Połącz się z nami

Newsy

Aplikacja śledząca od Facebooka wycofana z iOS

Portal płacił użytkownikom za śledzenie wszystkiego, co robili w internecie.

Opublikowane

dnia

Na ile wyceniasz swoją prywatność? Według Facebooka 20 dolarów miesięcznie to odpowiednie wynagrodzenie za udostępnianie wszystkich danych przeglądania. Aplikacja płacąca za możliwość ich zbierania była dostępna dla wszystkich użytkowników iOS i Androida w wieku od 13 do 35 lat.

Aplikacja VPN Facebook Research działała na prostej zasadzie – przy jej instalacji posiadacz telefonu wyrażał zgodę na to, by miała ona dostęp do urządzenia na prawach administratora, a zatem do zbierania i modyfikowania wszystkich danych, w tym prywatnych wiadomości, przesłanych zdjęć i filmów wideo oraz lokalizacji. Program skupiał się przede wszystkim na historii i statystykach przeglądania, ale nie ograniczał się tylko do biernego monitorowania ruchów użytkownika w sieci: prosił on także na przykład o zrobienie zrzutu ekranu historii zamówień na Amazonie. Za udział w programie Facebook Research można było dostać do 20 USD (ok. 75 PLN) miesięcznie w postaci kart podarunkowych; osoby, które poleciły aplikację znajomym, mogły zarobić dodatkowe pieniądze korzystając z systemu prowizji.

Facebook ukrywał swoje powiązanie z programem za pomocą trzech serwisów: BetaBound, uTest i Applause. Był on rozpowszechniany za pomocą Instagrama i Snapchata – po kliknięciu w link można było przejść bezpośrednio do pobierania aplikacji. Grupę docelową stanowili użytkownicy w wieku od 13 do 35 lat. Aby niepełnoletni mogli z niej korzystać, musieli posiadać zgodę rodziców. Niestety, aplikacja w nieprecyzyjny sposób tłumaczyła, do jakich danych będzie miała dostęp i jakie niesie to za sobą konsekwencje, co w połączeniu z wynagrodzeniem mogło okazać się atrakcyjną propozycją dla nastolatków. Według Facebooka niepełnoletni stanowili tylko kilka procent bazy użytkowników.

Po upublicznieniu sprawy Apple natychmiast zażądało zakończenia programu Facebook Research na swojej platformie. Ponadto firma odebrała Facebookowi certyfikaty, które umożliwiały deweloperom bezpośrednie przesyłanie linków do aplikacji z pominięciem AppStore – wykorzystywanie ich do rozsyłania VPN osobom trzecim zostało odebrane jako naruszenie regulaminu. W odpowiedzi na zaistniałą sytuację zakończony został również podobny program prowadzony przez Google, które za pomocą apki Screenwise Meter gromadziło informacje z telefonów użytkowników iOS. To zresztą nie pierwszy przypadek, kiedy Apple usunęło facebookową aplikację VPN, która po cichu zbierała dane – ledwie kilka miesięcy temu z AppStore zniknął Onavo Project. Co ciekawe, program Facebook Research jest kontynuowany wśród użytkowników Androida.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsy

Facebook pozyskiwał kontakty mailowe ze skrzynek użytkowników bez ich wiedzy

Problem dotyczy 1,5 miliona użytkowników.

Opublikowane

dnia

Facebook nie potrafi ustrzec się od kontrowersji związanych z prywatnością i ochroną danych osobowych. Tym razem chodzi o proceder, podczas którego portal pozyskiwał od użytkowników zawartość ich list kontaktów ze skrzynek mailowych.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Google daje użytkownikom możliwość wyboru przeglądarki

Jedno z antymonopolowych zaleceń Unii Europejskiej wchodzi w życie.

Opublikowane

dnia

O zmianach w Androidzie i domyślnych programach dostarczanych wraz z nim słyszymy już od kilku tygodni, ale dopiero teraz Google podało więcej szczegółów na temat tego, jak system operacyjny będzie wyglądał po ich wprowadzeniu.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Dane klientów Morele.net dostępne w sieci

Brak haseł i informacji o płatnościach, ale wyciekły telefony.

Opublikowane

dnia

Baza danych o klientach sklepu internetowego Morele.net została wykradziona w zeszłym roku, ale do tej pory była ona dostępna jedynie w niektórych kręgach. Dopiero teraz odpowiedzialny na wyciek haker opublikował ją w internecie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Problemy z ekranami recenzenckich telefonów Galaxy Fold

Kontrowersje związane z warstwą ochronną i wytrzymałością na zgięcia.

Opublikowane

dnia

Technologia składanych ekranów dopiero wchodzi do świata smartfonów, dlatego można było przewidzieć, że napotka ona na swojej drodze pewne przeszkody. Część użytkowników recenzenckich egzemplarzy Samsunga Galaxy Fold zgłosiła problemy z wyświetlaczami smartfonów.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Sony ujawnia pierwsze informacje na temat PlayStation 5

Wsparcie dla 8K i ray-tracingu.

Opublikowane

dnia

Wieści o następcy PS4 od czasu do czasu pojawiają się w internecie, ale do tej pory żadne z nich nie zostały oficjalnie potwierdzone lub zaprzeczone. Dopiero teraz Sony zdecydowało się na ujawnienie pierwszych detali next-genowej konsoli.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne