Połącz się z nami

Newsy

Sonda Hayabusa2 zbombardowała asteroidę Ryugu

Pozwoli to na lepsze poznanie budowy tajemniczego obiektu.

Opublikowane

dnia

Ryugu to jedna z krążących w Układzie Słonecznym asteroid, której orbita przecina ziemską. Od 2014 roku jest ona celem japońskiej misji badawczej Hayabusa2. Jej kolejny etap został zakończony sukcesem – sonda wykonała na jej powierzchni krater, który posłuży do zebrania próbek.

Sonda dotarła do Ryugu w czerwcu 2018 roku i przeprowadziła kilka testów z udziałem autonomicznych łazików. Dotychczas misja polegała głównie na wykonywaniu dokumentacji fotograficznej i zbieraniu próbek powierzchniowych, ale jej następny etap był nieco bardziej skomplikowany – Hayabusa2 miała wykonać na asteroidzie sztuczny krater badawczy. W tym celu sonda zbliżyła się do powierzchni kosmicznego obiektu i wystrzeliła miedziany pocisk, który zawierał materiały wybuchowe. Następnie musiała ona obrać odpowiednią trajektorię i oddalić się tak, aby uniknąć uszkodzenia przez odłamki skał. Podczas tego manewru sonda zrobiła zdjęcie eksplozji, które pomoże jej później odnaleźć krater.

Zebranie próbek z wnętrza asteroidy dostarczy wielu cennych informacji na temat tego, jak wyglądały najwcześniejsze procesy zachodzące w Układzie Słonecznym – Ryugu, jak wiele innych obiektów znajdujących się w bliskiej ziemi Grupie Apolla, przeszła stosunkowo mało zmian od momentu powstania 4,5 miliarda lat temu. Najlepszym źródłem danych jest właśnie wewnętrzna część asteroidy, która nie była narażona na wpływ czynników zewnętrznych. Misja Hayabusa2 ma zakończyć się w grudniu 2020 roku, kiedy to pobrane próbki dotrą do Ziemi.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsy

Premiera Samsunga Galaxy Fold przełożona

Na razie nie wiadomo, kiedy trafi do sprzedaży.

Opublikowane

dnia

Składany telefon od Samsunga był jedną z najbardziej wyczekiwanych premier tego roku. W świetle problemów z niektórymi egzemplarzami recenzenckimi Koreańczycy postanowili jednak nie spieszyć się z wypuszczeniem produktu na rynek i wyeliminować wszystkie problemy zanim sprzęt trafi do użytkowników.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Tesla prezentuje technologię jazdy autonomicznej

Taksówki autonomiczne, carsharing i wiele innych planów.

Opublikowane

dnia

Samochody Tesli są wyposażone w tryb autopilota, ale do tej pory nie mógł on pełnić funkcji w pełni autonomicznego systemu prowadzenia. Firma zaprezentowała technologię, która to zmieni: autorski komputer pokładowy mogący jeździć bez kierowcy w kabinie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Facebook pozyskiwał kontakty mailowe ze skrzynek użytkowników bez ich wiedzy

Problem dotyczy 1,5 miliona użytkowników.

Opublikowane

dnia

Facebook nie potrafi ustrzec się od kontrowersji związanych z prywatnością i ochroną danych osobowych. Tym razem chodzi o proceder, podczas którego portal pozyskiwał od użytkowników zawartość ich list kontaktów ze skrzynek mailowych.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Google daje użytkownikom możliwość wyboru przeglądarki

Jedno z antymonopolowych zaleceń Unii Europejskiej wchodzi w życie.

Opublikowane

dnia

O zmianach w Androidzie i domyślnych programach dostarczanych wraz z nim słyszymy już od kilku tygodni, ale dopiero teraz Google podało więcej szczegółów na temat tego, jak system operacyjny będzie wyglądał po ich wprowadzeniu.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Dane klientów Morele.net dostępne w sieci

Brak haseł i informacji o płatnościach, ale wyciekły telefony.

Opublikowane

dnia

Baza danych o klientach sklepu internetowego Morele.net została wykradziona w zeszłym roku, ale do tej pory była ona dostępna jedynie w niektórych kręgach. Dopiero teraz odpowiedzialny na wyciek haker opublikował ją w internecie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne