Połącz się z nami

Newsy

Sonda Hayabusa2 zbombardowała asteroidę Ryugu

Pozwoli to na lepsze poznanie budowy tajemniczego obiektu.

Opublikowane

dnia

Ryugu to jedna z krążących w Układzie Słonecznym asteroid, której orbita przecina ziemską. Od 2014 roku jest ona celem japońskiej misji badawczej Hayabusa2. Jej kolejny etap został zakończony sukcesem – sonda wykonała na jej powierzchni krater, który posłuży do zebrania próbek.

Sonda dotarła do Ryugu w czerwcu 2018 roku i przeprowadziła kilka testów z udziałem autonomicznych łazików. Dotychczas misja polegała głównie na wykonywaniu dokumentacji fotograficznej i zbieraniu próbek powierzchniowych, ale jej następny etap był nieco bardziej skomplikowany – Hayabusa2 miała wykonać na asteroidzie sztuczny krater badawczy. W tym celu sonda zbliżyła się do powierzchni kosmicznego obiektu i wystrzeliła miedziany pocisk, który zawierał materiały wybuchowe. Następnie musiała ona obrać odpowiednią trajektorię i oddalić się tak, aby uniknąć uszkodzenia przez odłamki skał. Podczas tego manewru sonda zrobiła zdjęcie eksplozji, które pomoże jej później odnaleźć krater.

Zebranie próbek z wnętrza asteroidy dostarczy wielu cennych informacji na temat tego, jak wyglądały najwcześniejsze procesy zachodzące w Układzie Słonecznym – Ryugu, jak wiele innych obiektów znajdujących się w bliskiej ziemi Grupie Apolla, przeszła stosunkowo mało zmian od momentu powstania 4,5 miliarda lat temu. Najlepszym źródłem danych jest właśnie wewnętrzna część asteroidy, która nie była narażona na wpływ czynników zewnętrznych. Misja Hayabusa2 ma zakończyć się w grudniu 2020 roku, kiedy to pobrane próbki dotrą do Ziemi.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Fundacja Internet Archive udostępnia gry na MS-DOS do pobrania

Aż 2 500 tytułów z lat 80 i 90 do wyboru.

Opublikowane

dnia

Niektórzy czytelnicy na pewno pamiętają erę pierwszych gier na pecety. Stare platformówki, erpegi, puzzle i przygody tekstowe bywają jednak niemożliwe do uruchomienia na nowoczesnych komputerach, nawet za pomocą DOS-owych emulatorów. Na szczęście teraz możemy zagrać w nie za pośrednictwem Internet Archive.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Razer Blade 15 Advanced z optyczną klawiaturą

Wykorzystuje ona podczerwone czujniki.

Opublikowane

dnia

Klawiatury w laptopach dzielą się na dwie grupy: mechaniczne, które są głośne, ale żywotne, oraz te bardziej popularne, membranowe – pracujące cicho, chociaż dość szybko się zużywające. Razer właśnie dorzucił do tego zestawienia kolejny rodzaj przełączników, optyczne.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Ford i Audi prezentują system wirtualnej rzeczywistości do samochodu

Oparty na filmie Narzeczona Frankensteina.

Opublikowane

dnia

Wirtualna rzeczywistość w aucie to technologia, która zmieni dowolny przejazd w interaktywną przygodę – oczywiście o ile nie siedzimy na fotelu kierowcy. Ford, Audi Holoride i Universal Monsters zaprezentowali właśnie system rozrywki VR do samochodu.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Facebook Libra traci poparcie Visy i MasterCard

Poważne kłopoty kryptowaluty Facebooka.

Opublikowane

dnia

Ledwie tydzień temu pisaliśmy o wycofaniu się systemu płatności PayPal z organizacji Libra, mającej na celu stworzenie uniwersalnej kryptowaluty. Teraz ambitny projekt zapoczątkowany przez Facebooka otrzymał kolejny cios, tym razem ze strony pięciu kolejnych partnerów.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Kultura

„Batwoman” – nowy serial inspirowany komiksami DC

Premiera w HBO GO już 15 października.

Opublikowane

dnia

przez

Batwoman to nowy serial przygodowy inspirowany bohaterami z komiksów DC, w którym rolę Mrocznego Rycerza przyjmuje na siebie kobieta. Główna bohaterka, aby pomóc ojcu i uratować Gotham przed chaosem, zostaje tytułową Batwoman. Premiera serialu Batwoman odbędzie się już 15 października w HBO GO.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne