Komputery typu wszystko-w-jednym, z angielska nazywane All-in-One lub AIO, zajmują dość niewielką niszę rynkową, ale nie należy ich lekceważyć. Wszechstronne i funkcjonalne, stanowią doskonały kompromis pomiędzy oszczędnością miejsca i technicznymi możliwościami. Są mniej mobilne niż laptopy, ale za to mają duże ekrany, które są przydatne w pracy biurowej lub podczas pracy w edytorach graficznych.
W sprawnym wykonywaniu zadań pomagają im coraz mocniejsze specyfikacje. Dawniej urządzenia All-in-One wykorzystywały słabe procesory, ale teraz się to zmienia – coraz częściej odnajdziemy w nich pełnoprawne, desktopowe czipy, na dodatek opakowane w smukłe, eleganckie obudowy. Oprócz tego ich zaletą jest prostota konfiguracji. Zamiast pracochłonnego montażu wszystkich podzespołów i pilnowania, aby łączące je kable nie poplątały się i nie pomyliły, wystarczy włożyć wtyczkę do gniazdka i włączyć zasilanie. Komputery AIO są cichsze i bardziej kompaktowe od swoich pełnowymiarowych odpowiedników, a na dodatek generują mniej ciepła.
Oczywiście urządzenia tego typu mają również swoje wady. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na warunki gwarancji, ponieważ nie da się ich samodzielnie naprawić. Ze względu na specyficzną konstrukcję wymiana podzespołów na wydajniejsze jest również niemożliwa, więc należy pamiętać, że ich zakup to inwestycja na lata. Warto skusić się na wysoką specyfikację, aby komputer mógł służyć nam w przyszłości tak samo dobrze, jak podczas pierwszego uruchomienia.
Testujemy…
Lenovo IdeaCentre AIO 520 27
SPECYFIKACJA
- PROCESOR Intel Core i7-7700T 2,9 GHz
- GRAFIKA Nvidia GeForce 940MX 2 GB
- SYSTEM OPERACYJNY Windows 10 Home 64-bit
- EKRAN 27 cali 2560×1440 px
- RAM 8 GB DDR4
- PAMIĘĆ 1 TB HDD
- ZŁĄCZA 1x USB-C, 1x USB 3.0, 1x USB 3.1, 2x USB 2.0, wejście HDMI, wyjście HDMI, Ethernet, audio
- CENA 4 800 PLN
NA PIERWSZY RZUT OKA: 27-calowy ekran sprawia, że urządzenie wydaje się ogromne, ale atrakcyjny design nieco łagodzi to wrażenie.
Apple iMac 4K 21,5 cala
SPECYFIKACJA
- PROCESOR Intel Core i5-700 3GHz 2,9 GHz
- GRAFIKA AMD Radeon Pro 555 2 GB
- SYSTEM OPERACYJNY macOS High Sierra
- EKRAN 21,5 cala 4096×2304 px
- RAM 8 GB DDR4
- PAMIĘĆ 1 TB HDD
- ZŁĄCZA 4x USB 3, 2x Thunderbolt 3, Ethernet, audio
- CENA 6 500 PLN
NA PIERWSZY RZUT OKA: Klasyczny design Apple z ostrym i smukłym 21,5-calowym ekranem 4K oraz szybkim systemem operacyjnym.
Acer Aspire S24 S24-880
SPECYFIKACJA
- PROCESOR Intel Core i5-8250U 1,6 GHz
- GRAFIKA Intel UHD Graphics 620
- SYSTEM OPERACYJNY Windows 10 Home 64-bit
- EKRAN 23,8 cala 1920×1080 px
- RAM 8 GB DDR4
- PAMIĘĆ 1 TB HDD
- ZŁĄCZA 1x USB-C, 1x USB 2.0, 3x USB 3.1, wejście HDMI, wyjście HDMI, Ethernet, audio
- CENA 4 300 PLN
NA PIERWSZY RZUT OKA: Jeden z najsprytniejszych designów AIO, jakie kiedykolwiek widzieliśmy, na dodatek wyposażony w ultracienki ekran.
