Rywalizacja w segmencie tabletów klasy premium ponownie rozgorzała za sprawą firmy Samsung, która wprowadziła do sprzedaży najnowszy model z serii S. Urządzenie to pod względem ceny stanowi bezpośredniego konkurenta dla 9,7-calowego iPada Pro, a jego zakup już na starcie wydaje się nieco bardziej opłacalny za sprawą znajdującego się w opakowaniu nowego rysika S Pen, dzięki któremu koreański tablet już w chwilę po wyjęciu go z pudełka może stać się sprzętem służącym zarówno do zabawy z multimediami, jak i obsługi programów kreatywnych.
BUDOWA
Jeśli nie brać pod uwagę wahań rzędu kilku milimetrów, Tab S3 jest gabarytowo bardzo podobny do iPada Pro. Wagowo jest też od niego nieco lżejszy, ale różnica między obydwoma tabletami wynosi maksymalnie 10 gramów, w zależności od tego, czy kupujący zdecyduje się na nabycie modelu Wi-Fi czy LTE.
Za działanie koreańskiego tabletu odpowiedzialna jest bateria o pojemności 6 000 mAh. Przy normalnym użytkowaniu wytrzymuje ona średnio ok. 10 godzin i jest oczywiście kompatybilna z technologią szybkiego ładowania, dzięki czemu proces całkowitego napełniania jej energią zajmuje tu niemalże równe 3 godziny.
Obudowa Samsunga Galaxy Tab S3 prezentuje się olśniewająco. Została też wykonana ze szkła, przez co nie jest tak chłodna w kontakcie ze skórą jak metalowe plecki iPada. O ile jej wyglądem jesteśmy wręcz oczarowani, o tyle trudno jest nam nie doczepić się do jej dwóch mankamentów. Pierwszym z nich jest wspomniane przed chwilą szkło, które choć nadaje tabletowi luksusowego blichtru, to jednocześnie niczym magnes przyciąga do siebie odciski palców. Nie lubisz widoku odciśniętych na obudowie linii papilarnych? W takim razie nie powinieneś rozstawać się z jakąś ściereczką, służącą do ich regularnego wycierania. Drugi problem również poniekąd wiąże się z zaletą tego tabletu, a dokładniej z grubością obudowy, wynoszącą zaledwie 6 mm. Tak smukłe urządzenie wygląda wręcz wspaniale, ale jeśli zechcemy korzystać z niego przez dłuższy czas, trzymając je za lewą lub prawą krawędź, to naszej dłoni może zacząć dawać się we znaki uczucie lekkiego dyskomfortu spowodowanego gabarytami.
Warto zwrócić jeszcze uwagę na kwestię przycisków wybudzania i regulacji głośności umieszczonych na tej samej krawędzi. Rozwiązanie to niekoniecznie może przypaść do gustu osobom korzystającym wcześniej z iPada lub innego tabletu, w którym przyciski te znajdują się na obu bokach urządzenia.
OBRAZ I DŹWIĘK
Podczas prezentacji flagowego tabletu Samsunga, marketingowcy koreańskiej marki bardzo dużą uwagę przykładali do kwestii nowego 4-głośnikowego systemu audio, dzięki któremu Tab S3 ma doskonale nadawać się do oglądania na nim filmów lub słuchania muzyki. Głośniki te zostały porozmieszczane tuż przy rogach urządzenia, a taki zabieg konstrukcyjny przełożył się na możliwość uzyskania przekonującego dźwięku stereo, zachowującego swoją „przestrzenność” niezależnie od tego, w jakiej aktualnie pozycji (pionowej lub poziomej) znajduje się tablet.
Zastosowane przetworniki generują donośne brzmienie, które przy odpowiednim podkręceniu parametrów z poziomu którejś z muzycznych apek, całościowo naprawdę daje radę. Podstawowym problemem jest w tym wypadku natomiast mocno przeciętna, żeby nie powiedzieć słabiuteńka, jakość basów – jeśli zatem przykładasz rolę do klasy ich brzmienia, to raczej na pewno będziesz cieszyć się multimediami, korzystając z podłączonych do tabletu słuchawek.
S3 OFERUJE NAJWIĘKSZĄ WYDAJNOŚĆ SPOŚRÓD WSZYSTKICH TABLETÓW Z ANDROIDEM.
Gdy decydujemy się na nabycie jakiegokolwiek tabletu, to jednym z najważniejszych branych pod uwagę aspektów przez konsumentów jest jego wyświetlacz. Tab S3 w najmniejszym stopniu nie rozczarowuje w kontekście oferowanych doznań wizualnych, a jego rewelacyjny panel Super AMOLED o rozdzielczości 2048×1536 pikseli nie tylko wyświetla pełen barw i ostry jak żyleta obraz, ale także oferuje wsparcie dla technologii HDR, będącej jedną z najbardziej pożądanych cech w najnowszych telewizorach 4K. Już choćby tylko z tego powodu Tab S3 można określić mianem sprzętu, którego technologiczny potencjał będzie wykorzystywany jeszcze przez kilka dobrych lat.
Sam wyświetlacz to oczywiście nie wszystko, gdyż w obudowie koreańskiego tabletu znajdują się podzespoły zapewniające mu godną podziwu wydajność, przydatną podczas oglądania filmów w wysokich rozdzielczościach oraz w trakcie zabawy z grami działającymi w oparciu o zaawansowane silniki graficzne. Poza mocnym, 4-rdzeniowym procesorem Snapdragon 820, znajdziemy tu również aż 4 GB RAM-u – nie trzeba zatem chyba dodatkowo podkreślać, jak szybkim w działaniu urządzeniem jest Galaxy Tab S3. Wbudowana pamięć to tylko 32 GB, ale w przeciwieństwie do iPada mamy tu do dyspozycji slot na kartę microSD, pozwalający uzyskać dodatkowe 256 GB na dane.
RYSIK S PEN
Tab S3 nie uchodzi za bezpośredniego rywala iPada Pro wyłącznie za sprawą zbliżonych gabarytów, wydajności czy podobnej rozdzielczości wyświetlacza. Ogromną zaletą obu tych urządzeń jest bowiem możliwość współpracy z dedykowanym rysikiem służącym pomocą w wykonywaniu rozmaitych czynności, począwszy od sporządzania odręcznych notatek na spotkaniu, a skończywszy na wygodnej pracy na warstwach w którejś z mobilnych aplikacji do edycji grafiki.
Tablet Samsung Galaxy Tab S3 sprzedawany jest w zestawie z unowocześnioną wersją znanego nam rysika S Pen, który w odróżnieniu od swego amerykańskiego konkurenta o nazwie Apple Pencil, jest nieco krótszy i nie trzeba uiszczać za niego dodatkowej opłaty. Niekwestionowaną zaletą S Pena jest jednak to, że nie trzeba go w ogóle ładować, dzięki czemu nawet podczas długich sesji z Photoshopem lub innym mobilnym programem graficznym, nie musimy nieustannie kontrolować aktualnej pojemności baterii. Za kolejną praktyczną cechę opisywanego akcesorium należy również uznać wbudowany klips, pozwalający na wpięcie rysika np. w kieszeń koszuli.
S Pen poza licznymi atutami ma też kilka wad, o których w dużej mierze najłatwiej przekonać się w sytuacji, gdy rysik ten wykorzystywany jest jako narzędzie służące do precyzyjnego rysowania lub malowania w programach graficznych. Na papierze opisywane akcesorium wypada naprawdę zacnie, gdyż jego końcówka ma grubość zaledwie 0,7 mm i obsługuje aż 4 096 poziomów czułości nacisku. W rzeczywistości sprawy nie mają się już tak dobrze, ponieważ S Pen nie działa tak samo podczas pracy z różnym oprogramowaniem, co tak naprawdę nie jest winą samego rysika, tylko nie zawsze dobrze zoptymalizowanych androidowych aplikacji przygotowanych dla tego narzędzia. Charakter opisywanych komplikacji potrafi być różny w zależności od aktualnie uruchomionego na tablecie programu – jedna apka dobrze rozpoznaje poziomy nacisku i pozwala na rysowanie tak, jakby się miało w ręku miękki ołówek, a inna może mieć z kolei z tym problemy, na czym cierpi dokładność całego procesu wykonywania rysunku. Co więcej, S Pen najlepiej działa wtedy, gdy trzymamy go tak, jak zwykły długopis. Dla zwyczajnego użytkownika nie będzie to wadą, jednak jeśli przed tablet zasiądzie osoba mająca już do czynienia z profesjonalnymi tabletami graficznymi, to możliwe jest, że będzie ona kręcić nosem na niemożność chwycenia rysika w sposób zapewniający jej optymalny komfort dla ruchów dłonią podczas szybkiego rysowania.
W ogólnym rozrachunku Samsung Galaxy Tab S3 nie jest urządzeniem pozbawionym wad, jednakże ich obecność nie może wpłynąć znacząco na wrażenie, że mamy tu do czynienia z jednym z najlepszych, najpotężniejszych i jednocześnie najbardziej funkcjonalnych tabletów działających w oparciu o najnowszą iterację systemu Android. Tab S3 bez jakichkolwiek kompleksów może rywalizować z iPadem Pro nie tylko za sprawą świetnego wyglądu czy specyfikacji, ale również dzięki bardzo przyzwoitemu rysikowi, czyniącemu z tego tabletu sprzęt, który poza wydajną obsługą wszelakich multimediów, może też służyć jako wygodne w obsłudze narzędzie pracy dla osób z kreatywną duszą. Jeśli więc szukasz urządzenia mobilnego o takiej właśnie charakterystyce, to spokojnie możesz wpisać Tab S3 na listę swoich potencjalnych technologicznych zakupów.
SPECYFIKACJA
- CENA 3 000 PLN (Wi-Fi), 3 000 PLN (LTE)
- ROZDZIELCZOŚĆ WYŚWIETLACZA 2048×1536 pikseli
- TYP WYŚWIETLACZA 9,7-calowy AMOLED
- DŹWIĘK 4-głośnikowy system audio
- ŁĄCZNOŚĆ Bluetooth 4.2, USB-C (USB 3.1), 3,5 mm audio jack
- PROCESOR Snapdragon 820 2,15 GHz
- SYSTEM OPERACYJNY Android 7.0
- TYLNY APARAT 13 Mpix z lampą błyskową i autofocusem, filmy w 4K przy 30 kl./s
- PRZEDNI APARAT 5 Mpix
- RAM 4 GB
- PAMIĘĆ 32 GB plus microSD do 256 GB
- WYMIARY 237,3x169x6 mm
Ocena
Zdaniem T3
Pomimo kilku niedociągnięć, Tab S3 jest jednym z najlepszych tabletów, jaki może sobie sprawić zwolennik systemu Android.
-
Design
-
Jakość wykonania
-
Funkcjonalność
-
Cena