Połącz się z nami

Newsy

Sonda Hayabusa2 zbombardowała asteroidę Ryugu

Pozwoli to na lepsze poznanie budowy tajemniczego obiektu.

Opublikowane

dnia

Ryugu to jedna z krążących w Układzie Słonecznym asteroid, której orbita przecina ziemską. Od 2014 roku jest ona celem japońskiej misji badawczej Hayabusa2. Jej kolejny etap został zakończony sukcesem – sonda wykonała na jej powierzchni krater, który posłuży do zebrania próbek.

Sonda dotarła do Ryugu w czerwcu 2018 roku i przeprowadziła kilka testów z udziałem autonomicznych łazików. Dotychczas misja polegała głównie na wykonywaniu dokumentacji fotograficznej i zbieraniu próbek powierzchniowych, ale jej następny etap był nieco bardziej skomplikowany – Hayabusa2 miała wykonać na asteroidzie sztuczny krater badawczy. W tym celu sonda zbliżyła się do powierzchni kosmicznego obiektu i wystrzeliła miedziany pocisk, który zawierał materiały wybuchowe. Następnie musiała ona obrać odpowiednią trajektorię i oddalić się tak, aby uniknąć uszkodzenia przez odłamki skał. Podczas tego manewru sonda zrobiła zdjęcie eksplozji, które pomoże jej później odnaleźć krater.

Zebranie próbek z wnętrza asteroidy dostarczy wielu cennych informacji na temat tego, jak wyglądały najwcześniejsze procesy zachodzące w Układzie Słonecznym – Ryugu, jak wiele innych obiektów znajdujących się w bliskiej ziemi Grupie Apolla, przeszła stosunkowo mało zmian od momentu powstania 4,5 miliarda lat temu. Najlepszym źródłem danych jest właśnie wewnętrzna część asteroidy, która nie była narażona na wpływ czynników zewnętrznych. Misja Hayabusa2 ma zakończyć się w grudniu 2020 roku, kiedy to pobrane próbki dotrą do Ziemi.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

80-lecie Batmana – od komiksu do filmu w 8K

Doskonały obraz to składowa wielu technologii i funkcji.

Opublikowane

dnia

W tym roku mija 80 lat od wydania pierwszego komiksu z człowiekiem-nietoperzem w roli głównej. Na przestrzeni ostatnich lat i kolejnych filmów mieliśmy okazję obserwować nie tylko rozwój superbohatera, lecz także – ewolucję telewizji i telewizorów. Teraz po raz pierwszy możemy zobaczyć kultowe ekranizacje, takie jak „Batman” czy „Powrót Batmana” na UHD Blu-ray na najwyższej jakości telewizorach Samsung QLED 4K i 8K.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google Chrome z możliwością zgłaszania podejrzanych stron

Rozszerzenie pozwoli nam uchronić się przed niebezpieczeństwem.

Opublikowane

dnia

Sztuczki z instalowaniem szkodliwego oprogramowania czy wyłudzaniem danych są wciąż popularne wśród hakerów. Najnowsze oficjalne rozszerzenie do przeglądarki Chrome ma nie tylko bronić użytkowników przed tymi atakami, ale także pomagać im w zgłaszaniu potencjalnych niebezpieczeństw.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Libra – nowa kryptowaluta od Facebooka

Tworzy ją 27 partnerów ze świata finansów i technologii.

Opublikowane

dnia

Podstawową cechą kryptowalut jest ich decentralizacja, która chroni posługujące się nimi strony przed nadużyciami i oszustwami. Ciekawe podejście do tego tematu zaprezentował Facebook, którego nowa kryptowaluta, Libra, została właśnie oficjalnie ogłoszona.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Instagram ułatwi odzyskiwanie straconego konta

Ochrona przed przejmującymi konta hakerami.

Opublikowane

dnia

Utrata kontroli nad swoim profilem w mediach społecznościowych to niekomfortowa sytuacja, która może przysporzyć wielu problemów, także w procesie jego odzyskiwania. Instagram testuje właśnie nowe funkcje pomagające użytkownikowi na powrót przejąć profil.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Apple planuje przyszłość 5G w iPhone’ach

Od 2021 roku wszystkie smartfony Apple będą w nie wyposażone.

Opublikowane

dnia

Technologia 5G wciąż się rozwija, dlatego nic dziwnego, że nie wszyscy producenci zdecydowali się na podążenie za tym trendem. Wśród „wielkich nieobecnych” znalazło się Apple, okazuje się jednak, że producent ma ambitne plany względem 5G.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne