Połącz się z nami

Newsy

Dziewiętnastoletni błąd w WinRarze przyczyną ataków hakerskich

Jedynym sposobem obrony jest aktualizacja programu.

Opublikowane

dnia

W procesie obrony przed zagrożeniami czyhającymi w internecie bardzo ważnym czynnikiem jest rozwaga samych użytkowników. Bardzo często przed atakami chroni nas regularna aktualizacja programów, o której jednak nie zawsze pamiętamy.

Dobrym przykładem może tutaj być historia luki bezpieczeństwa, która kryła się w popularnym programie do archiwizacji plików WinRar. Błąd towarzyszył aplikacji od prawie dwudziestu lat, ale został odkryty dopiero w zeszłym miesiącu. Po jego naprawieniu użytkownicy otrzymali możliwość aktualizacji programu do jego bezpiecznej wersji. Niestety, mimo zaleceń producenta wiele osób tego nie dopilnowało, co przyczyniło się do stworzenia przez hakerów ponad 100 zainfekowanych archiwów wykorzystujących załataną lukę.

Podszywają się one pod różne inne pliki, na przykład albumy muzyczne – jeden z najlepiej opisanych przypadków udaje spakowany album Ariany Grande Thank U, Next. Po jego rozpakowaniu plik dodaje złośliwy kod do Autostartu, który podczas następnego uruchomienia komputera uruchamia oprogramowanie szpiegowskie. Wirus ten był początkowo wykrywany jedynie przez nieliczne antywirusy, co utrudniało jego zlokalizowanie i usunięcie – obecnie rozpoznaje do 30 programów. Ataki wycelowane były przede wszystkim w użytkowników w Stanach Zjednoczonych, ale zarejestrowane zostały także w innych krajach. Należy zauważyć, że każdy plik .rar może wykorzystywać lukę, także te, które można pobrać w pełni legalnie. Jedynym sposobem na obronę przed nimi jest aktualizacja WinRara do wersji 5.70 lub skorzystanie z alternatywnych programów archiwizujących.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsy

Premiera Samsunga Galaxy Fold przełożona

Na razie nie wiadomo, kiedy trafi do sprzedaży.

Opublikowane

dnia

Składany telefon od Samsunga był jedną z najbardziej wyczekiwanych premier tego roku. W świetle problemów z niektórymi egzemplarzami recenzenckimi Koreańczycy postanowili jednak nie spieszyć się z wypuszczeniem produktu na rynek i wyeliminować wszystkie problemy zanim sprzęt trafi do użytkowników.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Tesla prezentuje technologię jazdy autonomicznej

Taksówki autonomiczne, carsharing i wiele innych planów.

Opublikowane

dnia

Samochody Tesli są wyposażone w tryb autopilota, ale do tej pory nie mógł on pełnić funkcji w pełni autonomicznego systemu prowadzenia. Firma zaprezentowała technologię, która to zmieni: autorski komputer pokładowy mogący jeździć bez kierowcy w kabinie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Facebook pozyskiwał kontakty mailowe ze skrzynek użytkowników bez ich wiedzy

Problem dotyczy 1,5 miliona użytkowników.

Opublikowane

dnia

Facebook nie potrafi ustrzec się od kontrowersji związanych z prywatnością i ochroną danych osobowych. Tym razem chodzi o proceder, podczas którego portal pozyskiwał od użytkowników zawartość ich list kontaktów ze skrzynek mailowych.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Google daje użytkownikom możliwość wyboru przeglądarki

Jedno z antymonopolowych zaleceń Unii Europejskiej wchodzi w życie.

Opublikowane

dnia

O zmianach w Androidzie i domyślnych programach dostarczanych wraz z nim słyszymy już od kilku tygodni, ale dopiero teraz Google podało więcej szczegółów na temat tego, jak system operacyjny będzie wyglądał po ich wprowadzeniu.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Dane klientów Morele.net dostępne w sieci

Brak haseł i informacji o płatnościach, ale wyciekły telefony.

Opublikowane

dnia

Baza danych o klientach sklepu internetowego Morele.net została wykradziona w zeszłym roku, ale do tej pory była ona dostępna jedynie w niektórych kręgach. Dopiero teraz odpowiedzialny na wyciek haker opublikował ją w internecie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne