Połącz się z nami

Newsy

macOS Catalina już dostępny

Koniec iTunes, początek współpracy z iPadami.

Opublikowane

dnia

iOS 13 i iPadOS goszczą na naszych urządzeniach już od kilku tygodni, a nawet doczekały się kilku aktualizacji. Przyszedł także czas na nową wersję macOS – Catalina właśnie trafia na Maki na całym świecie.

Aktualizacja do nowej wersji systemu operacyjnego to przede wszystkim pożegnanie z kultowym iTunes. Od tej pory zamiast jednej aplikacji będziemy mieli do wyboru aż trzy: Apple Music, Apple TV i Apple Podcasty. Zawartość biblioteki iTunes zostanie do nich automatycznie przyporządkowana. W ogóle pod wieloma względami macOS Catalina zbliża się do iOS: dzięki projektowi Mac Catalyst apki z mobilnego systemu będą mogły być łatwo przekształcane w wersje desktopowe. Aktualizacji doczekała się także aplikacja Zdjęcia, teraz uzupełniona o efektowną prezentację wspomnień i większe okno podglądu.

Ciekawą funkcją jest Sidecar, czyli opcja pozwalająca sparować iPada z Makiem – tablet pełni wtedy funkcję drugiego ekranu lub tabletu graficznego. Dzięki temu można sklonować ekran, przeciągać aplikacje pomiędzy obydwoma urządzeniami, a nawet pośrednio korzystać z Apple Pencil na komputerze. Sidecar dostępny jest przede wszystkim w aplikacjach graficznych takich, jak Adobe Illustrator, Maya, ZBrush czy Affinity Photo.

Catalina zadba także o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Czas przed ekranem pozwoli monitorować korzystanie z poszczególnych aplikacji i ustawiać żądane limity dzienne, także w ramach kontroli rodzicielskiej. Apka Lokalizator umożliwia znalezienie utraconego urządzenia nawet, gdy nie jest ono połączone z siecią – komunikacja odbywa się za pomocą sygnałów Bluetooth przekazywanych przez inny sprzęt Apple znajdujący się w pobliżu. Posiadacze Apple Watch mogą teraz wykorzystywać zegarek jako narzędzie uwierzytelniające, na przykład w celu zainstalowania nowej aplikacji.

macOS Catalina dostępny jest na nowszych komputerach przenośnych Apple: MacBooku (z 2015 roku lub nowszym), MacBooku Air (od 2012 r. wzwyż) i MacBooku Pro (od 2012 r.). Zainstalujemy go również na następujących desktopach: Mac mini (od 2012 r. wzwyż), iMac (od 2012 r.), Mac Pro (od 2013 r.) i iMaku Pro z 2017 roku.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsy

Allegro Gadane – serwis społecznościowy dla użytkowników portalu

Do dyskusji na temat kupna, sprzedaży i funkcjonowania serwisu.

Opublikowane

dnia

Popularna platforma sprzedażowa Allegro doczekała się właśnie… serwisu społecznościowego. Allegro Gadane to miejsce, gdzie każdy użytkownik może zadać pytanie na temat korzystania z serwisu.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Ikea prezentuje kolekcję elektroniki FREKVENS

Powstała we współpracy z designerami z Teenage Engineering.

Opublikowane

dnia

W sklepach Ikea pojawia się coraz więcej elektronicznych gadżetów. Tym razem do inteligentnego oświetlenia dołączy limitowana kolekcja FREKVENS, składająca się z modułowych głośników, reflektorów i elementów dekoracyjnych.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Netflix wyprodukuje film anime w uniwersum Wiedźmina

Za oprawę audiowizualną odpowiedzialni będą twórcy Legendy Korry.

Opublikowane

dnia

Wiedźmin okazał się przełomową produkcją dla Netflixa – to najpopularniejsza produkcja w historii serwisu streamingowego, która przyciągnęła przed ekrany miliony widzów na całym świecie. Nic dziwnego, że powstają kolejne plany ekspansji tego uniwersum.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Premiera Motoroli Razr już w lutym

W Polsce trafi do oferty jednego operatora.

Opublikowane

dnia

Żadna inna premiera nie wzbudza takiego uczucia nostalgii, jak ta. Po miesiecznym opóźnieniu w nasze ręce trafi wyczekiwana Motorola Razr – nowoczesna wariacja na temat telefonu z klapką.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna z LEGO wkrótce dostępna w zestawie

Ponad 850 klocków, ruchome elementy i figurki astronautów.

Opublikowane

dnia

Lego znane jest z tworzenia klockowych konstrukcji, które swoją dokładnością przewyższają niejeden hobbystyczny model. Tym razem do portfolio firmy dołączył monumentalny zestaw przedstawiający Międzynarodową Stację Kosmiczną.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Nowy numer

Popularne