Może się wydawać, że profesjonalni artyści korzystają z narzędzi, które są niedostępne dla nas, zwykłych śmiertelników. Niestety, nie istnieją żadne aplikacje, które automatycznie zrobią z nas doświadczonych rysowników, animatorów lub kaligrafów. Zamiast nich, w sieci znajdziemy narzędzia, które są na tyle proste, by nadawały się dla początkujących, a jednocześnie wszechstronne i pełne funkcji. Jednym z nich jest aplikacja Procreate na iPadOS.
Po otwarciu programu, wita nas okno galerii, w którym możemy podejrzeć nasze dotychczasowe prace, ale nie tylko. Aplikacja umożliwia udostępnianie wybranych obrazów w komunikatorze lub mediach społecznościowych, powielenie danego rysunku (przydatne, gdy chcemy wprowadzić nań kilka zmian, bez usuwania pierwotnej wersji) oraz skasowanie pliku. Dwie ostatnie opcje znajdują się obok siebie, przez co zdarzało nam się wybierać „usuń”, gdy chcieliśmy skopiować obraz; na szczęście przed usunięciem pliku, apka pyta nas o pozwolenie.
Procreate oferuje sporo domyślnych formatów obrazu, od rozdzielczości ekranu iPada, po A4, 4K czy standardowy format komiksowy. Po wybraniu jednego z nich, na ekranie pojawia się czyste płótno i dwa paski – ten górny służy do wyboru warstw, narzędzi i koloru, zaś boczny – zmiany rozmiaru pędzla oraz jego krycia. Do dyspozycji otrzymamy także menu z funkcjami dodatkowymi, na przykład efektami rozmycia i transformacji obrazu.
Brzmi skomplikowanie, ale Procreate to jeden z najbardziej intuicyjnych programów graficznych na rynku. Opanowanie jego podstaw zajmuje kilkanaście minut, a im dłużej korzystaliśmy z aplikacji, tym pewniej poruszaliśmy się wśród opcji, jakie oferuje. Do wyboru mamy kilkadziesiąt pędzli, podzielonych na kilkanaście kategorii: od tych najprostszych, naśladujących ołówek lub atrament, po artystyczne filtry udające włosie, skórę czy rozbryzgi farby. Jeśli nie znajdziemy interesującego nas efektu, żaden problem – program umożliwia importowanie kompatybilnych pędzli, które znajdziemy w sieci, oraz projektowanie własnych. W apce otworzymy także zdjęcie referencyjne, umieszczone w specjalnym, ruchomym oknie.
Wszystkie te funkcje można obsługiwać ręcznie, ale umówmy się – tworzenie w Procreate wymaga wykorzystania rysika od Apple. Wsparcie dla Apple Pencil jest po prostu fantastyczne: linie pojawiają się na ekranie właściwie bez opóźnienia, a zwężająca się końcówka umożliwia precyzyjne narysowanie każdego detalu. Gesty wykorzystywane są właściwie tylko do przybliżania lub obracania pracy – bez stylusa, zakup aplikacji właściwie nie ma sensu.
Jeśli jednak posiadasz iPada z kompatybilnym rysikiem i szukasz aplikacji do rysowania, to właśnie Procreate będzie najlepszym wyborem. Program nie kosztuje wiele, nie jest zamknięty w subskrybcji jak software Adobe, a oferuje naprawdę dużo opcji tak dla początkujących, jak i profesjonalistów.
Specyfikacja
- CENA 48 PLN
- SYSTEM OPERACYJNY iPadOS
- WSPARCIE DLA APPLE PENCIL tak
- WERSJA JĘZYKOWA angielska, polska
Werdykt
NASZYM ZDANIEM...
Procreate jest najlepszym narzędziem na rynku, służącym do kreatywnego wyrażenia siebie – w tej cenie jest to pozycja obowiązkowa dla każdego rysującego posiadacza iPada.
Plusy
Przejrzysty interfejs. Bogata biblioteka pędzli i efektów. Rewelacyjna cena.
Minusy
W praktyce działa tylko z Apple Pencil.