Znamy już polskie serwisy pocztowe. Czy ich zagraniczne odpowiedniki, ze słynnym Gmailem na czele, są jednak lepsze? W tym artykule przekonamy się, czy warto zrezygnować z polskiego interfejsu w zamian za większą pojemność lub dodatkowe funkcje.
Wzięliśmy pod lupę pięć zagranicznych serwisów e-mailowych.
{ikona-01}
Poczta Gmail
Gmail co chwilę przypomina o swoim istnieniu, toteż żadne zestawienie nie obejdzie się bez tej marki. Skoro przewodzi we wszystkich rankingach, musi chyba być dobry? Owszem, choć może nie aż tak, jak się o tym pisze. Na pewno na uwagę zasługuje aż 7,5 GB przestrzeni dyskowej, choć o2.pl oferował przecież nieco więcej! Maksymalny limit załączników też nie zachwyca, a dostęp do poczty przy użyciu komórki oferował już Onet i Gazeta.
Co więc sprawia, że Gmail jest tak popularny? To, że wszystko razem zostało nam bardzo ładnie podane. A dodatkowo – wbudowany czat tekstowy, głosowy i wizualny, szybki pogląd dokumentów i plików PDF, a także bardzo skuteczny filtr antyspamowy i antywirusowy.
Wisienką na torcie jest skuteczna wyszukiwarka poczty. Tak dobra, że Google jako pierwsze pozwoliło sobie na inne zorganizowanie maili w skrzynce (brak typowych folderów, łączenie wiadomości w wątki) niż to bywało dotychczas. Zamiast upychać maile po kątach, po prostu się je wyszukuje w archiwum. I to działa!
Zobacz, w jaki sposób Google walczy ze spamem:
{ikona-02}
AOL Polska
Mocną konkurencją Gmail jest skrzynka pocztowa America On-Line. Wielkiego portalu (jednego z gigantów światowego internetu), który od dłuższego czasu dostępny jest również w polskiej wersji językowej.
Siła poczty AOL Polska to nieograniczona pojemność skrzynki. Po stronie zalet należy też odnotować bardzo dobry system antyspamowy i ciekawą możliwość dzielenia się ze znajomymi albumami zdjęć. Dochodzi do tego również wbudowany komunikator – AOL Instant Messenger – umożliwiający rozmowy tekstowe, głosowe i wizualne, a także odbieranie i wysyłanie wiadomości e-mail.
{ikona-03}
Yahoo! Polska
Śladem AOL idzie Yahoo!, portal który również otworzył ostatnio polską filię. Sama oferta także jest bardzo podobna. Mamy nieograniczoną skrzynkę pocztową i zapewnienie o bezpiecznym przechowywaniu wiadomości. Można mu chyba zaufać, skoro na serwerach firmy od wielu lat znajdują się wiadomości grup dyskusyjnych Yahoogroups. Jedną z zalet poczty jest możliwości moderacji którejś z grup lub założenie własnej.
Usługa oferuje również wbudowany komunikator, który pomoże w kontakcie z użytkownikami Windows Live Messenger oraz innymi posiadaczami kont Yahoo!
{ikona-04}
Gawab.com
Pojemnościowy boom przerywa w naszym zestawieniu serwis Gawab. Tutaj pewne limity jednak obowiązują. Tylko kto z nas przechowuje na skrzynce więcej niż 10 GB danych? A takie właśnie wielkości wchodzą w grę w serwisie. Obowiązuje też limit załącznika wynoszący 50 MB.
Na uwagę zasługuje edytowalny wygląd interfejsu. Rejestrując się, dostajemy możliwość wyboru skórki webmaila, która najbardziej nam odpowiada. Jest coś dla nastolatków, pań, panów, romantyków, miłośników zwierząt i wiele więcej. Niewątpliwy minus to brak polskiego języka. Można za to zainstalować specjalny toolbar przypominający o poczcie i programik do jej edycji.
{ikona-05}
Mail.com / My Way Mail
http://mail.com / http://myway.com
Ostatnie miejsce przyznajemy ex aequo. I odradzamy korzystanie z jednej i drugiej skrzynki! Mail.com to 3 GB przestrzeni i załącznik 50 MB oraz zabezpieczenia antywirusowe. Brzmi nieźle, ale trzeba dodać, że poczta nie jest dostępna w polskiej wersji językowej. Ponadto eliminuje ją ilość reklam dodawanych do wiadomości oraz tych, które towarzyszą nam w trakcie korzystania z webmaila. Na zrzucie ekranu widać to dość wyraźnie.
Lepiej wygląda pod tym względem My Way Mail, który jest prostszy i wyposażony w specjalistyczne narzędzia antyspamowe. Dlaczego więc raczej go nie polecamy? Konto pocztowe, które udostępnia 125 MB pojemności i obsługuje wiadomości wysyłane oraz odbierane do 10 MB, to w dzisiejszych czasach niezbyt dobry pomysł. Ostatecznie, jest to jednak swego rodzaju alternatywa dla minimalistów.
Sprawdź też inne skrzynki pocztowe, których nie uwzględniliśmy w naszym zestawieniu:
- AIM Mail (http://www.aim.com)
- GMX Mail (http://www.gmx.net)
- Zenbe Personal (http://www.zenbe.com)
- Windows Live Hotmail (http://www.hotmail.com)
- InBox (http://www.inbox.com)
Co i dla kogo?
Wybierając skrzynkę pocztową, zastanów się, co dla ciebie jest najważniejsze. Często decydujemy się w życiu na coś, co wybierają wszyscy, a być może właśnie nam bardziej odpowiadałoby coś innego? Gmail to oferta szalenie popularna, ze świetnymi dodatkami i dobrym komunikatorem wbudowanym w interfejs webmaila. Yahoo! może się nam przydać, jeśli lubimy grupy dyskusyjne. Ale są przecież polskie serwisy na wysokim poziomie. Skrzynka Gazety.pl została świetnie połączona z innymi elementami portalu, Onet oferuje z kolei wiele adresów do wyboru, a konta na o2.pl współgrają z komunikatorem Tlen. Porównań było wiele. Decyzja należy do ciebie.