Połącz się z nami

Newsy

Procesory Intel podatne na kolejny rodzaj ataku

Luka umożliwia przejęcie danych z pamięci podręcznej podzespołu.

Opublikowane

dnia

Po wyjściu na jaw poważnych luk bezpieczeństwa Meltdown i Spectre Intel rozpoczął zmasowany atak na bugi w swoich procesorach. Kolejnym dużym błędem wykrytym przez specjalistów jest L1 Terminal Fault, który dotyka kodowania SGX. Na szczęście Intel pracuje nad załataniem dziury.

SGX to technologia, która umożliwia stworzenie zamkniętych przestrzeni w pamięci podręcznej procesora. Pozwala ona na całkowite odseparowanie niektórych procesów od czynników zewnętrznych, na przykład tych kluczowych dla poprawnego działania komputera. Stworzone w niej enklawy były odporne na ataki wykorzystujące Meltdown i Spectre (jako jeden z nielicznych elementów architektury Intela), dlatego eksperci od bezpieczeństwa postanowili skupić się właśnie na nich. Okazało się, że i SGX niepozbawiony jest błędów. Przeprowadzony przez grupę naukowców atak Foreshadow wykorzystał typową dla nowoczesnych procesorów funkcję wykonywania spekulatywnego – możliwość „przewidywania” kolejnego działania użytkownika.

Dzięki atakowi zidentyfikowano trzy typy luki nazwanej L1 Terminal Fault. Dwa z nich już otrzymały stosowne łatki w aktualizacji KB4343909, ale trzeci może wymagać podjęcia dodatkowych działań. Dotyka on bowiem dość specyficznej grupy użytkowników, przede wszystkim wyspecjalizowanych centrów danych. Intel opublikował także listę potencjalnie zagrożonych procesorów na swojej stronie internetowej. Oczywiście nie trzeba było długo czekać na odpowiedź konkurencji – AMD niemal natychmiast wydało oświadczenie, że procesory Ryzen są fabrycznie odporne na atak Foreshadow. Miejmy nadzieję, że zapowiadane procesory Intel 10 nm również otrzymają tego typu zabezpieczenie…

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

80-lecie Batmana – od komiksu do filmu w 8K

Doskonały obraz to składowa wielu technologii i funkcji.

Opublikowane

dnia

W tym roku mija 80 lat od wydania pierwszego komiksu z człowiekiem-nietoperzem w roli głównej. Na przestrzeni ostatnich lat i kolejnych filmów mieliśmy okazję obserwować nie tylko rozwój superbohatera, lecz także – ewolucję telewizji i telewizorów. Teraz po raz pierwszy możemy zobaczyć kultowe ekranizacje, takie jak „Batman” czy „Powrót Batmana” na UHD Blu-ray na najwyższej jakości telewizorach Samsung QLED 4K i 8K.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google Chrome z możliwością zgłaszania podejrzanych stron

Rozszerzenie pozwoli nam uchronić się przed niebezpieczeństwem.

Opublikowane

dnia

Sztuczki z instalowaniem szkodliwego oprogramowania czy wyłudzaniem danych są wciąż popularne wśród hakerów. Najnowsze oficjalne rozszerzenie do przeglądarki Chrome ma nie tylko bronić użytkowników przed tymi atakami, ale także pomagać im w zgłaszaniu potencjalnych niebezpieczeństw.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Libra – nowa kryptowaluta od Facebooka

Tworzy ją 27 partnerów ze świata finansów i technologii.

Opublikowane

dnia

Podstawową cechą kryptowalut jest ich decentralizacja, która chroni posługujące się nimi strony przed nadużyciami i oszustwami. Ciekawe podejście do tego tematu zaprezentował Facebook, którego nowa kryptowaluta, Libra, została właśnie oficjalnie ogłoszona.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Instagram ułatwi odzyskiwanie straconego konta

Ochrona przed przejmującymi konta hakerami.

Opublikowane

dnia

Utrata kontroli nad swoim profilem w mediach społecznościowych to niekomfortowa sytuacja, która może przysporzyć wielu problemów, także w procesie jego odzyskiwania. Instagram testuje właśnie nowe funkcje pomagające użytkownikowi na powrót przejąć profil.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Apple planuje przyszłość 5G w iPhone’ach

Od 2021 roku wszystkie smartfony Apple będą w nie wyposażone.

Opublikowane

dnia

Technologia 5G wciąż się rozwija, dlatego nic dziwnego, że nie wszyscy producenci zdecydowali się na podążenie za tym trendem. Wśród „wielkich nieobecnych” znalazło się Apple, okazuje się jednak, że producent ma ambitne plany względem 5G.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne