Połącz się z nami

Newsy

Donald Trump blokuje możliwość transakcji z WeChat i ByteDance

Może być to pierwszy krok do całkowitej blokady popularnych chińskich apek.

Walka o dane amerykańskich użytkowników wchodzi w kolejną fazę. Prezydent Stanów Zjednoczonych podpisał właśnie zakaz prowadzenia transakcji z aplikacją WeChat i firmą ByteDance, właścicielami popularnego TikToka.

Zakaz przypomina obostrzenia wprowadzone swego czasu dla Huawei i ZTE. Chociaż zarządzony w nim „całkowity zakaz transakcji” jest sformułowany dość niejasno, najprawdopodobniej dotyczy on przede wszystkim sklepów z aplikacjami. Oznacza to, że obydwa programy będą musiały zniknąć z amerykańskiego Sklepu Play i App Store; w praktyce decyzja Trumpa prowadzi zatem do zablokowania obydwu aplikacji na terenie Stanów Zjednoczonych. Rozporządzenie ma wejść w życie po 45 dniach od jego uchwalenia.

W oficjalnym oświadczeniu, Donald Trump nazywa obydwie aplikacje „zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego i gospodarki” i „narzędziem do rozsiewania propagandy Komunistycznej Partii Chin”. Prezydent Stanów Zjednoczonych podkreśla, że blokada programów ma ułatwić ochronę danych osobowych amerykańskich konsumentów, a ponadto stanowi sprzeciw dla cenzurowania treści niezgodnych z retoryką Chin, na przykład dotyczących masakry na Placu Tian’anmen i prześladowań Ujgurów.

Co ciekawe, o ile zakaz dotyczący TikToka odnosi się do wszystkich transakcji z właścicielem apki, ByteDance, i spółkami jej podległymi, ten dotykający WeChata nie obejmuje spółki-matki Tencent. Decyzja ta jest najprawdopodobniej podyktowana faktem, że chiński gigant posiada udziały w wielu amerykańskich przedsiębiorstwach, w tym Epic Games i Activision Blizzard. Zakaz prowadzenia transakcji z ByteDance (a nie z samym TikTokiem) otwiera natomiast furtkę do wykupienia apki przez Microsoft.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Nowa aplikacja Xbox z możliwością streamingu gier na smartfony z Androidem

Newsy

Royole prezentuje składany Flexpai 2

Newsy

Znamy wymagania sprzętowe Cyberpunka 2077 na PC

Newsy

TikTok wciąż będzie dostępny w Stanach Zjednoczonych

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!