„Człowiekiem jestem i nic, co ludzkie, nie jest mi obce” – brzmi maksyma Terencjusza, a zarazem myśl przewodnia humanistów. Czyżby jednak, w wieku technologii informacyjnej, zapomnieli oni, że komputer także stworzony został przez ludzi i dla ludzi? Obalmy mit internetu jako miejsca wyłącznie dla profesjonalistów informatyków!
Łyk historii
Dziwnego podejścia wielu ludzi kultury do sieci doszukiwać się można w historii rozwoju internetu. Pierwsze strony WWW zaczęły powstawać pod koniec roku 1991, gdy naukowiec z ośrodka badań jądrowych CERN, Tim Berners-Lee, stworzył podstawy języka HTML. Dwa lata później napisana została pierwsza przeglądarka graficzna – Mosaic.
Z nowego medium korzystali przede wszystkim entuzjaści komputerów, nowoczesnych technologii i komunikacji. Humaniści nie dostrzegali szansy, jaka tkwiła w internecie, a ukrywała się za zasłoną zbudowaną z trudnych pojęć z dziedziny informatyki i nieprzyjaznego interfejsu. Czas mknął, a pojedyncze projekty kulturalne ginęły w zalewie kursów programowania i stron domowych komputerowych maniaków.
Pod koniec lat 90. literaci, filmowcy i fotografowie zaczęli coraz pewniej czuć się w wirtualnej pajęczynie, a ich działalność stawała się bardziej widoczna. Prawdziwy wysyp inicjatyw kulturalnych w sieci miał jednak miejsce wraz z nadejściem trendu zwanego dziś Web 2.0. Określenie to gromadzi serwisy internetowe, w których działaniu podstawową rolę odgrywa treść generowana przez użytkowników danego serwisu.
Dziś swoje miejsce w sieci może znaleźć każdy. Przyjrzyjmy się, co oferuje nowoczesny internet dla humanistów.
Pisarze
{tlo_0}
Piszmy.pl
To serwis do interaktywnego tworzenia opowiadań. Można tutaj dopisywać się do już istniejących tekstów lub zapoczątkować własny, stając się jego autorem i właścicielem. Aby dopisać kolejny fragment opowiadania, konieczne jest przeczytanie całości istniejącego już tekstu. Natomiast rozpoczęcie i prowadzenie własnej historii wymaga większych umiejętności we władaniu piórem oraz czasu, by efekty nie zostały zanegowane przez moderatorów. Serwis jest kontynuacją opisywanego swego czasu w MI portalu Opowiadam.pl.
{/tlo}
{tlo_1}
Storytellers.pl
Miejsce, gdzie każdy może zamieścić swoje opowiadania, wiersze lub recenzje. Storytellers. pl jest członem magazynu ACTION MAG, który dołączany jest do każdego numeru CD-ACTION, dzięki czemu każdy tekst może przeczytać wiele osób. Na stronie nie brakuje również aktualności ze świata literatury oraz recenzji najnowszych publikacji. Po umieszczeniu tutaj własnych utworów warto zajrzeć na forum, gdzie można podyskutować na rozmaite tematy literackie.
Zobacz też: http://publikuj.net.
{/tlo}
Pamiętnikarze
{tlo_0}
Onet.pl Blog
Łatwy w obsłudze serwis umożliwiający prowadzenie własnego pamiętnika internetowego.
{/tlo}
{tlo_1}
Blog.pl
Bardzo popularny i bardzo nowoczesny serwis dla blogerów. Więcej o nim piszemy w aktualnościach.
{/tlo}
Poeci
{tlo_0}
Pisze-wiersze.pl
Strona, na której każdy może umieścić swoje wiersze, oceniać twórczość innych, wymieniać się poglądami na temat poezji. Minimalistyczny (i miły dla oka) layout w pastelowych kolorach Web 2.0 pięknie komponuje się z klimatem spokojnej niszy dla początkujących i bardziej doświadczonych poetów.
Zobacz też: http://poezja.org.
{/tlo}
Filmowcy
{tlo_1}
YouTube
Serwis, w którym można publikować filmy. Otwarty dla wszystkich, darmowy. Jeśli uda się nam stworzyć jakiś ciekawy wideoklip, to tutaj najprędzej można go wypromować – YouTube. com to największy i najpopularniejszy serwis w swoim gatunku. Według Google, dziennie na YouTube umieszczanych jest ponad 70 tys. filmów, które zajmują ok. 1400 GB (1,4 terabajta).
Zobacz też: http://wrzuta.pl.
{/tlo}
{tlo_0}
Filmforum
Serwis promujący tzw. kino niezależne. Oprócz tego stanowi platformę kontaktu filmowców- -amatorów z profesjonalistami.
Zobacz też: http://film.org.pl.
{/tlo}
Muzycy
{tlo_1}
Muzycy.com
Platforma założona specjalnie dla twórców muzyki i osób poszukujących muzyków – organizatorów koncertów, przyjęć czy innych imprez. Spośród kilkudziesięciu stylów i gatunków muzycznych można wybrać odpowiedni zespół. Instrumentaliści, wokaliści i kompozytorzy poza możliwością poszukiwania klientów znajdą tu także innych wykonawców zainteresowanych współpracą. Mają oni do dyspozycji forum, a w swoim profilu na stronie mogą umieszczać nagrania audio i prezentacje wideo.
Zobacz też: http://muzycy.pl.
{/tlo}
{tlo_0}
MySpace
Serwis społecznościowy założony w 2003 r. przez Toma Andersona i Chrisa DeWolfe\’a, znajdujący się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych stron WWW w internecie. Umożliwia komunikację pomiędzy internautami i nawiązywanie znajomości drogą elektroniczną. Szczególnie pomocny jest w tym tzw. profil, czyli prywatna strona użytkownika, na której może on krótko napisać o sobie i swoich zainteresowaniach. Serwis oferuje m.in. prowadzenie bloga i możliwość tworzenia własnych galerii zdjęć. Swoje konta w MySpace. com założyło już ponad 150 mln osób z całego świata!
Szybko doceniono możliwości reklamowe, które prezentuje MySpace. Korzysta na tym przede wszystkim branża muzyczna, filmowa i telewizyjna. Jest to szczególnie skuteczne medium promocyjne dla młodych grup muzycznych. Np. zespół Arctic Monkeys zyskał swoją popularność właśnie dzięki MySpace.com.
Zobacz też: http://mp3.wp.pl.
{/tlo}
{tlo_1}
Sellaband
Strona, na której fani wierzący w sukces artysty kupują udziały w produkcji jego płyty. Minimalna inwestycja to 10 $. Kiedy wokalista albo grupa zbierze 50 tys. $, Sellaband organizuje profesjonalną sesję nagraniową w Amsterdamie, wydaje płytę i promuje ją. Muzycy mogą zaprezentować w serwisie do trzech utworów. Internauci słuchają ich za darmo. Jeśli chcą, kupują udziały. Pieniądze są do odzyskania, ale tylko dopóki na koncie nie zbierze się 50 tys. $. Potem zaczyna się drugi etap zabawy. Powstaje płyta, a inwestorzy otrzymują jej limitowane wersje – jedną za każdy udział. Mogą je sprzedawać na stronie Sellaband, zarabiając na każdym egzemplarzu dolara. Na ich konto idzie również 20% ze sprzedaży reszty nakładu.
{/tlo}
Dziennikarze
{tlo_0}
iThink
Miejsce dla wszystkich, którzy chcą \”się wyrazić\”, czyli pokazać światu, co myślą. Tutaj przekazuje się opinie o otaczającej nas rzeczywistości. Misją serwisu jest stworzenie miejsca całkowicie niezależnego. Jak mówią twórcy iThink: \”Pragniemy krzewić idee wolnych mediów i wolności słowa. Pragniemy jednak, by nasi Autorzy zachowywali się odpowiedzialnie i pisali zgodnie z zasadami dziennikarskimi, a głównie z zachowaniem szczególnej staranności i rzetelności. Naszą wartością są nasi Autorzy i użytkownicy. To Wy decydujecie o tym, co znajduje się w naszym serwisie.\”
{/tlo}
{tlo_1}
Reporterzy.pl
Głównym zadaniem serwisu Reporterzy.pl jest stworzenie internetowej społeczności zajmującej się tworzeniem serwisu informacyjnego – takiego, który zajmuje się różnorodną tematyką, a głównym zainteresowaniem są wydarzenia. Mają one być jednak przedstawiane tak, jak widzą je użytkownicy serwisu, a nie \”media głównego nurtu\”. W serwisie kładziony jest nacisk na informacje regionalne, bardzo często pomijane przez inne serwisy informacyjne.
{/tlo}
{tlo_0}
Streetlife.pl
Ogólnopolski serwis poświęcony kulturze wielkomiejskiej – informuje nie tylko na temat godnych polecenia klubów, kawiarni, kin czy wydarzeń kulturalnych. Znajdziemy tu także niezależne radio oraz miesięcznik społeczno- kulturalny rozsyłany za pośrednictwem poczty elektronicznej. Na szczególną uwagę zasługuje \”Strefa Dziennikarstwa Obywatelskiego\” – miejsce, gdzie każdy może prezentować swoje poglądy na dowolny, nawet najbardziej drażliwy temat.
Zobacz też: http://pino.pl, http://gadulek.pl.
{/tlo}
Fotografowie
{tlo_1}
Photoblog.pl
Pierwszy w Polsce zintegrowany system blogowy, z nieograniczoną przestrzenią na zdjęcia internautów. Prowadzenie fotobloga jest proste i intuicyjne, nie trzeba być webmasterem.
Zobacz także: http://fotolog.pl.
{/tlo}
{tlo_0}
FOTO MOON
Serwis, w którym duży nacisk jest kładziony na jakość zdjęć i techniczną stronę fotografowania. Tutaj amatorzy mogą dowiedzieć się czegoś od profesjonalistów i doskonalić swój warsztat. Wszystkie zdjęcia są poddawane ocenie. Na forum dyskusyjnym można poczytać o technikach fotograficznych, obróbce zdjęć itp.
Zobacz też: http://fotografuj.pl.
{/tlo}