Połącz się z nami

Technologie

macOS Catalina już dostępny

Koniec iTunes, początek współpracy z iPadami.

Opublikowane

dnia

iOS 13 i iPadOS goszczą na naszych urządzeniach już od kilku tygodni, a nawet doczekały się kilku aktualizacji. Przyszedł także czas na nową wersję macOS – Catalina właśnie trafia na Maki na całym świecie.

Aktualizacja do nowej wersji systemu operacyjnego to przede wszystkim pożegnanie z kultowym iTunes. Od tej pory zamiast jednej aplikacji będziemy mieli do wyboru aż trzy: Apple Music, Apple TV i Apple Podcasty. Zawartość biblioteki iTunes zostanie do nich automatycznie przyporządkowana. W ogóle pod wieloma względami macOS Catalina zbliża się do iOS: dzięki projektowi Mac Catalyst apki z mobilnego systemu będą mogły być łatwo przekształcane w wersje desktopowe. Aktualizacji doczekała się także aplikacja Zdjęcia, teraz uzupełniona o efektowną prezentację wspomnień i większe okno podglądu.

Ciekawą funkcją jest Sidecar, czyli opcja pozwalająca sparować iPada z Makiem – tablet pełni wtedy funkcję drugiego ekranu lub tabletu graficznego. Dzięki temu można sklonować ekran, przeciągać aplikacje pomiędzy obydwoma urządzeniami, a nawet pośrednio korzystać z Apple Pencil na komputerze. Sidecar dostępny jest przede wszystkim w aplikacjach graficznych takich, jak Adobe Illustrator, Maya, ZBrush czy Affinity Photo.

Catalina zadba także o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Czas przed ekranem pozwoli monitorować korzystanie z poszczególnych aplikacji i ustawiać żądane limity dzienne, także w ramach kontroli rodzicielskiej. Apka Lokalizator umożliwia znalezienie utraconego urządzenia nawet, gdy nie jest ono połączone z siecią – komunikacja odbywa się za pomocą sygnałów Bluetooth przekazywanych przez inny sprzęt Apple znajdujący się w pobliżu. Posiadacze Apple Watch mogą teraz wykorzystywać zegarek jako narzędzie uwierzytelniające, na przykład w celu zainstalowania nowej aplikacji.

macOS Catalina dostępny jest na nowszych komputerach przenośnych Apple: MacBooku (z 2015 roku lub nowszym), MacBooku Air (od 2012 r. wzwyż) i MacBooku Pro (od 2012 r.). Zainstalujemy go również na następujących desktopach: Mac mini (od 2012 r. wzwyż), iMac (od 2012 r.), Mac Pro (od 2013 r.) i iMaku Pro z 2017 roku.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Made by Google 2019 – pozostałe nowości

Coś w podróż i coś dla domu.

Opublikowane

dnia

Gwiazdą konferencji były oczywiście tegoroczne flagowce, ale nie należy zapominać także o innych nowościach. Tym razem poznaliśmy leciutkiego laptopa Pixelbook Go, prawdziwie bezprzewodowe Pixel Buds i kilka urządzeń domowych z serii Nest. Poznaliśmy także datę premiery Google Stadia.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google Pixel 4 i Pixel 4 XL oficjalnie

Z zaawansowanym aparatem fotograficznym.

Opublikowane

dnia

przez

Długo czekaliśmy na premierę tego smartfona – oto nowy flagowiec Google, Pixel 4 i Pixel 4 XL. Chociaż jego specyfikacja wyciekła do sieci już jakiś czas temu, dopiero na konferencji Made by Google 2019 poznaliśmy wszystkie informacje dotyczące telefonu i jego oprogramowania.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Fundacja Internet Archive udostępnia gry na MS-DOS do pobrania

Aż 2 500 tytułów z lat 80 i 90 do wyboru.

Opublikowane

dnia

Niektórzy czytelnicy na pewno pamiętają erę pierwszych gier na pecety. Stare platformówki, erpegi, puzzle i przygody tekstowe bywają jednak niemożliwe do uruchomienia na nowoczesnych komputerach, nawet za pomocą DOS-owych emulatorów. Na szczęście teraz możemy zagrać w nie za pośrednictwem Internet Archive.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Razer Blade 15 Advanced z optyczną klawiaturą

Wykorzystuje ona podczerwone czujniki.

Opublikowane

dnia

Klawiatury w laptopach dzielą się na dwie grupy: mechaniczne, które są głośne, ale żywotne, oraz te bardziej popularne, membranowe – pracujące cicho, chociaż dość szybko się zużywające. Razer właśnie dorzucił do tego zestawienia kolejny rodzaj przełączników, optyczne.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Ford i Audi prezentują system wirtualnej rzeczywistości do samochodu

Oparty na filmie Narzeczona Frankensteina.

Opublikowane

dnia

Wirtualna rzeczywistość w aucie to technologia, która zmieni dowolny przejazd w interaktywną przygodę – oczywiście o ile nie siedzimy na fotelu kierowcy. Ford, Audi Holoride i Universal Monsters zaprezentowali właśnie system rozrywki VR do samochodu.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne