Tylko do 13 marca na portalu www.dialnetmasters.pl trwają zapisy drużyn chętnych do udziału w konkursie. Telefonia DIALOG SA przy merytorycznym wsparciu Politechniki Wrocławskiej już po raz trzeci jest organizatorem Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Internecie DialNet Masters adresowanej do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Internecie DialNet Masters jest konkursem naukowym dla młodzieży szkolnej organizowanym w kilku etapach (poprzez testy on-line oraz na żywo): etap szkolny, okręgowy, wojewódzki, a potem półfinały i ogólnopolski finał. Olimpiada dotyczy szeroko rozumianej wiedzy o internecie i technologiach teleinformatycznych. Uczestnicy konkursu powinni orientować się w bogatych zasobach sieci i rozwiązywać różnorodne zadania związane z wirtualnym światem.
– Olimpiada DialNet Masters z konkursu o zasięgu dolnośląskim przeistoczyła się w wydarzenie o skali ogólnopolskiej, podobnie jak kiedyś, nasza spółka z firmy o charakterze lokalnym przeobraziła się w firmę rozpoznawalną w całej Polsce – mówi Romuald Mendelak, zastępca dyrektora ds. komunikacji marketingowej Telefonii DIALOG SA. – Cieszy nas, że dzięki takim przedsięwzięciom możemy odkrywać młode talenty informatyczne, a tym samym przyczyniać się do budowania społeczeństwa informacyjnego – dodaje.
Informacje o rozpoczęciu konkursu wysłano w lutym do ok. 14 tys. szkół. Do 13 marca zainteresowani nauczyciele przeprowadzają wewnątrzszkolne eliminacje w swojej szkole i typują drużyny, które przejdą do głównego turnieju (etapów okręgowych on-line). Organizatorzy szacują, że w eliminacjach wewnątrzszkolnych weźmie udział ok. 40 tys. uczniów.
W olimpiadzie mogą wziąć udział drużyny w dwóch kategoriach: gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Każdy z zespołów składa się z czterech uczniów (niekoniecznie z jednej klasy) oraz nauczyciela prowadzącego. Nauczyciele są pełnoprawnymi uczestnikami olimpiady – tak samo jak ich podopieczni otrzymują dyplomy i wygrywają nagrody. Do DialNet Masters może zostać zgłoszonych od dwóch do czterech drużyn z jednej szkoły, w zależności od jej wielkości.
– Po przejściu eliminacji wewnątrzszkolnych drużyny rejestrują się on-line na portalu www.dialnetmasters.pl. Zapisy przyjmowane są jeszcze tylko do piątku 13 marca. Obecnie zapisało się już ponad 1500 drużyn, a szacujemy, że ich liczba osiągnie 3 tysiące – mówi Marcin Taraszczuk, koordynator Olimpiady DialNet Masters z Telefonii DIALOG SA
Od 23 marca do 3 kwietnia odbędą się dwa etapy testów on-line: zespoły uczniów odpowiadać będą na pytania i testy przygotowywane przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej. Półfinały – organizowane w szkołach na żywo, odbędą się w siedmiu miastach Polski (17-29 kwietnia 2009 r.).
Podczas półfinałowych Meczów Mastersów młodzież skupiona przy stanowiskach z komputerami podłączonymi do Internetu wykonuje różnego rodzaju zadania, testy, konkurencje na czas, zabawy itd. Półfinały wyłonią 42 najlepsze drużyny z całej Polski, które w czerwcu wezmą udział w Wielkim Finale olimpiady.
Na wszystkich etapach olimpiada będzie obsługiwana przez specjalny serwis internetowy www.dialnetmasters.pl. Jest on centrum skupiającym uwagę wszystkich uczestników i obserwatorów olimpiady, swoistym „sercem” turnieju.
Oprócz informacji na temat turnieju i zapisów uczestnicy olimpiady znajdą tu także ciekawostki o Państwie Środka: minisłowniczek chiński (słówka związane z internetem, takie jak „użytkownik”, „domena”, „witryna” czy „zakładka”) czy sentencje wielkich chińskich myślicieli. To doskonałe źródło wskazówek, jak ćwiczyć ciało i umysł, doskonalić się wewnętrznie, jak zdobywać wiedzę – cenne szczególnie dla przyszłych Mistrzów Internetu.