Połącz się z nami

Newsy

Aplikacja śledząca od Facebooka wycofana z iOS

Portal płacił użytkownikom za śledzenie wszystkiego, co robili w internecie.

Opublikowane

dnia

Na ile wyceniasz swoją prywatność? Według Facebooka 20 dolarów miesięcznie to odpowiednie wynagrodzenie za udostępnianie wszystkich danych przeglądania. Aplikacja płacąca za możliwość ich zbierania była dostępna dla wszystkich użytkowników iOS i Androida w wieku od 13 do 35 lat.

Aplikacja VPN Facebook Research działała na prostej zasadzie – przy jej instalacji posiadacz telefonu wyrażał zgodę na to, by miała ona dostęp do urządzenia na prawach administratora, a zatem do zbierania i modyfikowania wszystkich danych, w tym prywatnych wiadomości, przesłanych zdjęć i filmów wideo oraz lokalizacji. Program skupiał się przede wszystkim na historii i statystykach przeglądania, ale nie ograniczał się tylko do biernego monitorowania ruchów użytkownika w sieci: prosił on także na przykład o zrobienie zrzutu ekranu historii zamówień na Amazonie. Za udział w programie Facebook Research można było dostać do 20 USD (ok. 75 PLN) miesięcznie w postaci kart podarunkowych; osoby, które poleciły aplikację znajomym, mogły zarobić dodatkowe pieniądze korzystając z systemu prowizji.

Facebook ukrywał swoje powiązanie z programem za pomocą trzech serwisów: BetaBound, uTest i Applause. Był on rozpowszechniany za pomocą Instagrama i Snapchata – po kliknięciu w link można było przejść bezpośrednio do pobierania aplikacji. Grupę docelową stanowili użytkownicy w wieku od 13 do 35 lat. Aby niepełnoletni mogli z niej korzystać, musieli posiadać zgodę rodziców. Niestety, aplikacja w nieprecyzyjny sposób tłumaczyła, do jakich danych będzie miała dostęp i jakie niesie to za sobą konsekwencje, co w połączeniu z wynagrodzeniem mogło okazać się atrakcyjną propozycją dla nastolatków. Według Facebooka niepełnoletni stanowili tylko kilka procent bazy użytkowników.

Po upublicznieniu sprawy Apple natychmiast zażądało zakończenia programu Facebook Research na swojej platformie. Ponadto firma odebrała Facebookowi certyfikaty, które umożliwiały deweloperom bezpośrednie przesyłanie linków do aplikacji z pominięciem AppStore – wykorzystywanie ich do rozsyłania VPN osobom trzecim zostało odebrane jako naruszenie regulaminu. W odpowiedzi na zaistniałą sytuację zakończony został również podobny program prowadzony przez Google, które za pomocą apki Screenwise Meter gromadziło informacje z telefonów użytkowników iOS. To zresztą nie pierwszy przypadek, kiedy Apple usunęło facebookową aplikację VPN, która po cichu zbierała dane – ledwie kilka miesięcy temu z AppStore zniknął Onavo Project. Co ciekawe, program Facebook Research jest kontynuowany wśród użytkowników Androida.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Marka odzieżowa Supreme wypuszcza telefon komórkowy

Klasyczna komórka za cenę smartfona?

Opublikowane

dnia

Producenci odzieży coraz chętniej flirtują z technologią – logo Gucci, Louis Vuitton czy Michaela Korsa pojawia się na głośnikach, powerbankach i innych gadżetach. Marka streetwear Supreme nie chciała być gorsza i opracowała… telefon komórkowy ze swoim logiem.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Kontrolery DualShock 4 w czterech nowych kolorach

W planach także headset o barwie różowego złota.

Opublikowane

dnia

PlayStation 4 może pochwalić się bogatym wyborem gadżetów, który jest na bieżąco rozszerzany o nowe propozycje. Tym razem Sony przygotowało cztery nowe wersje kolorystyczne pada do swojej konsoli i pasujący do jednej z nich headset.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Telewizor The Frame 2019: bo liczy się sztuka. I kropka (kwantowa)

W tym roku The Frame zaskoczy miliardem odcieni barw.

Opublikowane

dnia

Telewizor The Frame w nowej odsłonie od dziś jest dostępny w salonach Samsung Brand Store w całej Polsce. Ten unikatowy produkt w niezwykły sposób łączy nowoczesne technologie ze sztuką i jednocześnie sprawia, że staje się ona bardziej przystępna. Kolejny odcinek serialu właśnie się skończył? Teraz możesz nacieszyć oczy obrazem ulubionego malarza.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Kultura

Netflix przygotowuje nowy serial z He-Manem

Showrunnerem projektu zostanie Kevin Smith.

Opublikowane

dnia

Po ciepło przyjętym re-boocie popularnego serialu z lat 80 She-Ra, Netflix zabrał się za kolejną serię osadzoną w tym uniwersum. Masters of the Universe: Revelation będzie kontynuacją kultowej kreskówki He-Man i Władcy Wszechświata.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Spotify dla rodziny z nowymi funkcjami

Kontrola rodzicielska i możliwość tworzenia wspólnych playlist.

Opublikowane

dnia

Pakiet rodzinny Spotify do tej pory był często wykorzystywany przez grupy znajomych, którzy chcieli zaoszczędzić na dostępie do muzyki w trybie Premium – poza ceną i wymaganiem, że wszyscy jego posiadacze muszą mieszkać razem, nie różnił się on niczym specjalnym od klasycznej subskrypcji. Teraz otrzyma on dodatkowe funkcje czyniące go bardziej „rodzinnym” niż poprzednio.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne