Google jest najcenniejszą marką na świecie wartą ponad 100 miliardów dolarów. Już po raz trzeci jest marką numer jeden.
Ranking BRANDZ Top 100 przedstawia wartość marek wyrażoną w USD. Wyniki są uzyskiwane z połączenia danych finansowych i badań konsumenckich, w tym prowadzonych metodą business-to-business BRANDZ, największych na świecie badań kondycji marek.
Wartość najcenniejszych 100 marek świata utrzymała się na poziomie 1.95 trylionów dolarów (marginalny wzrost – 1.7%). Google jest marką numer jeden o wartości 100 miliardów dolarów. Numer dwa o wartości 76.2 miliardów dolarów to Microsoft –. Coca-Cola zajmuje trzecią pozycję przy wartości 67.6 miliardów dolarów.
“W obecnej sytuacji, przy zmniejszającej się wartości wielu firm, wzrosło znaczenie marek, które mogą pomóc firmom przetrwać trudny okres.” mówi Joanna Seddon, CEO Millward Brown Optimor. “Firmy wciąż inwestujące w marki będą lepiej przygotowane do rozwoju biznesu, gdy sytuacja ekonomiczna zacznie się poprawiać niż te, które ograniczyły wydatki.”
W tym roku 15 nowych marek dołączyło do rankingu. Najwyższą pozycję wśród nich zajmuje Pampers na miejscu 31, za nią – Nintendo (nr 32) i VISA (nr 36). W tegorocznym rankingu zaobserwowaliśmy następujące trendy:
Dobra cena — Marki oferujące dobrą relację wartości do ceny dobrze sobie radzą – dotyczy to zarówno jakości, jak i ceny, na przykład Wal-Mart (+19%), ALDI (+49%) i Auchan (+48%), a H&M (+8%) jest obecnie marką numer jeden w kategorii odzież.
Drobne pokusy — Ludzie nagradzają się małymi przyjemnościami w czasie, gdy mają ograniczone zasoby finansowe. Obserwujemy sukces następujących marek: McDonald’s (+34%), Marlboro (+33%) i Budweiser (+23%).
W domu — Marki do użytku domowego odnoszą sukces. Dotyczy to zarówno marek sklepów czy aukcji internetowych: Amazon (+85%) i eBay (+16%), ale i kawy rozpuszczalnej: Nespresso (+27%) i Nescafe (+23%); oraz gier — po raz pierwszy Nintendo pojawiło się na pozycji 32 w rankingu.
Beprzewodowo — rosnąca popularność mobilnego Internetu, dzięki takim urządzeniom jak iPhone czy BlackBerry, doprowadziła do ogromnego wzrostu kategorii operatorów telefonii komórkowej. W tym roku po raz pierwszy w pierwszej dziesiątce mamy Vodafone (+45%).
Eileen Campbell, Global CEO of Millward Brown komentuje ranking: “To wielkie osiągnięcie być jedną z marek o najwyższej wartości na świecie. Gratulujemy wszystkim markom, które zostały ujęte w rankingu. W czasach wyjątkowo dużego ograniczania wydatków marketingowych, ten ranking pozwala firmom na określenie wartości ich marek na rynku.”
Pełen ranking BRANDZ, zawierający rozkłady regionalne i kategorialne dostępny jest na stronach: www.millwardbrown.com/brandz i www.brandz.com. Rankingi są dostępne również jako darmowe aplikacje iPhone z tych stron oraz ze sklepu iTunes
Informacje dotyczące rankingu BRANDZ
Ranking BRANDZ Top 100 Najbardziej Wartościowych Marek stworzony przez Millward Brown Optimor dla WPP ma swoją czwartą edycję w roku 2009. Jest unikalny, ponieważ uwzględnia opinie konsumentów i użytkowników korporacyjnych z ponad 20 krajów każdego roku. Wyniki pochodzą z BRANDZ – największego badania kondycji marek na świecie.
Badanie BRANDZ zamawiane przez WPP i corocznie prowadzone przez Millward Brown, mierzy kondycję tysięcy marek konsumenckich i business-to-business. W badaniu tym przeprowadzono wywiady z ponad milionem konsumentów na całym świecie. To jak konsumenci widzą marki, jest głównym wskaźnikiem decydującym o wartości marki, jako że marki to połączenie zachowania rynkowego, oferty produktowej, jasnego pozycjonowania i bycia marką wiodącą.
Ranking BRANDZ 100 Najbardziej Wartościowych Marek jest liczony za pomocą metody zwanej “Economic Use”, która staje się preferowaną metodą liczenia wartości marek. W tej metodzie wartość marki jest liczona na podstawie roli, jaką odgrywa ona w podejmowaniu decyzji kupna produktu i określenia, jaką część wartości rynkowej można przypisać sile marki. Poza wynikami z badania BRANDZ, w rankingu uwzględnione są dane finansowe z Bloomberg oraz dane rynkowe i produktowe z Datamonitor. Ranking bierze pod uwagę różnice regionalne, jako że nawet globalne wskaźniki mierzące siłę marek mogą się różnić w poszczególnych krajach.