TEST 01: DESIGN
W najnowszej generacji iMaców Apple nie pokusiło się o wprowadzenie żadnych poważnych zmian zewnętrznych – to ten sam lubiany i sprawdzony design, który znamy od lat. Zaokrąglony tył obudowy kryje w sobie wszystkie podzespoły, a przy krawędziach łagodnie się zwęża, dając wrażenie smukłości i gracji z każdej strony. Ekran otoczony jest dość grubymi ramkami, ale w połączeniu z dużym logiem i wąską podstawką wygląda bardzo atrakcyjnie. W dużej mierze jest to zasługą wykorzystanych materiałów konstrukcyjnych. Porty iMaca ukryte są z prawej dolnej strony ekranu – do dyspozycji dostajemy całkiem bogaty wybór złączy, co w przypadku urządzeń Apple nie zawsze jest normą, a dostęp do nich jest wygodny.
27-calowa wersja Lenovo 520 to zupełne przeciwieństwo iMaca – komputer jest większy, cięższy i mniej zgrabny niż konkurencja. Dodatkowe milimetry grubości pozwoliły producentom dołożyć port USB na bocznej krawędzi ekranu. Reszta wejść ukryta jest niestety na tylnej ściance obudowy, co utrudnia łatwy dostęp i podłączanie urządzeń peryferyjnych. W górnej części ekranu znalazło się natomiast miejsce dla wysuwanej kamerki internetowej. Trzeba jednak przyznać, że od przodu propozycja Lenovo prezentuje się efektownie – wąskie, matowe ramki świetnie współgrają z dużym ekranem.
Podczas tworzenia Aspire S24-880 Acer poszedł w zupełnie inną stronę niż poprzednicy. „Wnętrzności” komputera zostały umieszczone w podstawce, a nie w ekranie, dzięki czemu wyświetlacz jest tak smukły, że nie powstydziłyby się go nawet niektóre ultrabooki. Panel otoczony jest prawie niewidocznymi ramkami. Takie rozwiązanie konstrukcyjne wymusiło oczywiście zastosowanie grubszej podstawy, w której znalazło się miejsce dla złączy. Większość z nich umieszczona jest po bokach stopki, ale porty HDMI zostały niestety przeniesione do tyłu – niezbyt to wygodne, jeśli mamy zamiar korzystać z zewnętrznych monitorów.
Rundę wygrywa…
APPLE iMAC 4K
Klasyczny design iMaca to dla niektórych synonim luksusu i funkcjonalności – nas ujął piękny ekran i rozsądne umiejscowienie portów.
TEST 02: EKRAN
W poprzednim teście wspomnieliśmy o masywnych ramkach dookoła ekranu iMaca. Na początku trudno było nam się do nich przyzwyczaić, ale szybko przekonaliśmy się, że to świadome rozwiązanie konstrukcyjne – puste miejsce dookoła ekranu wyraźnie wyodrębnia obszar pracy i ułatwia odcięcie się od znajdujących się za ekranem rzeczy, które mogłyby rozpraszać koncentrację. Nie wątpimy w to, że Apple mogłoby zwęzić ramki, gdyby tylko chciało, ale w tym aspekcie praktyczność wygrała z trendami. Sam ekran możemy opisać w samych superlatywach. Najnowsza generacja technologii Retina w rozdzielczości 4K zapewnia fenomenalne kolory, ostrość i jasność – to jeden z najlepszych ekranów nie tylko w klasie komputerów AIO.
Niestety, jeśli lubisz korzystać z więcej niż jednego monitora, mamy dla ciebie złą wiadomość – urządzenie nie zostało wyposażone w dodatkowe porty HDMI. Miejsce dla nich znalazło się u konkurencji. Zarówno IdeaCentre, jak i Aspire otrzymały złącza wejściowe i wyjściowe, co pozwala na podłączanie do nich dodatkowych wyświetlaczy, a w przyszłości, gdy ich użyteczność jako komputerów się wyczerpie, wykorzystanie w roli monitorów.
Pod względem jakości obrazu konkurenci odstają jednak od iMaca. Błyszcząca matryca QHD od Lenovo jest mniej ostra i szczegółowa od propozycji Apple, ale duży rozmiar ekranu pozwala na wygodne zagospodarowanie miejsca pracy. Aby zobaczyć pojedyncze piksele, trzeba przybliżyć twarz do wyświetlacza.
W tym zestawieniu Acer wypada najsłabiej – ekran Full HD w rozmiarze 23,8 cala charakteryzuje się najmniejszą gęstością pikseli, przez co najsłabiej nadaje się do pracy w programach graficznych. Jego sporą zaletą jest natomiast matowe wykończenie. Matryce iMaca i IdeaCentre zostały pokryte specjalnymi powłokami redukującymi odbicie, ale w jasnym otoczeniu to Aspire radzi sobie najlepiej, nawet pomimo niskiej rozdzielczości.
Rundę wygrywa…
APPLE iMAC 4K
Rozdzielczość 4K i doskonała jasność ekranu zostawiły konkurencję daleko w tyle, a grubsze ramki okazały się przydatne w praktyce.
TEST 03: MOŻLIWOŚCI
Specyfikacja komputera typu AIO jest równie ważna, co jego ekran. W przeciwieństwie do klasycznych konstrukcji desktopowych, możliwości wymiany podzespołów na lepsze są mocno ograniczone, a czasem wręcz niemożliwe. Najnowsza generacja iMaca uniemożliwia nawet zwiększenie ilości RAM, zastępując miejsce na dodatkowe kości pamięci wyjściem wentylatora.
Na szczęście wszystkie testowane komputery działają żwawo. Szczególnie pozytywnie zaskoczył nas Acer Aspire, którego specyfikacja na papierze wygląda mało imponująco. Czterordzeniowy procesor mobilny Core i5 ósmej generacji bardzo dobrze radził sobie z multitaskingiem, a zintegrowana karta graficzna potrafiła udźwignąć Photoshopa i wiele starszych gier. To komputer przeznaczony przede wszystkim do pracy, ale za tę cenę trudno znaleźć lepszą konfigurację.
iMac również wyposażony został w Core i5, tym razem klasy desktopowej, oraz zewnętrzną kartę graficzną -niezbędną, gdy urządzenie pracuje w rozdzielczości 4K. Radeon Pro 555 może nie jest gamingowym tytanem, ale w codziennych zastosowaniach sprawdza się doskonale. IdeaCentre jest pod względem wydajności porównywalny z propozycją Apple. Otrzymał on mocniejszy procesor Core i7, ale słabszą kartę graficzną GeForce 940MX. Wszystkie testowane konfiguracje wyposażone zostały w 8 GB RAM i pamięć HDD o pojemności 1 TB. W linii iMaców można znaleźć urządzenia z hybrydowymi dyskami HDD+flash, więc jeśli zależy ci na szybkości zapisu i odczytu danych, warto zainwestować w nieco wyższą specyfikację.
Ważnym aspektem jest również system operacyjny. Windows 10 Home nie jest zły,
ale macOS bije go na głowę pod względem estetyki. Jeśli chcesz pracować w eleganckim, intuicyjnym środowisku Apple, wybór jest oczywisty. Co najlepsze, iMac oferuje także możliwość skorzystania z Windowsa 10, jeśli zajdzie taka potrzeba – wystarczy włączyć Boot Camp.
Rundę wygrywa…
ACER ASPIRE S 24 S24-880
Wszystkie testowane komputery wypadły nieźle, ale Aspire charakteryzuje się najkorzystniejszym stosunkiem ceny do jakości.
Werdykt
#1 APPLE iMAC 4K 21,5 CALA 89/100
PLUSY iMac otrzymał zdecydowanie najlepszy ekran w teście – rozdzielczość 4K daje mu przewagę nad konkurentami. Gdy dołożymy do tego intuicyjny, estetyczny system operacyjny i niezłą specyfikację, powstanie idealne narzędzie do pracy.
MINUSY Do komputera nie podłączymy zewnętrznych ekranów, co może przeszkadzać niektórym użytkownikom.
PODSUMOWUJĄC Król może być tylko jeden – lata doświadczeń pozwoliły Apple na udoskonalenie designu i możliwości iMaca. W efekcie otrzymaliśmy piękny i wszechstronny komputer AIO.
#2 ACER ASPIRE S S24-880 85/100
PLUSY Cieńszy niż niejeden monitor, a co dopiero komputer AIO. Wysoka wydajność przy niskiej cenie.
MINUSY Nieco zbyt mała rozdzielczość ekranu.
PODSUMOWUJĄC Jeśli szukasz niedrogiego urządzenia AIO, Aspire S cię nie zawiedzie.
#3 LENOVO IDEACENTRE AIO 520 27 80/100
PLUSY Wydajny procesor i niezła karta graficzna, duży ekran.
MINUSY Urządzenie jest ciężkie i masywne. Niewygodnie umieszczone złącza. Jedynie poprawna rozdzielczość ekranu.
PODSUMOWUJĄC Największy spośród testowanych AIO na pewno posłuży ci przez długie lata.