Choć prawie zawsze staramy się recenzować nowinki techniczne, dzisiaj na nasz warsztat trafi ł aparat kompaktowy, który zdecydowanie premierą nie jest. W ostatnim czasie jednak nasiliły się pod adresem naszej redakcji maile z pytaniami dotyczącymi integracji funkcji projektora w urządzeniach mobilnych. Zanim jednak ten pomysł zaleje rynek telefonów komórkowych, pojawił się m.in. w pionierskim pod tym względem aparacie firmy Nikon, modelu Coolpix S1000PJ.
Kompakty Nikona zawsze budziły moje zainteresowanie ze względu na to, że raz na jakiś czas były wyposażane przez producenta w innowacyjne funkcje. Swego czasu wprowadził on WiFi do modelu P3, później chociażby GPS czy port ethernetowy. W przypadku modelu S1000pj, poza unikalnym projektorem, mamy do czynienia z matrycą 12 MPix, 5-krotnym zoomem optycznym ze stabilizacją obrazu i 2,7-calowym ekranem LCD oraz nagrywaniem filmów w jakości VGA. Jest więc dość typowo.
Czarna, nieco nietypowa obudowa aparatu będąca połączeniem plastiku z metalem jest dość duża jak na kompakty, ale spokojnie zmieści się w każdej kieszeni. W pudełku pozostanie kabel USB, A/V, płyta z oprogramowaniem, stojak na projektor i pilot. S1000pj posiada 36 MB pamięci wewnętrznej, konieczne jest więc jej poszerzenie kartą SD lub SDHC. Litowo-jonową baterię ładuje się dzięki załączonej ładowarce co około 200 zdjęć lub 60 minut projekcji. Nie da się ukryć, że nie jest to bardzo imponujący wynik.
Ekran LCD charakteryzuje wyraźny obraz, choć przy bardzo jasnym świetle obsługiwanie go staje się uciążliwe. Przejście z modułu wykonywania zdjęć do opcji projektora zajmuje mniej niż dwie sekundy. Aparat umieszcza się w odległości do dwóch metrów od powierzchni na której ma być wyświetlany obraz. Optymalnie zdjęcia czy filmy powinna charakteryzować przekątna od 5 do 40 cali. Obsługiwana rozdzielczość to 640×480 pikseli (VGA) a jasność wynosi 10 lumenów. Kontrast w trakcie testów był zadowalający, oczywiście przy założeniu projekcji w odpowiednio ciemnym pomieszczeniu na w miarę gładkiej powierzchni. Ograniczona była natomiast liczba kolorów, które wydają się dość blade.
Oczywiście głównym zadaniem S1000pj pozostaje wykonywanie zdjęć. Te, pomimo matrycy 12 MPix, charakteryzuje średnia ostrość obrazu i szum w przypadku wysokich poziomów ISO. Warto zaznaczyć, że w przypadku wyboru ISO 3200 lub 6400, aparat automatycznie przechodzi w tryb rozdzielczości 3 MPix. W takiej sytuacji zdjęcia wychodzą w komicznie niskiej jakości. Przy ISO od 80 do 200 można uzyskać najlepsze wyniki z szumami na niskim poziomie. Największy negatywny skok na jakości widać od ISO 800 w górę. Brak choćby podstawowego histogramu udowadnia, że jest to urządzenie wybitnie przeznaczone dla fotografów- amatorów. Całkiem nieźle działa jednak auto focus. Pozytywne nastawienie odchodzi w zapomnienie gdy zdjęcia seryjne wykonywane są z prędkością 1,3 klatek na sekundę.
Wśród ciekawych opcji mamy np. wygładzanie skóry, możliwość automatycznego wybierania najlepszego z dziesięciu zdjęć wykonywanych pod rząd, czy automatyczne wybieranie z dwóch wykonanych zdjęć tego, na którym osoba fotografowana nie mrugnęła oczami. Te i inne opcje praktycznie pozbawione są manualnych ustawień. Kręcenie filmów to kolejna przeciętna opcja. W dobie jakości HD zaimplementowanej nawet w starszym modelu S70, rejestrowanie obrazu w rozdzielczości 640×480 pikseli VGA (przy 30 klatkach na sekundę) wydaje się być kiepskim podejściem do klienta.
Coolpix S1000pj to średni pod względem jakości aparat. Unikalny dzięki zaimplementowaniu opcji projektora, która to opcja jednak jest zaledwie zabawką ?na chwilę?, jak za czasów pierwszych obiektywów foto w telefonach komórkowych. Przeciętne osiągi a z drugiej strony wyjątkowość i trafi anie w niszę, która nie ma dużego wyboru na rynku. Czy to aparat dla ciebie – każdy musi odpowiedzieć sobie sam.
WWW.NIKON.PL, 900 PLN
Specyfikacja
RODZAJ MATRYCY 1/2.3″ CCD
WIELKOŚĆ MATRYCY 12,1 MPix
ZOOM OPTYCZNY 5,0
ZOOM CYFROWY 4,0
EKRAN LCD 2,7″
RODZAJ PAMIĘCI SD/SDHC
BATERIA litowo-jonowa EN-EL12
WAGA 155 g