Przez długi czas Sony zdawało się nie zauważać trendów panujących na rynku telefonów, uparcie lansując smartfony o kanciastej formie i szerokich ramkach na górnej i dolnej krawędzi ekranu. Powstawał w ten sposób frapujący paradoks: otóż otrzymywaliśmy urządzenia o supermocnych i nowoczesnych „wnętrznościach”, oprawione w niemal archaiczną formę oraz wyposażone w niedopracowane oprogramowanie. Firma nareszcie zdecydowała się na podejrzenie osiągnięć konkurencji i zmianę swojego podejścia do tworzenia smartfonów. Efektem jej pracy jest Xperia XZ3, która pomimo wielu ulepszeń, wciąż obdarzona jest licznymi wadami.
Ramowy program
XZ3 jest pierwszym od lat flagowcem Sony, który rzeczywiście wygląda na wyprodukowany w roku, w którym pojawił się na rynku. Niezgrabne ramki i kanciasta obudowa zostały wyparte przez modny, zakrzywiony ekran i aluminiowe wstawki. Telefon wygląda atrakcyjnie i sprawia wrażenie wytrzymałego. W jego konstrukcji wykorzystano aluminium lotnicze, doskonale prezentujące się na tle plastikowych rozwiązań preferowanych do tej pory przez Sony.
Na tylnej ściance znajdziemy szklaną płytkę, pojedynczy aparat tylny i okrągły czytnik linii papilarnych. Jest on umieszczony trochę za nisko, aby komfortowo korzystać z niego za pomocą palca wskazującego, gdy trzymamy telefon w dłoni. Producent nie zdecydował się również na zastosowanie popularnego obecnie rozpoznawania twarzy.
Xperia XZ3 nie ma portu słuchawkowego, ostał się w niej jednak fizyczny przycisk uruchamiania aparatu, jak zwykle umieszczony nad prawym dolnym rogiem telefonu. Oprócz niego do dyspozycji dostaliśmy także włącznik oraz regulator głośności, a do ładowania służy port USB-C. Flagowiec przypomina nieco propozycje Samsunga, co stanowi zdecydowany krok naprzód w stosunku do przestarzałego designu poprzednich generacji.
Na widoku
W teorii Xperia XZ3 otrzymała całkiem imponujący wyświetlacz OLED o przekątnej 6 cali, rozdzielczości 2880×1440 px i ze wsparciem dla HDR. Za projekt odpowiadają specjaliści zajmujący się tworzeniem high-endowych telewizorów Sony Bravia, więc moje oczekiwania były bardzo wysokie. Rzeczywiście, pod względem ostrości trudno jest mu cokolwiek zarzucić. Niestety, w trybie automatycznego dostosowania podświetlenia jest on stosunkowo ciemny, a najwyższą jasność ustawimy jedynie manualnie. Przekłada się to oczywiście na kontrasty, które są wyraźne, ale mało porywające.
Zadziwiający jest również fakt, że paleta kolorystyczna została tak fatalnie skalibrowana. Fabryczne ustawienia mają wyraźnie przesunięty balans bieli, a barwy wyglądają zimno i sterylnie. Zmiana profilu wyświetlania na „ciepły” nieco ratuje sytuację, ale wciąż nie jest w stanie zaradzić temu problemowi. Najlepszym rozwiązaniem jakie wymyśliłem, jest skorzystanie z… zewnętrznej apki limitującej ilość niebieskiego światła przed snem, w której ustawimy temperaturę barw.
Od strony technicznej XZ3 to dość typowy flagowiec z procesorem Qualcomm Snapdragon 845, 4 GB pamięci RAM i 64 GB pamięci wewnętrznej oraz baterią o pojemności 3 300 mAh – do bólu nudny i poprawny.
Jednym okiem
Tak, to ten sam pojedynczy aparat 19 Mpix znany z Xperii XZ2. Nakręcimy nim filmy w jakości 4K HDR oraz super slow-motion w 960 kl./s przy rozdzielczości 1080p. Niestety, pojedynczy aparat Sony nie działa tak sprawnie jak chociażby ten z Pixela 2 lub 3.
Zupełną nowością jest tryb Side Sense, czyli czujniki nacisku w krawędziach telefonu. W przeciwieństwie do znanego ze smartfonów HTC Edge Sense, nie wymaga on ściskania urządzenia, a jedynie położenia palca na wybranych punktach ramki. Na chwilę obecną jest on jednak bardziej ciekawostką niż naprawdę przydatną funkcją – technologia jest dość powolna i czasami nie łapie poleceń użytkownika.
Xperia XZ3 działa na Androidzie 9.0 Pie, ale nawet osoby, które nie mogą się doczekać jego wypróbowania, mogą być zawiedzone. Tegoroczny flagowiec to pierwszy od wielu lat krok w dobrą stronę, ale jeśli Sony chce zrównać się z biegnącą do przodu konkurencją, musi zdecydowanie przyspieszyć ruchy.
Specyfikacja
- Cena 3 400 PLN
- Ekran OLED 6 cali 2880×1440 px
- Procesor Qualcomm Snapdragon 845
- RAM 4 GB
- Pamięć 64 GB
- Aparat tylny 19 Mpix, przedni 13 Mpix
- Bateria 3 300 mAh
- Wymiary 158 x 73 x 9,9 mm
- Waga 193 g
Werdykt
NASZYM ZDANIEM…
Trudno polecić XZ3 jakiejkolwiek grupie użytkowników – to przeciętny telefon, który dodatkowo obarczony jest wieloma niedociągnięciami.
Plusy
Nowoczesny wygląd. Android 9.0 „z pudełka”. Dobra, wydajna specyfikacja.
Minusy
Słaba kalibracja barw i jasność ekranu. Niezbyt pojemna bateria. Przeciętny aparat. Side Sense często się myli lub nie uruchamia.