Pierwsza w historii Toshiby seria telewizorów 3D (WL768) została stworzona we współpracy ze znanym studiem projektowym Jacob Jensen Design, ikoną europejskiego wzornictwa przemysłowego. Efekt tej kooperacji należy uznać za owocny, bowiem dostarczony do testu telewizor w wersji 46-cio calowej prezentuje się bardzo elegancko. Zastosowanie jednolitej tafli szkła od frontu telewizora, przy zaledwie 2,89 cm całkowitej jego głębokości, nadaje projektowi stylistycznej smukłości i lekkości. Natomiast jakość obudowy i jej perfekcyjne spasowanie wzbudzają zaufanie.
Atrakcyjny design telewizora idzie w parze z zaawansowaniem technologicznym. Toshiba zastosowała tu krawędziowe podświetlenie ekranu diodami LED. Sercem telewizora jest firmowy procesor Meta-Brain, odpowiadający za szereg obliczeń związanych z kontrolą parametrów obrazu, w tym obsługę układów ulepszających obraz z Resolution+ i Active Vision M200HD Pro na czele. Pierwszy z układów poprawia szczegółowość obrazu. Natomiast drugi odpowiada za uzdatnienie płynności ruchu w dynamicznych scenach poprzez interpolację dodatkowych klatek.
Z perspektywy przeciętnego użytkownika telewizor 46WL768 oferuje dosyć zaawansowaną kalibrację obrazu. Mimo to, menu jest przejrzyste, za co inżynierom Toshiby należą się słowa uznania. Amatorską kalibrację obrazu można przeprowadzić rozpoczynając od wybrania jednej z kilku fabrycznych konfiguracji obrazu, aby następnie na jej bazie dokonać dalszych, bardziej precyzyjnych korekt.
Podczas oglądania filmów Blu-ray i DVD kontrast na wprost ekranu oraz nasycenie kolorów są bardzo dobre. Przejścia tonalne oddawane są w sposób naturalny, a krawędzie pomiędzy sąsiadującymi kolorami wyraźne. W ciemnych scenach zachowana jest dobra ? jak na LCD ? czytelność detali, poziom czerni oraz gradacja szarości. Jednak nie ma tu jeszcze mowy o poziomie referencyjnym. Co więcej, na ciemnym tle ekranu widoczna jest nierównomierność jego podświetlenia. Zaletą natomiast jest brak rozmycia sekwencji z szybkim ruchem. Nawet bez włączonego systemu Active Vision nie doświadcza się znacznego wzrostu smużenia, a w każdym razie nie w stopniu, przy którym można by mówić o wyraźnym spadku komfortu oglądania. Osobiście preferowałem obraz bez aktywnej funkcji uzdatniania płynności ruchu, z uwagi na zbytnie zmanierowanie przekazu, jakie ona wnosi.
Do oglądania obrazu trójwymiarowego, oprócz odpowiedniego źródła, potrzebne są specjalne okulary z aktywną przesłoną. Efekty 3D w zależności od materiału filmowego potrafi ą być spektakularne i realistyczne lub też razić sztucznością. Znakomicie prezentowały się materiały demonstracyjne Blu-ray 3D z szerokimi kadrami otwartej przestrzeni, dobrze oddające naturalną perspektywę. Przekonująco wyglądały także statycznie sfilmowane kwiaty i ryby w akwarium. Z drugiej strony szereg ujęć cechujących się wielowarstwowością planów dawało wrażenie, że patrzy się na obraz złożony z kilku bardzo płaskich warstw, powycinanych z tła wzdłuż linii swoich konturów oraz pooddzielanych między sobą nieproporcjonalnymi odległościami w wymiarze głębi.
Za główną bolączkę telewizora należy uznać fakt, że patrząc na obraz nawet pod niewielkim kątem, kolory ulegają wypłowieniu. Dodatkowo pojawia się charakterystyczne niebieskawo-fioletowe zabarwienie ekranu.
Dźwięk telewizora jest tworzony przez parę głośników 2×10 W plus jeden głośnik 10 W do niskich tonów. Pomimo szeregu funkcji umożliwiających korekcję charakteru brzmienia, nie można powiedzieć, że jakość dźwięku wykracza ponad standard wyznaczony przez większość współczesnych płaskich telewizorów.
Jak przystało na produkt nowoczesny, telewizor oferuje szeroki zakres integracji z urządzeniami towarzyszącymi za pośrednictwem pokaźnej ilości gniazd. Mamy tu też możliwość konfiguracji sieci przewodowej, jak i bezprzewodowej oraz zgodność ze standardem DLNA. Za pośrednictwem USB obsługiwane są m.in. formaty DivX HD, MKV, JPEG, MP3. Osoby biorące pod uwagę aspekty ekologiczne docenią dodatkowe atrybuty telewizora w postaci Eco Panelu oraz funkcji ograniczających zużycie energii.
WWW.TOSHIBA.PL, 40” (102 CM) – OK. 5800 PLN, 46” (117 CM) – OK. 7000 PLN, 55” (139 CM) – OK. 10100 PLN
Specyfikacja
PROPORCJE EKRANU 16:9
ROZDZIELCZOŚĆ Full HD 1 920×1 080 pikseli
JASNOŚĆ 430 cd/m2
KONTRAST STATYCZNY 5 000:1
KONTRAST DYNAMICZNY 7 000 000:1
CZAS REAKCJI GTG 6ms
CZĘSTOTLIWOŚĆ ODŚWIEŻANIA 200Hz
MULTI-TUNER DVB-T/T2, DVB-C, DVB-S/S2, HD H.264
ZŁĄCZA 4xHDMI (Instaport), REGZA-Link (HDMI CEC), 2×USB (obsługa DivX HD, MKV, JPEG, MP3), SCART (RGB, AV Input), WIDEO (komponent, kompozyt), DVB (CI+), LAN, PC Input, AUDIO (Cinch, mini jack, digital out, sub.)
POBÓR PRĄDU 135W (średni), 03W (czuwanie)