Połącz się z nami

Newsy

Procesory Intel podatne na kolejny rodzaj ataku

Luka umożliwia przejęcie danych z pamięci podręcznej podzespołu.

Opublikowane

dnia

Po wyjściu na jaw poważnych luk bezpieczeństwa Meltdown i Spectre Intel rozpoczął zmasowany atak na bugi w swoich procesorach. Kolejnym dużym błędem wykrytym przez specjalistów jest L1 Terminal Fault, który dotyka kodowania SGX. Na szczęście Intel pracuje nad załataniem dziury.

SGX to technologia, która umożliwia stworzenie zamkniętych przestrzeni w pamięci podręcznej procesora. Pozwala ona na całkowite odseparowanie niektórych procesów od czynników zewnętrznych, na przykład tych kluczowych dla poprawnego działania komputera. Stworzone w niej enklawy były odporne na ataki wykorzystujące Meltdown i Spectre (jako jeden z nielicznych elementów architektury Intela), dlatego eksperci od bezpieczeństwa postanowili skupić się właśnie na nich. Okazało się, że i SGX niepozbawiony jest błędów. Przeprowadzony przez grupę naukowców atak Foreshadow wykorzystał typową dla nowoczesnych procesorów funkcję wykonywania spekulatywnego – możliwość „przewidywania” kolejnego działania użytkownika.

Dzięki atakowi zidentyfikowano trzy typy luki nazwanej L1 Terminal Fault. Dwa z nich już otrzymały stosowne łatki w aktualizacji KB4343909, ale trzeci może wymagać podjęcia dodatkowych działań. Dotyka on bowiem dość specyficznej grupy użytkowników, przede wszystkim wyspecjalizowanych centrów danych. Intel opublikował także listę potencjalnie zagrożonych procesorów na swojej stronie internetowej. Oczywiście nie trzeba było długo czekać na odpowiedź konkurencji – AMD niemal natychmiast wydało oświadczenie, że procesory Ryzen są fabrycznie odporne na atak Foreshadow. Miejmy nadzieję, że zapowiadane procesory Intel 10 nm również otrzymają tego typu zabezpieczenie…

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsy

Dane klientów Morele.net dostępne w sieci

Brak haseł i informacji o płatnościach, ale wyciekły telefony.

Opublikowane

dnia

Baza danych o klientach sklepu internetowego Morele.net została wykradziona w zeszłym roku, ale do tej pory była ona dostępna jedynie w niektórych kręgach. Dopiero teraz odpowiedzialny na wyciek haker opublikował ją w internecie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Problemy z ekranami recenzenckich telefonów Galaxy Fold

Kontrowersje związane z warstwą ochronną i wytrzymałością na zgięcia.

Opublikowane

dnia

Technologia składanych ekranów dopiero wchodzi do świata smartfonów, dlatego można było przewidzieć, że napotka ona na swojej drodze pewne przeszkody. Część użytkowników recenzenckich egzemplarzy Samsunga Galaxy Fold zgłosiła problemy z wyświetlaczami smartfonów.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Sony ujawnia pierwsze informacje na temat PlayStation 5

Wsparcie dla 8K i ray-tracingu.

Opublikowane

dnia

Wieści o następcy PS4 od czasu do czasu pojawiają się w internecie, ale do tej pory żadne z nich nie zostały oficjalnie potwierdzone lub zaprzeczone. Dopiero teraz Sony zdecydowało się na ujawnienie pierwszych detali next-genowej konsoli.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Koniec dysputy pomiędzy Apple i Qualcomm

Firmy podpisały porozumienie licencyjne na 6 lat.

Opublikowane

dnia

Jeden z najgłośniejszych sporów w technologicznym świecie, jaki mogliśmy zaobserwować w ciągu ostatnich lat, właśnie dobiegł końca. Apple i Qualcomm porozumiały się w sprawie sporu o rzekomo skradzione rozwiązania patentowe i podpisały umowę licencyjną.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Serce wydrukowane na drukarce 3D

Do jego stworzenia wykorzystano komórki pacjenta.

Opublikowane

dnia

Druk 3D jest stosowany w naukach medycznych nie od dzisiaj, ale do tej pory nie był on stosowany do drukowania w pełni działających organów. Aż do teraz – naukowcy zaprezentowali pierwsze unaczynione serce wydrukowane z ludzkich komórek.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne