Połącz się z nami

Newsy

Dziewiętnastoletni błąd w WinRarze przyczyną ataków hakerskich

Jedynym sposobem obrony jest aktualizacja programu.

Opublikowane

dnia

W procesie obrony przed zagrożeniami czyhającymi w internecie bardzo ważnym czynnikiem jest rozwaga samych użytkowników. Bardzo często przed atakami chroni nas regularna aktualizacja programów, o której jednak nie zawsze pamiętamy.

Dobrym przykładem może tutaj być historia luki bezpieczeństwa, która kryła się w popularnym programie do archiwizacji plików WinRar. Błąd towarzyszył aplikacji od prawie dwudziestu lat, ale został odkryty dopiero w zeszłym miesiącu. Po jego naprawieniu użytkownicy otrzymali możliwość aktualizacji programu do jego bezpiecznej wersji. Niestety, mimo zaleceń producenta wiele osób tego nie dopilnowało, co przyczyniło się do stworzenia przez hakerów ponad 100 zainfekowanych archiwów wykorzystujących załataną lukę.

Podszywają się one pod różne inne pliki, na przykład albumy muzyczne – jeden z najlepiej opisanych przypadków udaje spakowany album Ariany Grande Thank U, Next. Po jego rozpakowaniu plik dodaje złośliwy kod do Autostartu, który podczas następnego uruchomienia komputera uruchamia oprogramowanie szpiegowskie. Wirus ten był początkowo wykrywany jedynie przez nieliczne antywirusy, co utrudniało jego zlokalizowanie i usunięcie – obecnie rozpoznaje do 30 programów. Ataki wycelowane były przede wszystkim w użytkowników w Stanach Zjednoczonych, ale zarejestrowane zostały także w innych krajach. Należy zauważyć, że każdy plik .rar może wykorzystywać lukę, także te, które można pobrać w pełni legalnie. Jedynym sposobem na obronę przed nimi jest aktualizacja WinRara do wersji 5.70 lub skorzystanie z alternatywnych programów archiwizujących.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Marka odzieżowa Supreme wypuszcza telefon komórkowy

Klasyczna komórka za cenę smartfona?

Opublikowane

dnia

Producenci odzieży coraz chętniej flirtują z technologią – logo Gucci, Louis Vuitton czy Michaela Korsa pojawia się na głośnikach, powerbankach i innych gadżetach. Marka streetwear Supreme nie chciała być gorsza i opracowała… telefon komórkowy ze swoim logiem.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Kontrolery DualShock 4 w czterech nowych kolorach

W planach także headset o barwie różowego złota.

Opublikowane

dnia

PlayStation 4 może pochwalić się bogatym wyborem gadżetów, który jest na bieżąco rozszerzany o nowe propozycje. Tym razem Sony przygotowało cztery nowe wersje kolorystyczne pada do swojej konsoli i pasujący do jednej z nich headset.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Telewizor The Frame 2019: bo liczy się sztuka. I kropka (kwantowa)

W tym roku The Frame zaskoczy miliardem odcieni barw.

Opublikowane

dnia

Telewizor The Frame w nowej odsłonie od dziś jest dostępny w salonach Samsung Brand Store w całej Polsce. Ten unikatowy produkt w niezwykły sposób łączy nowoczesne technologie ze sztuką i jednocześnie sprawia, że staje się ona bardziej przystępna. Kolejny odcinek serialu właśnie się skończył? Teraz możesz nacieszyć oczy obrazem ulubionego malarza.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Kultura

Netflix przygotowuje nowy serial z He-Manem

Showrunnerem projektu zostanie Kevin Smith.

Opublikowane

dnia

Po ciepło przyjętym re-boocie popularnego serialu z lat 80 She-Ra, Netflix zabrał się za kolejną serię osadzoną w tym uniwersum. Masters of the Universe: Revelation będzie kontynuacją kultowej kreskówki He-Man i Władcy Wszechświata.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Spotify dla rodziny z nowymi funkcjami

Kontrola rodzicielska i możliwość tworzenia wspólnych playlist.

Opublikowane

dnia

Pakiet rodzinny Spotify do tej pory był często wykorzystywany przez grupy znajomych, którzy chcieli zaoszczędzić na dostępie do muzyki w trybie Premium – poza ceną i wymaganiem, że wszyscy jego posiadacze muszą mieszkać razem, nie różnił się on niczym specjalnym od klasycznej subskrypcji. Teraz otrzyma on dodatkowe funkcje czyniące go bardziej „rodzinnym” niż poprzednio.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne