Nintendo znowu stara się nas przekonać do nowego stylu prowadzenia rozgrywki. Czy i tym razem osiągnie sukces?
Na tegorocznych targach E3 Nintendo skutecznie podgrzało atmosferę tej imprezy prezentując możliwości swojego najnowszego produktu. Wii U po raz kolejny pokazało, że japoński gigant w kwestii innowacyjności sprzętu pozwalającego na wirtualną rozrywkę wyprzedza konkurencję o kilka długości. Wkroczcie razem z nami w porywającą epokę dwóch ekranów?
Nowa konsola skośnookich inżynierów z Ninny z pewnością znajdzie się na liście świątecznych życzeń w wielu domach. W sumie nie ma w tym nic dziwnego, gdyż obecna generacja konsol pomału, acz niechybnie zmierza do swojego końca i każda nowość w dziedzinie sprzętu budzi zupełnie zrozumiałe emocje. Niekwestionowanym plusem Wii U jest to, że przesiadka na nowy system odbywa się całkowicie bezboleśnie, gdyż zarówno gry jak i akcesoria z poprzedniej konsoli są kompatybilne z nowym produktem.
Taki stan rzeczy niewątpliwie pozwoli Wii U osiągnąć premierowy sukces. Jeśli jesteś maniakiem specyfikacyjnego wyścigu zbrojeń, Nintendo może się jednak okazać firmą nie z twojej bajki. Polityka tego producenta porzuca gonitwę za cyferkami opisującymi sprzętowe parametry na rzecz innowacyjności.
Kluczową częścią jest tutaj bezprzewodowy kontroler. Choć może wygląda nieco dziwacznie, to wiedzcie, że z miejsca przypadnie wam on do gustu. Nowy GamePad waży około 500 g i pomimo swoich sporych rozmiarów posiada bardzo wygodną i ergonomiczną konstrukcję. Robi również wrażenie solidnego ? to ważne, wszak Nintendo mocno stawia na niczym nie skrępowaną rodziną rozrywkę. 6,2-calowy ekran dotykowy nie stanowi konkurencji dla iPada czy PS Vita, ale nie o to tu przecież chodzi.
Za odpowiednią i precyzyjną jakość kontroli ruchem odpowiada umieszczony w GamePadzie akcelerometr, żyroskop oraz sensor geomagnetyczny. Cała ta machineria pomoże np. wycelować z łuku w Legend of Zelda: Battle Quest albo umożliwi przeskanowanie otoczenia w poszukiwaniu żywych trupów podczas gry w klimatyczne ZombiU. Urządzenie posiada również wbudowaną przednią kamerę, która służyć będzie nie tylko do videoczatów, lecz także pomoże w personalizacji i obsłudze wielu innych ciekawych funkcji wykorzystywanych w grach ? np. w Mario Chase, grze bazującej na zabawie w chowanego, ekran pokazuje lekko wychyloną twarz ukrywającej się osoby. GamePad może być doładowany przez stację dokującą (tylko w wersji premium), bądź przez przewód micro USB podłączony do konsoli. Pełna bateria kontrolera pozwala na zabawę trwającą 5 godzin.
Gra w sieci i czatowanie przy użyciu Wii U odbywa się przy udziale Miiverse ? społecznościowej sieci ze zintegrowaną przeglądarką i sklepem w którym możecie kupować gry. Sam GamePad może również być używany poza domem. Nie dostarczy oczywiście wizualnych wrażeń porównywalnych z tymi na ekranie telewizora, ale można na nim wtedy bezproblemowo przeglądać sieć lub świetnie bawić się prostymi gierkami. Cała moc Wii U zamknięta jest w części stacjonarnej – GamePad pełni tu jednak rolę integralnego dodatku, który w wyjątkowy sposób urozmaica całą zabawę i dostarcza zupełnie nowych wrażeń.
