Jak dobitnie pokazał nam ostatni rok, nie wszystkie domowe łącza internetowe sprostały wyzwaniu, jakim były praca i nauka w trybie zdalnym. Gdy z sieci jednocześnie korzysta wiele urządzeń, prędkości spadają, a czasami nawet całkowicie tracimy połączenie. Problemy te możemy ograniczyć za pomocą dobrze dobranego routera. Sprawdźmy, czy rozsądnie wyceniony Archer AX23 od TP-Link zaprowadzi porządek w naszej sieci.
Niska cena urządzenia może zresztą okazać się myląca – mamy tu do czynienia z pełnoprawnym routerem Wi-fi 6, wyposażonym w cztery anteny, które są w stanie pokryć swoim zasięgiem spore mieszkanie. Sam sprzęt jest kompaktowy i płaski, utrzymany w uniwersalnej czerni. Nie mieliśmy problemów ze znalezieniem dla niego miejsca, acz błyszczące wykończenie wymagało częstego przecierania, ponieważ łatwo łapało kurz i odciski palców.
Wzdłuż przedniego panelu rozmieszczone zostały diody, informujące o statusie routera, zaś z tyłu – cztery gigabitowe porty LAN i jedno złącze WAN. Niestety, na tym koniec; wiele droższych modeli ma ponadto porty USB, za pomocą których podłączymy do sieci dysk zewnętrzny lub drukarkę.
Aby przeprowadzić konfigurację Archera AX23, ściągnęliśmy apkę TP-Link Tether i postępowaliśmy zgodnie z wyświetlanymi w niej instrukcjami. Cały proces trwał zaledwie kilkanaście minut, a wszystkie kroki opisane były w języku polskim, przez co przygotowanie routera do pracy nie powinno sprawić problemów nawet osobom mniej obeznanym z technologią.
Aplikacja mobilna przyda się nie tylko w trakcie instalacji: to wszechstronne narzędzie umożliwiające sprawdzenie aktualnego obciążenia sieci i zmianę ustawień routera. W apce znajdziemy także sporo funkcji dodatkowych, na przykład związanych z konfiguracją sieci gościnnej, kontrolą rodzicielską i technologią OneMesh, która pozwala zamienić router w węzeł sieci MESH od TP-Link.
ZŁAPANI W SIEĆ
Archer AX23 działa w konfiguracji dwupasmowej. Jego sercem jest energooszczędny procesor Qualcomm, przystosowany do sprawnej obsługi wymagających połączeń; towarzyszy mu technologia OFDMA, która pozwala różnym urządzeniom korzystać z tego samego widma, redukując sieciowe zatory. Router obsługuje także beamforming, przez co spokojnie obejmie swoim zasięgiem trzypokojowe mieszkanie.
Pierwsze badanie wypadło imponująco: po podłączeniu laptopa z Wi-fi 6 do sieci 5 GHz, test prędkości pobierania pokazał 300 Mb/s, czyli maksymalną wartość zapewnianą przez dostawcę internetu w mieszkaniu testowym. Gdy przenieśliśmy się z urządzeniem testowym do pokoju obok, pozostała ona niezmienna; dopiero przejście na sam koniec korytarza, prawie 20 metrów od routera, odrobinę zmniejszyło tę wartość. Podobnie stabilnie kształtowała się prędkość wysyłania, oscylująca wokół maksymalnego progu 25 Mb/s.
Co najważniejsze, Archer AX23 był niewrażliwy na duże obciążenie sieci: chociaż w pewnym momencie podłączyliśmy do niego inteligentny głośnik, tablet, dwa smartfony i dwa komputery, na żadnym z urządzeń nie zarejestrowaliśmy problemów z łącznością lub jej nagłego rwania się. Na dodatek router może pochwalić się niezłym zasięgiem. Testowe mieszkanie jest wydłużone, a modem stoi w jednym z jego końców; bez routera bardzo trudno złapać stabilną łączność w najbardziej oddalonym pokoju. Z Archerem AX23 nie było takich problemów.
Jak już wspominaliśmy, router od TP-Link jest kompatybilny ze standardem OneMesh – jeśli dysponujemy odpowiednim wzmacniaczem sygnału, możemy połączyć urządzenia w jednolitą sieć MESH. Konfiguracja takiego połączenia okazała się niezbyt skomplikowana (wystarczy wybrać odpowiednia opcję w apce Tether), a jego efekty – imponujące. Gdy przechodziliśmy pomiędzy pokojami, jednocześnie strumieniując film, łączność okazała się stabilna i szybka, co szczególnie docenią posiadacze dużych domów i mieszkań.
Na samym początku zwróciliśmy uwagę na cenę Archera AX23 – to bodajże pierwsze tak tanie urządzenie, które pozwoli nam skorzystać z dobrodziejstw Wi-fi 6. Jeśli pracujesz z domu, router od TP-Link może okazać się kluczowym partnerem twojej kariery.
SPECYFIKACJA
- CENA 280 PLN
- OBSŁUGIWANE PASMA 2,4 GHz, 5 GHz
- ZABEZPIECZENIA WPA, WPA2, WPA3, WPA/WPA2-Enterprise (802.1x)
- ŁĄCZNOŚĆ Wi-Fi 6, 4x LAN, 1x WAN
- DODATKOWE FUNKCJE OneMesh, Sieć dla gości, OpenVPN
- WYMIARY 260,2 x 135,0 x 38,6 mm
Werdykt
NASZYM ZDANIEM...
Niedrogi i kompleksowy sposób na poprawę łączności w sieci domowej.
Plusy
Stabilne i szybkie połączenie. Potrafi obsługiwać wiele urządzeń jednocześnie. Możliwość włączenia do sieci OneMesh.
Minusy
Brak portów USB, które rozszerzyłyby funkcjonalność. Błyszczące wykończenie łapie kurz.