Połącz się z nami

Newsy

NASA stworzyła naszyjnik, który ostrzega przed dotykaniem twarzy

Projekt można wydrukować na drukarce 3D.

Jednym z najczęściej powtarzanych zaleceń na czas pandemii jest ograniczenie dotykania twarzy – zmniejsza to prawdopodobieństwo przypadkowego przeniesienia wirusa w okolice naszych dróg oddechowych. Powstrzymanie się od odruchowych dotknięć jest bardzo trudne, ale pomóc ma nam w tym nowy projekt NASA.

Amerykańska agencja kosmiczna stworzyła Pulse – specjalny naszyjnik, który ma przestrzegać noszące go osoby przed dotykaniem twarzy. Dzięki wbudowanemu czujnikowi bliskości, urządzenie potrafi wykryć, kiedy nosząca je osoba podnosi dłonie do twarzy, i daje jej o tym znać delikatnym wibrowaniem. Czujnik ma zasięg ok. 30 cm, więc przy okazji może wykryć także wiele fałszywych alarmów, ale sposobem na ograniczenie tego zjawiska jest stopniowanie bodźców: im bliżej twarzy (i naszyjnika) znajduje się dłoń, tym silniejsze stają się wibracje. Gadżet zasilany jest klasyczną baterią CR2032 3V.

Za projekt Pulse odpowiedzialni są inżynierowie z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA, ale agencja kosmiczna nie będzie sprzedawała naszyjnika. Zamiast tego został on udostępniony jako projekt open source – ze strony NASA użytkownicy mogą pobrać pliki niezbędne do wydrukowania obudowy na drukarce 3D, listę potrzebnych części i instrukcje do jego wykonania. Aby wykonać Pulse niezbędny jest pewien poziom umiejętności DIY, ale niewykluczone, że pomysł przejmą także producenci sprzętu elektronicznego, którzy wypuszczą na rynek własną, konsumencką wersję naszyjnika.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Nowa aplikacja Xbox z możliwością streamingu gier na smartfony z Androidem

Newsy

Royole prezentuje składany Flexpai 2

Newsy

Znamy wymagania sprzętowe Cyberpunka 2077 na PC

Newsy

TikTok wciąż będzie dostępny w Stanach Zjednoczonych

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!