Konsola obsługuje dwa kontrolery (w zestawie znajdziemy niestety tylko jeden), ale żaden z tytułów startowych nie wykorzystuje nowych możliwości obydwu padów jednocześnie ? to samo tyczy się zresztą technologii NFC. Pomimo tego, granie w grupie cały czas jest jednak na topie, dzięki dużej liczbie kompatybilnych akcesoriów z pierwszego Wii. Tytuły takie jak Nintendo Land oferują bogactwo rozrywki kooperacyjnej, gdzie osoba z GamePadem pełni ?główną? funkcję i jest wspomagana przez kilku graczy z innymi kontrolerami. Po chwili zabawy role graczy mogą się odwrócić, dzięki czemu nie ma mowy o nudzie podczas grania w szerszym gronie. Jakby tego było mało, w momencie gdy ktoś z domowników chce oglądać telewizję, my możemy kontynuować zabawę na małym ekranie ? doprawdy rewelacyjna sprawa.
„Wadą” Wii U jest niepowalająca na kolana moc graficzna konsoli. Spokojnie dorównuje ona obecnym standardom, ale w obliczu nowych urządzeń szykowanych przez Sony i Microsoft, fakt ten może stanowić mały problem. Nintendo jednak od lat odnosi sukcesy dzięki polityce prostoty w niezwykle grywalnym wydaniu. Znaczna ilość z najbardziej kreatywnych gier w branży tworzona jest właśnie na maszynki tej firmy i Wii U z pewnością nie będzie odstępstwem od tej reguły. W żadnym wypadku nie oznacza to jednak, że konsola ta jest jakąś specyfikacyjną porażką, gdyż gry wyglądają naprawdę nieźle. Poza standardowym HDMI dodatkowo znajdziemy tutaj cztery porty USB dla akcesoriów i dysków zewnętrznych oraz slot na karty SDHC. Dodajmy do tego platformę sieciową, e-sklepik i usługę streamingu TVii, a otrzymamy całkiem przyzwoitą multimedialną maszynkę, która poza samymi grami będzie również w stanie umożliwić realizację innych form elektronicznej rozrywki.
Sama konsola bez gier byłaby jednak tylko kawałkiem plastiku. Lista tytułów startowych na Wii U jest mocna ? oprócz flagowych tytułów Nintendo i wysokobudżetowych pozycji znajdują się na niej również tanie, acz kreatywne gry (wyszczególniliśmy dla was najważniejsze z nich). Przydałoby się co prawda kilka nowych marek, ale nie mamy wątpliwości, że z czasem się one pojawią.
Wii U to napakowana potencjałem konsola, pozwalająca na świetne gamingowe doznania za relatywnie niewielką cenę. Bez dwóch zdań jest to zakup obowiązkowy dla posiadaczy Wii, gdyż będą mogli tutaj korzystać z akcesoriów/gier na starszą maszynkę Nintendo. Czy Wii U otworzy portfele hardkorowych graczy ? czas pokaże.
Podobnie jak Apple, Nintendo stara się tworzyć produkty, które naprawdę doceniane są w momencie pierwszego kontaktu z danym urządzeniem. Wii U stanowi doskonałe potwierdzenie tej tezy i udowadnia, że japońska firma trzyma się twardo swojej polityki, na czym zresztą całkiem nieźle wychodzi.
OK. 1 300 PLN 8 GB BASIC, OK. 1 500 PLN 32 GB PREMIUM, GRY PUDEŁKOWE OD 170 PLN, WWW.NINTENDO.COM
SPECYFIKACJA
KONSOLA
PROCESOR Wielordzeniowy procesor IBM
GRAFIKA Układ graficzny HD (AMD Radeon)
PAMIĘĆ 8 GB lub 32 GB + SDHC do 32 GB
ŁĄCZNOŚĆ Wi-Fi N, IrDA, 4x USB 2.0, HDMI, AV Multi Out, SDHC card, NFC
KOMPATYBILNOŚĆ GamePad, kontroler Wii U Pro lub Wii Nunchuk czy Wii Balance Board
WYMIARY/WAGA 46x171x269 mm/1,6 kg
GAMEPAD
EKRAN 6,2-cala 854×480, dotykowy
BATERIA 3-5 godzin
ŁĄCZNOŚĆ NFC, wejście mikrofonowe
WYMIARY/WAGA 133x254x41 mm/500 g
SUCHE FAKTY
JESTEŚ NA WIZJI
Przednia kamera nie powala rozdzielczością, ale sprawdzi się bardzo dobrze przy pogawędkach.
