55-calowy LCD?ek ZL1 to aktualnie topowy telewizor w ofercie Toshiby. Poziom, w jakim naszpikowano go najnowszą techniką, sięga zenitu, podobnie jak cena, plasująca urządzenie w absolutnej klasie high-end.
Co prawda, ramka telewizora to nie modne połączenie aluminium i szkła, czego można by się spodziewać przy takiej cenie, jednak jakość tworzywa z jakiego ją wykonano jest na wysokim poziomie. Dzięki temu ZL1 prezentuje się bardzo schludnie i elegancko. To samo da się powiedzieć o obrotowej podstawie oraz – w trochę mniejszym stopniu – o podwieszanej listwie głośnikowej. Zastosowanie przezroczystych elementów mocujących listwę do tylnej części obudowy telewizora, sprawia wrażenie jakby głośniki wisiały w powietrzu. Pomimo swoich pokaźnych rozmiarów, całość konstrukcji wygląda zgrabnie i lekko.
Ale w przypadku ZL1 główne atrakcje nie są związane z aparycją telewizora, a z jego znacznym zaawansowaniem technologicznym. Przede wszystkim mamy tu wieloprocesorową platformę CEVO ENGINE, której nowatorska architektura pozwoliła osiągnąć moc obliczeniową niespotykaną do tej pory w telewizorach. Jest ona niezbędna do sprawnej obsługi złożonych procesów obróbki i wyświetlania obrazu. A te w topowym ZL1 zostały podniesione na wyjątkowo wysoki poziom. O działaniu samego tylko 800 herzowego układu Active Vision M800HD i jego wpływie na czytelność obrazu można by napisać osobny artykuł. CEVO ENGINE wspiera ponadto szereg innych wyrafinowanych funkcji takich jak: 3D Resolution+ (odpowiedzialną za poprawę rozdzielczości obrazu), konwersja z 2D do 3D (wraz z regulacją głębi Depth Control), Intelligent 3D+ (korygującą reprodukcję barw i utratę jasności w wyniku stosowania okularów 3D z jednoczesnym czuwaniem nad algorytmem Cross Talk Canceller eliminującym przenikanie się obrazów wyświetlanych dla prawego i lewego oka), czy Time Shift (funkcję związaną opóźnionym odtwarzaniem programu TV emitowanego na żywo, dzięki zapisywaniu go na fabrycznie dołączanym dysku twardym o pojemności 500 GB). Jednocześnie wieloprocesorowa architektura CEVO ENGINE przyczynia się do optymalizacji zużycia energii.
Tym, co równie mocno wyróżnia opisywany telewizor na tle konkurencji jest to, że zamiast relatywnie taniego i prostego w aplikacji podświetlenia krawędziowego LED ma on pełne podświetlenie tylne PRO LED 512. Liczba w nazwie wzięła się stąd, że panel podświetlający składa się z 512 segmentów, na które przypada w sumie 3072 diod. W przeciwieństwie do podświetlenia rozmieszczonego wzdłuż krawędzi panelu, tutaj obszary obrazu wymagające głębokiej czerni nie są podświetlane wcale. Pozwala to z jednej strony uzyskać rewelacyjną głębokość czerni, a z drugiej ? przy włączonych diodach ? osiągana jest bardzo duża jasność. Wpływa to korzystnie na kontrastowość nowego panelu Toshiby.
Obsługa tak zaawansowanego telewizora w praktyce okazuje się banalnie prosta. Pomaga w tym czytelne i do tego atrakcyjne menu ekranowe. Z funkcji internetowych i multimedialnych daje się korzystać intuicyjnie. Jedynie rozbudowane regulacje obrazu mogą wywołać pewnego rodzaju onieśmielenie u mniej doświadczonych użytkowników. Dlatego, pomimo dopracowanych fabrycznych trybów wyświetlania, Toshiba oferuje funkcję Auto Calibration, do której również ?zatrudniany? jest CEVO ENGINE. Wykorzystując opcjonalny miernik kalibracyjny TPA-1, podłączany do telewizora przez USB, można bez wysiłku uzyskać referencyjnie neutralny obraz. Jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy kupując tak drogi sprzęt, oczekują rzeczywiście STUDYJNEJ jakości.
Obraz prezentowany przez ZL1 w większości ocenianych elementów jest po prostu ?naj? (patrz lista plusów). Mi osobiście dokuczał tylko jeden mankament, na który wiele osób być może nawet nie zwróci uwagi. Jest on związany ze specyfiką pracy podświetlenia PRO LED 512, uwidaczniającą się w zaciemnionym pomieszczeniu w trakcie projekcji mrocznych scen. Mianowicie obszary panelu, w których diody są akurat wygaszone, tworzą na obrazie nienaturalnie przyciemnione plamy wokół miejsc podświetlonych. Wraz z ruchem na ekranie, owe ciemne plamy ciągle się przemieszczają, tworząc różne konfiguracje o zmiennych kształtach i wielkości (zależnie od miejsc aktualnie podświetlanych). Wspominam o tym, ponieważ taki stan rzeczy może się okazać nie do zaakceptowania przez niektóre osoby, które wydając 16 000 PLN na telewizor, oczekują absolutnie najwyższej klasy obrazu bez żadnych ?ale?. Dlatego myśląc o zastosowaniu ZL1 w kinie domowym, najlepiej samemu sprawdzić, czy obraz z najwyższej klasy plazmy nie wyda się bliższy własnym wyobrażeniom o ideale. Poza tym mucha nie siada!
15 000 PLN, WWW.TOSHIBA.PL
Specyfikacja
WIELKOŚĆ EKRANU 55” (140 cm)
ROZDZIELCZOŚĆ Full HD 1920×1080 pikseli
PODŚWIETLENIE LED (pełne, 512 segmentów)
KONTRAST 9 000 000:1 (dynamiczny); 5 000:1 (statyczny)
JASNOŚĆ 1000cd/m?
CZAS REAKCJI GTG 5 ms
3D okulary z aktywną przysłoną
TUNERY DVB-T/T2, DVB-C, DVB-S/S2, H.264, DVB CI+
INTERFEJSY AV HDMI×4; USB×2; Component Video; SCART; Composite; PC input; Cinch/mini-jack; Digital out (opt.); gniazdo słuch.
INTEGRACJA Z SIECIĄ LAN / WLAN
WYMIARY Z PODSTAWĄ (SZER./WYS./GŁ.) 1292×916×355 (mm)
MASA 35,6 kg
POBÓR PRĄDU 265 W (EN60107)