Dwupasmowy router Wi-Fi 7 TP-Link Archer BE230 może w pierwszej chwili wydawać się dziwny. Wielu użytkowników może myśleć, że superszybkie, ale krótkodystansowe pasmo 6 GHz jest cechą definiującą najnowszy standard Wi-Fi 7. Okazuje się, że nie — Wi-Fi 6E obsługuje również pasmo 6 GHz, a Archer BE230 pomija je w swojej specyfikacji.
Ale router ten ma inną zaletę. Za 425 PLN jest naprawdę przystępny cenowo jak na router Wi-Fi 7. To o około 1 000 PLN mniej niż Archer BE550, który jest kolejnym najtańszym routerem Wi-Fi 7 firmy TP-Link, który ma pasmo 6 GHz. I chociaż jego brak niektórzy uznają za wadę, nadal otrzymujesz kilka mocnych funkcji, takich jak dwa porty Ethernet 2,5 Gb/s i Multi-Link Operation (funkcja dostępna tylko w Wi-Fi 7).
Archer BE230 ma łączną przepustowość 3 600 Mb/s z dwóch pasm (2,4 GHz i 5 GHz). Nie jest to zbyt imponujące w porównaniu z niektórymi routerami Wi-Fi 6. Obudowa Archera BE230 również wygląda dość podstawowo w porównaniu z wyższej klasy routerami Wi-Fi 7 TP-Link, które mają bardziej unikalne wzornictwo, a nawet fantazyjne ekrany LED. Z drugiej strony routery Wi-Fi 6 raczej nie będą miały dwóch portów Ethernet 2,5 Gb/s jak Archer BE230, zwłaszcza w tej cenie. Jest też port USB 3.0, który jest przydatny do podłączania zewnętrznego dysku pamięci masowej.
TP-Link Archer BE230 obsługuje EasyMesh, co oznacza, że może tworzyć sieć z innymi routerami Archer zgodnymi z tą technologią (nie współpracują z nią Deco). Router ma całkiem dobry zasięg jak na jedną jednostkę. Można nim uzyskać Wi-Fi w kilkupokojowym mieszkaniu, czego niektóre systemy meshowe nie są w stanie obsłużyć nawet z dwoma jednostkami. Archer BE230 jest również wyposażony w zabezpieczenia sieciowe i kontrolę rodzicielską, ale tylko w wersji podstawowej. Będziesz musiał wykupić subskrypcję, aby uzyskać cały pakiet funkcji.
Jeśli chodzi o funkcję Wi-Fi 7 MLO, pozwala routerowi na jednoczesne korzystanie z pasma 2,4 GHz i 5 GHz, co zapewni bardziej spójne i być może nawet wyższe prędkości. Natomiast router bez MLO po prostu przekieruje klientów między pasmami 2,4 GHz i 5 GHz, w zależności od sytuacji. W Archer BE230 istnieje oddzielny identyfikator SSID MLO, który jest dostępny po włączeniu tej funkcji. W praktyce rozwiązanie takie może zwiększyć prędkość pobierania, np. ze średnio 120 Mb/s do 160 Mb/s w teście dwóch laptopów. Ale tę poprawę można zaobserwować tylko wtedy, gdy urządzenia znajdą się w większej odległości od routera. Gdy oba laptopy umiejscowione są w pobliżu Archer BE230, prędkości będą w większości podobne (krążące wokół 500 Mb/s w teście).
Korzystając ze speed testu mogłem zbliżyć się do limitu domowego planu szerokopasmowego pobierania 1 Gb/s (około 920 Mb/s) na smartfonie z włączonym Wi-Fi 7. Ta prędkość spadła do około 300 Mb/s w dużej odległości od routera, co nadal jest całkiem przyzwoite. Maksymalna prędkość pasma 5 GHz BE230 wynosi około 2,8 Gb/s.
Archer BE230 dobrze sprawdza się jako niedrogi router Wi-Fi 7, który wystarczy na kilka następnych lat. Brak pasma 6 GHz nie jest w tej chwili dużym utrudnieniem, ponieważ według mojego doświadczenia superszybkie prędkości tego pasma uzyskuje się tylko wtedy, gdy urządzenie klienckie znajduje się dość blisko routera.
Specyfikacja
- CENA 425 PLN
- PORTY 3x 1 Gb, 1x 2,5 Gb, 1x 2,5 Gb WAN, 1x USB 3.1 Gen. 1
- MAKSYMALNA PRĘDKOŚĆ 3 600 Mb/s (Wi-Fi)
Werdykt
NASZYM ZDANIEM
Jeśli zależy ci na routerze z Wi-Fi 7 to obecnie najrozsądniejsza opcja na rynku.
Plusy
Bardzo przystępny cenowo jak na router Wi-Fi 7. Dwa porty 2,5 Gb/s. MLO.
Minusy
Brak pasma 6 GHz. Zaawansowane zabezpieczenia wymagają subskrypcji.