Walka z chorobami cywilizacyjnymi jest niełatwa, ale powstaje coraz więcej rozwiązań technologicznych, które nam w niej pomagają. Szybka diagnoza to jeden z kluczy do wyzdrowienia. Właśnie w tym celu Google i DeepMind opracowały sztuczną inteligencję, która wykrywa raka piersi z wysoką dokładnością.
Algorytmy stworzone przez naukowców z Google i DeepMind przeszukują obrazy mammograficzne pod kątem zmian powszechnie łączonych z rakiem piersi. Ze względu na specyfikę tej metod – diagnostykę za pomocą zdjęć rentgenowskich – podczas diagnozy czasami dochodzi do przeoczenia choroby lub powstawania wyników fałszywie dodatnich, gdy radiolog weźmie nieszkodliwą zmianę za nowotwór.
Sztuczna inteligencja została wytrenowana na bazie danych liczącej ponad 25 000 anonimowych mammogramów kobiet z Wielkiej Brytanii i 3 000 ze Stanów Zjednoczonych, w tym także takich, które początkowo zostały niewłaściwie zdiagnozowane. W trakcie badań okazało się, że w danych z USA AI zmniejszyło liczbę wyników fałszywie dodatnich o 5,7%, a fałszywie negatywnych o aż 9,4 % w porównaniu z ludzkim odczytem. Dla Wielkiej Brytanii wartości te wyniosły odpowiednio 1,2% i 2,7%.
Naukowcy podkreślają, że system nie ustrzegł się pewnych błędów – bywały przypadki, w których nie wykrył on nowotworu dostrzeżonego przez radiologów – ale mają nadzieję, że w przyszłości ich sztuczna inteligencja będzie mogła służyć jako pomocnik lekarzy. Współpraca pomiędzy ludzkimi ekspertami i narzędziami komputerowymi może zwiększyć dokładność diagnozowania raka piersi i uratować niejedno życie.