Połącz się z nami

Technologie

Ruszył program dopłaty do zakupu aut elektrycznych

Rozpoczęcie naboru wniosków już w grudniu.

Opublikowane

dnia

Niska popularność samochodów elektrycznych w naszym kraju bywa tłumaczona różnie, w tym faktem, że polski rząd nie oferuje wsparcia pieniężnego kierowcom, którzy zdecydują się na ich zakup – takie dopłaty są powszechne w wielu krajach świata. Wczoraj weszło w życie rozporządzenie mające zmienić tę sytuację.

Nowe prawo wprowadza możliwość ubiegania się o dopłaty do zakupu pojazdów wykorzystujących paliwa alternatywne – energię elektryczną i wodór. Oczywiście aby ją uzyskać trzeba spełnić kilka warunków: dofinansowanie można otrzymać jedynie dla samochodów o cenie nieprzekraczającej 125 000 PLN (auta elektryczne) lub 300 000 (zasilane wodorem). Jego maksymalna wysokość wynosi 30% ceny, ale nie może przekraczać 37 500 PLN dla „elektryków” oraz 90 000 PLN w przypadku pojazdów napędzanych ogniwami wodorowymi. Oznacza to, ze pula samochodów, na które przysługują dotacje, jest ograniczona do małych, miejskich modeli pokroju najmniejszych Smartów czy Renault Zoe, co jednak i tak powinno zachęcić wiele osób do skorzystania z dopłat.

Co trzeba zrobić, aby uzyskać dofinansowanie do nowego samochodu? Przede wszystkim poczekać na nabór wniosków (pierwszy ma rozpocząć się w grudniu) i dostarczyć na czas niezbędną do zawarcia umowy dokumentację: dane personalne oraz informacje na temat wybranego modelu. Pieniądze zostaną wypłacone po doniesieniu kopii faktury zakupu pojazdu, jego dowodu rejestracyjnego oraz dowodu wykupienia ubezpieczenia; trzeba to zrobić w ciągu 8 miesięcy od podpisania umowy. Dopłaty będą przyznawane do momentu wyczerpania puli pieniężnej; osoby fizyczne, którzy nie załapały się do danej tury, będą miały pierwszeństwo w następnym naborze.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

NASA bada wybuchy na asteroidzie

Ciało niebieskie od czasu do czasu wyrzuca skały.

Opublikowane

dnia

Asteroida Bennu stała się sławna, gdy NASA wybrało ją jako cel misji – agencja kosmiczna miała lepiej poznać asteroidę, która znajduje się na orbicie potencjalnie kolidującej z Ziemią. Na razie zaobserwowano jednak inne, niespotykane dotąd zjawisko…

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Snapchat testuje wklejanie twarzy użytkowników do filmów

Coś jak deepfake, ale na wesoło.

Opublikowane

dnia

Aplikacje społecznościowe muszą wciąż dodawać nowe funkcje, by zatrzymać uwagę użytkowników. Snapchat tym razem stawia na uczenie maszynowe – specjalne algorytmy umieszczą nasze twarze w krótkich klipach wideo.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Columbia prezentuje kurtki inspirowane filmem „Gwiezdne Wojny”

Specjalna edycja kurtek Challenger nawiązuje zarówno do jasnej jak i ciemnej strony mocy.

Opublikowane

dnia

przez

Columbia Sportswear prezentuje Challenger – kurtkę z wyjątkowej serii  Star Wars Force Edition, inspirowanej finalnym starciem jasnej i ciemnej strony mocy.  Fani mogą teraz pokazać, z którą częścią bohaterów się identyfikują: wybierając czarną kurtkę „ciemnej strony” z detalami nawiązującymi do Imperium, lub szarą – „jasnej strony” – z elementami odsyłającymi do stylistyki Sojuszu Rebeliantów.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Zdjęcia Google z funkcją czatu

Łatwiejsze przesyłanie, komentowanie i zapisywanie fotek.

Opublikowane

dnia

Google wielokrotnie eksperymentowało z komunikatorami i mediami społecznościowymi: Allo okazało się spektakularną porażką, podobnie zresztą jak Google+. Teraz namiastka social media trafi do niespodziewanego miejsca, czyli aplikacji Zdjęcia.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Premiera Motoroli One Hyper

Wysuwany aparat przedni, Android 10 i całkiem mocna specyfikacja.

Opublikowane

dnia

Pod szyldem Motoroli od wielu lat produkowane są smartfony ze średniej półki. One Hyper, ich najnowszy model, co prawda nie może konkurować z tegorocznymi flagowcami, ale nie jest takim znowu zwyczajnym „średniaczkiem”.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne