Motyw znajdowania śladów dawnych kosmicznych cywilizacji przewija się w filmach i literaturze od dziesiątek lat. Fundacja Arch Mission chce przekuć go w rzeczywistość, rozsyłając biblioteki wiedzy ludzkości po Wszechświecie. Ich najnowszy projekt zakłada wysłanie angielskiej Wikipedii na Księżyc.
W jaki sposób utrwalona zostanie wiedza zawarta w angielskiej Wikipedii? Arch Mission planuje wydrukować treść wszystkich stron portalu na niklowych płytkach wielkości monety o grubości 20 mikronów. Tekst zostanie wygrawerowany laserowo – poszczególne litery mają być nie większe, niż komórki bakterii, a do ich odczytania potrzebny będzie mikroskop optyczny o powiększeniu przynajmniej 1000x. Tak przygotowana Wikipedia zajmie powierzchnię porównywalną do płyty CD. Zostanie ona wyniesiona w kosmos i zostawiona na powierzchni naszego satelity przez lądownik księżycowy Peregrine w 2020 roku. Za budowę tego ostatniego odpowiedzialna będzie firma Astrobotic. Poza tekstem Wikipedii na płytkach wygrawerowany zostanie również tekst pochodzący z Projektu Rosetta, czyli biblioteki ziemskich języków.
To nie pierwszy projekt Arch Mission związany z archiwizacją kultury ludzkości w Kosmosie. W podobny sposób przygotowany został tekst trylogii Fundacja Isaaca Asimova, który w tym roku poleciał w czerwonej Tesli Roadsterze w kierunku orbity Marsa podczas misji Falcon Heavy. Arch Mission planuje wysłać archiwa wiedzy, sztuki i kultury także w inne miejsca w kosmosie. Oby tylko ktoś zawarł w nich notkę, że Wikipedia nie zawsze jest najlepszym źródłem informacji, bo inaczej przyszłe cywilizacje mogą popełnić sporo błędów…