Połącz się z nami

Newsy

Dziewiętnastoletni błąd w WinRarze przyczyną ataków hakerskich

Jedynym sposobem obrony jest aktualizacja programu.

Opublikowane

dnia

W procesie obrony przed zagrożeniami czyhającymi w internecie bardzo ważnym czynnikiem jest rozwaga samych użytkowników. Bardzo często przed atakami chroni nas regularna aktualizacja programów, o której jednak nie zawsze pamiętamy.

Dobrym przykładem może tutaj być historia luki bezpieczeństwa, która kryła się w popularnym programie do archiwizacji plików WinRar. Błąd towarzyszył aplikacji od prawie dwudziestu lat, ale został odkryty dopiero w zeszłym miesiącu. Po jego naprawieniu użytkownicy otrzymali możliwość aktualizacji programu do jego bezpiecznej wersji. Niestety, mimo zaleceń producenta wiele osób tego nie dopilnowało, co przyczyniło się do stworzenia przez hakerów ponad 100 zainfekowanych archiwów wykorzystujących załataną lukę.

Podszywają się one pod różne inne pliki, na przykład albumy muzyczne – jeden z najlepiej opisanych przypadków udaje spakowany album Ariany Grande Thank U, Next. Po jego rozpakowaniu plik dodaje złośliwy kod do Autostartu, który podczas następnego uruchomienia komputera uruchamia oprogramowanie szpiegowskie. Wirus ten był początkowo wykrywany jedynie przez nieliczne antywirusy, co utrudniało jego zlokalizowanie i usunięcie – obecnie rozpoznaje do 30 programów. Ataki wycelowane były przede wszystkim w użytkowników w Stanach Zjednoczonych, ale zarejestrowane zostały także w innych krajach. Należy zauważyć, że każdy plik .rar może wykorzystywać lukę, także te, które można pobrać w pełni legalnie. Jedynym sposobem na obronę przed nimi jest aktualizacja WinRara do wersji 5.70 lub skorzystanie z alternatywnych programów archiwizujących.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

80-lecie Batmana – od komiksu do filmu w 8K

Doskonały obraz to składowa wielu technologii i funkcji.

Opublikowane

dnia

W tym roku mija 80 lat od wydania pierwszego komiksu z człowiekiem-nietoperzem w roli głównej. Na przestrzeni ostatnich lat i kolejnych filmów mieliśmy okazję obserwować nie tylko rozwój superbohatera, lecz także – ewolucję telewizji i telewizorów. Teraz po raz pierwszy możemy zobaczyć kultowe ekranizacje, takie jak „Batman” czy „Powrót Batmana” na UHD Blu-ray na najwyższej jakości telewizorach Samsung QLED 4K i 8K.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google Chrome z możliwością zgłaszania podejrzanych stron

Rozszerzenie pozwoli nam uchronić się przed niebezpieczeństwem.

Opublikowane

dnia

Sztuczki z instalowaniem szkodliwego oprogramowania czy wyłudzaniem danych są wciąż popularne wśród hakerów. Najnowsze oficjalne rozszerzenie do przeglądarki Chrome ma nie tylko bronić użytkowników przed tymi atakami, ale także pomagać im w zgłaszaniu potencjalnych niebezpieczeństw.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Libra – nowa kryptowaluta od Facebooka

Tworzy ją 27 partnerów ze świata finansów i technologii.

Opublikowane

dnia

Podstawową cechą kryptowalut jest ich decentralizacja, która chroni posługujące się nimi strony przed nadużyciami i oszustwami. Ciekawe podejście do tego tematu zaprezentował Facebook, którego nowa kryptowaluta, Libra, została właśnie oficjalnie ogłoszona.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Instagram ułatwi odzyskiwanie straconego konta

Ochrona przed przejmującymi konta hakerami.

Opublikowane

dnia

Utrata kontroli nad swoim profilem w mediach społecznościowych to niekomfortowa sytuacja, która może przysporzyć wielu problemów, także w procesie jego odzyskiwania. Instagram testuje właśnie nowe funkcje pomagające użytkownikowi na powrót przejąć profil.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Apple planuje przyszłość 5G w iPhone’ach

Od 2021 roku wszystkie smartfony Apple będą w nie wyposażone.

Opublikowane

dnia

Technologia 5G wciąż się rozwija, dlatego nic dziwnego, że nie wszyscy producenci zdecydowali się na podążenie za tym trendem. Wśród „wielkich nieobecnych” znalazło się Apple, okazuje się jednak, że producent ma ambitne plany względem 5G.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne