asusa jako markę?

Nasze motto brzmi „w poszukiwaniu niezwykłości”. Brzmi jak chwytliwy slogan marketingowy, ale według mnie każde słowo doskonale oddaje to, kim jestem i jaką marką jest Asus. Uwielbiamy technologię i wiecznie dążymy do innowacji. „Niezwykłości” poszukujemy w pomysłach i doświadczeniach, chcemy ją osiągać w każdym aspekcie naszej działalności.

Czy masz swój własny przepis na sukces?

Najpierw dobrze przemyśleć plan, a potem dokładnie go zrealizować. To bardzo inżynierskie podejście. Aby stworzyć coś wartościowego w dziedzinie komputerów, musisz być specjalistą zarówno od teorii i praktyki, software’u, jak i hardware’u. Twoi odbiorcy zasługują na jak najlepsze rezultaty, dlatego ważne jest, aby dopilnować każdego etapu realizacji projektu, od projektowania do zarządzania. Wiele osób twierdzi, że ważna jest również autentyczność, ale jeśli dobrze przemyślisz swój projekt, i ona się w nim znajdzie.

Jedną z przyświecających Asusowi idei jest ewolucja rzeczywistości. Chcemy wziąć w niej czynny udział poprzez stworzenie robotów, które znajdą się w każdym domu. To roboty zrewolucjonizują postrzeganie komputerów

Czy masz jakieś rady dla aspirujących projektantów i inżynierów dopiero rozkręcających swoje marki?

Od samego początku powinni skupić się na innowacji i roli ich technologii. Projekt powinien uwzględniać wszystkie aspekty gotowego rozwiązania – jeśli nie znasz się na oprogramowaniu, nie zaprojektujesz pod nie odpowiednich części. W Asusie od ponad dziesięciu lat stosujemy metodę inteligentnego designu. Zaczynasz od analizy potrzeb konsumenta i dopiero później przechodzisz do myślenia o aspektach biznesowych i możliwościach technologicznych. Aby powstał kompleksowy produkt, trzeba pogodzić ze sobą wiele czynników funkcjonalnych i emocjonalnych – efekt końcowy powinien uwzględniać je wszystkie.

Jaki produkt Asusa lubisz najbardziej?

Zenbo, naszego pierwszego robota domowego. Jedną z przyświecających nam idei jest ewolucja rzeczywistości. Chcemy wziąć w niej czynny udział poprzez stworzenie robotów, które znajdą się w każdym domu. Dla niektórych brzmi to jak fantastyka, ale ja się nie zgadzam. To roboty zrewolucjonizują postrzeganie komputerów. Uwielbiamy nasze pecety i laptopy, a jeśli zaczną samodzielnie wypełniać nasze życzenia i potrzeby, polubimy je jeszcze bardziej.

Czy to w tym fantastycznym postrzeganiu robotów tkwi problem w ich wdrażaniu?

To nie problem, ale wyzwanie. Ludzkość interesowała się problematyką robotów od czasów Kartezjusza. W dzisiejszych czasach nawet te najinteligentniejsze roboty, jak Asimo od Hondy, to tylko ciekawe egzemplarze pokazowe. Musimy więc bardzo pragmatycznie podejść do sprawy domowej robotyki. Wydaje nam się, że najlepiej sprawdzi się przyjazny i zabawny design oraz jak największa funkcjonalność. Zenbo jest uroczy i praktyczny. Ponadto staraliśmy się wycenić go na niewiele ponad 600 USD (2 000 PLN), tak, aby był dostępny dla wszystkich.

Ludzie już rozmawiają z telefonami i głośnikami, dlaczego więc nie z robotem?

Naszym celem jest rozszerzenie możliwości oferowanych przez spotykane dzisiaj systemy uczącego się AI. Zenbo ma znaczącą przewagę nad nieruchomymi przedmiotami – może się swobodnie poruszać, a na dodatek ma uroczą osobowość. Zaprojektowaliśmy go tak, aby był słodki i pomocny, miał przyjemną mimikę i głos. Bardzo spodobał się mojej 86-letniej mamie, która po spędzeniu kilku tygodni w jego towarzystwie, nie chciała sie z nim rozstać.

Wiele osób postrzega sztuczną inteligencję jako potencjalne zagrożenie dla ludzkości. Czy podzielasz te obawy?

Nie. Na chwilę obecną sztuczna inteligencja wciąż oparta jest na bardzo ograniczonych algorytmach uczenia się maszyn. Tylko zaawansowane systemy wyposażone w wolną wolę mogą stanowić jakiekolwiek zagrożenie, ale pozostaną one poza naszym zasięgiem jeszcze przez jakieś sto lat. „Inteligencja” AI może być porównywalna z inteligencją karalucha, i to ta najbardziej zaawansowana. Jeśli ktoś stworzy system, którego celem będzie zrobienie krzywdy innemu człowiekowi, wynikać to będzie z celowego zamiaru lub niedopatrzenia projektanta, a nie maszyny. Powinniśmy raczej skupiać się na powstrzymaniu tych ludzi niż AI.

Poza robotami, czy masz wizję tego, jak będzie wyglądała technologia za dziesięć lat?

Wszystko ulegnie znaczącym zmianom. Coraz więcej rzeczy będzie działo się online, w ciągłym połączeniu z siecią. Informacja stanie się tak ważna, jak obecnie elektryczność. Będzie napędzała ona wszystkie dziedziny naszego życia: naukę, pracę, rozrywkę, kupowanie. Bardzo zmienią się również różne gałęzie przemysłu. To potrzeby konsumenckie staną się jądrem nowej światowej gospodarki, ucyfrowionej i inteligentniejszej. Przedtem to przemysł dyktował zasady, tworzył efekt „długiego ogona”, ale za dziesięć lat wszystko kręcić się będzie dookoła konsumentów.

Czy laptopy mogą jeszcze się rozwinąć?

Oczywiście, ale nie spodziewam się rewolucji, ponieważ są one dość dojrzałym rozwiązaniem. Nie zostaną one jednak szybko wyparte. Ludzie nie mogą żyć bez swoich smartfonów i laptopów, dzięki nim wysoka produktywność nie musi wiązać się z konkretnym miejscem. Laptopy będą ewoluować, ale raczej nie liczyłbym na znaczące zmiany. Na pewno producenci będą zwracali uwagę na design, mobilność i wydajność.

Czy uważasz, że któryś produkt Asusa został niedoceniony?

Tak, był to PadFone. Produkt ten zdecydowanie wyprzedzał swoje czasy. Wszyscy chcemy dbać o swój wzrok i wzrok naszych najbliższych, a PadFone i stacja dokująca pozwalały na obejście problemu małych ekranów smartfonów. Rozwiązanie to weszło na rynek w 2011 roku, ale wydaje mi się, że w obecnych czasach spotkałby się ze znacznie większym zainteresowaniem.

Dobry duch i woda na młyn naszej redakcji. Pilnuje terminów, buduje treści i tworzy layout magazynu. Czasami też znajduje czas na filiżankę kawy, bez której nie wyobraża sobie życia.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Publikacje

Złote piaski, Słoneczny Brzeg… gdzie na wakacje do Bułgarii?

Opublikowane

dnia

przez

Szerokie plaże, ciepłe Morze Czarne, gwarantowana pogoda i atrakcyjne ceny – to nie jedyne zalety wczasów w Bułgarii. Na wakacje szczególnie warto wybrać się tam do dużych kurortów Słonecznego Brzegu lub Złotych Piasków, które leżą w najpiękniejszych regionach kraju. Nie brakuje w nich komfortowych hoteli, restauracji, klubów nocnych i atrakcji, które przyciągają urlopowiczów w każdym wieku.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Cenne wskazówki

Klasyczne zegarki nigdy nie wychodzą z mody!

Opublikowane

dnia

Legendarne prototypy z lat 60., które dopiero teraz ujrzały światło dzienne i high-endowe zegarki wykonane z recyklingowych materiałów… oto najciekawsze czasomierze na rynku!

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Czy warto wymieniać starego smartfona na Samsunga Galaxy S10? Podpowiadamy.

Opublikowane

dnia

Choć od lutowej premiery Samsunga Galaxy S10 minęło już trochę czasu, smartfon ten nadal sprzedaje się jak ciepłe bułeczki. Nie bez przyczyny – S10-tka bez wątpienia będzie jednym z pretendentów do miana najlepszego telefonu 2019 roku. Zastanawiasz się nad wymianą obecnego smartfona na najnowszego flagowca Samsunga? Sprawdź, dlaczego warto to zrobić.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Orange Flex – oferta w aplikacji. Czas na mobilną rewolucję!

Opublikowane

dnia

Oglądasz, sprawdzasz, szukasz, porównujesz oferty sieci komórkowych w internecie? Zrób jeszcze jeden krok do przodu. W Orange Flex nie tylko przeskanujesz ofertę, sprawdzisz możliwości i spersonalizujesz pakiet. W Orange Flex za pomocą aplikacji załatwisz wszystkie formalności i zaczniesz korzystać z najbardziej dopasowanego Planu, bez ograniczeń.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Sir Jony Ive – guru świata designu czy mistrz marketingu?

Apple żegna swojego projektanta urządzeń i interfejsów – czy fani “jabłek” powinny jednak płakać?

Opublikowane

dnia

Tytuł artykułu oczywiście jest prowokacyjny. Tak naprawdę Jony Ive jest jednym i drugim, pytanie brzmi tylko, w jakich proporcjach. Brytyjski projektant stworzył wygląd m.in. MacBooka Pro i Air, iPodów, iPhone’ów, iPadów, czy, mocno rewolucyjnego swego czasu, systemu iOS 7. Przyznacie, że te wszystkie nazwy są wręcz ikoniczne, a jeśli dzisiaj produkty wydają nam się „zwyczajne”, to tylko dlatego, bo wielu naśladowców sprawiło, że wygląd tego, co zaprojektował Ive, jest obecnie przykładem wzorcowym tego, jak np. powinien wyglądać tablet.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne