Google jest świadome tego, że jedynie niewielki wycinek wszystkich użytkowników korzysta z najnowszej wersji ich systemu operacyjnego. Właśnie dlatego większość spośród zaprezentowanych dziś nowych usług może działać na starszych wersjach systemu, nawet takich sprzed pięciu lat.
Pierwszym spośród nowych narzędzi jest Password Checkup, który sprawdza, czy nie wykorzystujemy tego samego hasła do wielu usług, oraz czy wybrane przez nas hasło nie znajduje się w opublikowanej w sieci bazie wykradzionych danych. Funkcja będzie aktywna podczas automatycznego uzupełniania haseł na Androidzie. Jeśli usługa wykryje jakąkolwiek nieprawidłowość, natychmiast poinformuje o tym użytkownika. Znajdziemy ją w wersji systemu operacyjnego 9 i wyższych.
Android wzbogacił się także o możliwość wysyłania wiadomości tekstowych z zaplanowanym opóźnieniem. Dostępna w Androidzie 7 i wyższych, funkcja ta umożliwi napisanie SMS-a i wyboru, czy chcemy wysłać go natychmiast, czy też na przykład za kilka godzin. Ułatwi to komunikację z osobami mieszkającymi w innej strefie czasowej. Aby z niej skorzystać, wystarczy przytrzymać przycisk wysyłania wiadomości; rozwinie się wtedy menu, w którym wybierzemy datę i godzinę.
Długo oczekiwanym dodatkiem jest natywne wsparcie dla ciemnej skórki w Mapach Google, pozwalające ograniczyć zużycie baterii w trakcie korzystania z nawigacji. Google udoskonaliło także komunikację z Asystentem Google przy zablokowanym ekranie smartfona, jak również na nowo zaprojektowało funkcję TalkBack. Ta ostatnia przeznaczona została dla osób niewidomych i słabowidzących; zastępuje ona wizualny interfejs użytkownika komendami głosowymi.
Kilka zmian znajdziemy także w aplikacji Android Auto. Jeśli posiadamy telefon działający na Androidzie 6.0 lub późniejszym, będziemy mogli skorzystać z wygodnych skrótów na ekranie startowym oraz trybu podzielonego wyświetlacza, jak również otrzymamy dostęp do nowych ustawień prywatności. Długie podróże umilą nam natomiast gry głosowe, na przykład zgadywanki.