Połącz się z nami

Newsy

Rozpoczyna się certyfikacja urządzeń Wi-Fi 6

Nowy standard ma lepiej radzić sobie z obsługą wielu jednoczesnych połączeń.

O Wi-Fi 6 słyszeliśmy już od wielu miesięcy, ale dopiero teraz standard został sfinalizowany i będzie mógł trafić do urządzeń. Wśród gadżetów, które już niedługo otrzymają stosowna certyfikację, znajdą się routery, smartfony i wiele innych sprzętów.

Wi-Fi 6, określane także jako 802.11ax, to ulepszona wersja obecnego standardu 802.11ac. Ma ono wpływać przede wszystkim na zwiększenie płynności obsługi wielu urządzeń naraz. Efekt ten zostanie uzyskany poprzez zastosowanie udoskonalonej technologii MU-MIMO, umożliwiającej korzystanie z ośmiu anten jednocześnie – obecny standard wspiera jedynie cztery anteny. Gdy połączymy to z maksymalną prędkością transferu sięgającą 9,6 Gb/s (obecnie jest to 3,5 Gb/s), otrzymamy znacznie wydajniejsze połączenie internetowe. Nowy standard będzie ponadto wspierał szyfrowanie WPA3, skuteczniejsze niż obecnie stosowane WPA2.

Oficjalna certyfikacja Wi-Fi 6 rusza dzisiaj, chociaż nie wszystkie urządzenia, które będą kompatybilne z 802.11ax, będą musiały otrzymać stosowne oznaczenie. Przykładem są chociażby Apple iPhone 11 i 11 Pro, obydwa obsługujące nowy standard, ale nie przechodzące procesu certyfikacji. Pierwszym smartfonem, który uzyska oficjalne oznaczenie Wi-Fi 6 będzie zatem Samsung Galaxy Note 10. Oprócz niego standard jest wspierany przez smartfony działające na Snapdragonie 855, laptopy z procesorami Intela 10 generacji i routery, na przykład TP-Link Archer AX6000.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Przesyłki kurierskie w ogólnopolskich badaniach opinii klientów

Publikacje

Dziś oficjalny start sieci 5G w Polsce

Newsy

TP-Link HomeCare, czyli internetowy strażnik twojego domu

Publikacje

Wash Your Lyrics – niezwykłe „narzędzie” ułatwiające mycie rąk

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!