KONTROLA ANALOGOWA
Znajdziemy tutaj dwie pełnoprawne analogowe gałki, zupełnie jak w PS3 czy Xboxie 360.
POD KONTROLĄ
Wciśnięcie przycisku TV uruchamia aplikację przekształcającą GamePada w pilota do telewizora.
EKRAN
6,2-calowy dotykowy wyświetlacz nie zawstydzi może Retiny, ale i tak świetnie spełni swoją rolę.
ZDANIEM T3
Próby Nintendo w rozruszaniu nieco skostniałej branży są zawsze godne podziwu. Jeśli docenią je także mniej niezależni twórcy gier, to będziemy mieć prawdziwy hit.
RYWALE
KONKURENCI Z „DWOMA” EKRANAMI
1. APPLE TV I IPAD
Dzięki AirPlay możesz połączyć swój telewizor z mobilnymi gadżetami. Choć to wyjście oferuje nieco więcej niż powiększony obraz z iPada na TV (np. tytuły pokroju MetalStorm: Wingman oferują dodatkowe info wyświetlane na tablecie), sterowanie nie jest zbyt wygodne.
2. PLAYSTATION 3 I PS VITA
Nowa konsola PlayStation 3 w wersji Super Slim wraz z Vitą tworzą najtańszą dwuekranową alternatywę dla Wii U. Choć kieszonsolka Sony oferuje świetne opcje rozgrywki CrossPlay, to jednak jest bardzo mało gier, które te funkcje wykorzystują. Wielka szkoda…
3. XBOX 360 I SURFACE
System operacyjny Windows 8 oraz technologia SmartGlass pozwala na interakcję z grami z Xboxa przy użyciu smartfona lub tabletu. Tak jak w przypadku punktu numer jeden, bolączką byłoby jednak sterowanie, nie mówiąc już o okrutnej cenie całego zestawu…
TYTUŁY STARTOWE
BO SAMA KONSOLA TO NIE WSZYSTKO?
1. NINTENDO LAND
Wspaniałe wprowadzenie do pokazu pełnych możliwości Wii U. Pozycja podobna do Wii Sports: znajdziecie w niej 12 minigierek utrzymanych w otoczce takich klasyków, jak Zelda czy Donkey Kong.
2. ZOMBIU
Prawdziwie „dorosły” i zarazem najbardziej wyczekiwany tytuł na Wii U. Survival horror z zombiakami w postaci shootera FPP? Chyba nikogo nie trzeba dodatkowo zachęcać, prawda?
3. FIFA 13
EA nie wrzuciło tutaj wszystkich funkcji obecnych w wersjach na PS3 i Xboxa, ale drugi ekran wyraźnie urozmaica rozgrywkę, pozwalając na nową kontrolę taktyki i przeglądanie statystyk.
4. NEW SUPER MARIO BROS U
Tak, to znowu ten sam wąsaty hydraulik wraz ze swoją zgraną ekipą. Ta gra, podobnie jak wiele jej podobnych, pokazuje, że klasyczne platformery 2d wciąż trzymają się mocno.
5. MASS EFFECT 3: EDYCJA SPECJALNA
Nawet jeśli miałeś przyjemność ją już skończyć, Wii U pozwoli ci przeżyć tę kosmiczną przygodę w o wiele lepszej oprawie i z wygodną kontrolą swojego zespołu.
6. TRINE 2: DIRECTOR’S CUT
Przepiękna baśniowa gra ze wspaniałą oprawą, która jak żadna inna pozycja pozwoli wam sprawdzić niemal wszystkie możliwości nowego GamePada z ekranem dotykowym.