Połącz się z nami

Testy

TEST: TP-Link Deco M4

Testujemy niedrogi i funkcjonalny zestaw routerów MESH od TP-Link.

Technologie MESH zyskują coraz większą popularność – to najprostszy sposób na rozszerzenie i ustabilizowanie zasięgu, bez konieczności klonowania domowej sieci. Do tej pory zakup obsługujących je routerów wiązał się jednak ze sporymi wydatkami. Deco M4 od TP-Link to tańsza wersja dobrze znanych Deco M5 i M9 Plus, pozbawiona niektórych opcji smart home, ale wcale nie ustępująca starszym braciom pod względem funkcji internetowych.

Routery Deco M4 są dość duże, a swoim designem przypominają inteligentne głośniki. To proste, minimalistyczne i solidne wykonane urządzenia, które powinny pasować do większości wnętrz. W górnej części jednostek znajduje się logo TP-Link. Podświetla się ono na różne kolory w zależności od stanu połączenia.

Po rozpakowaniu Deco M4, przyszedł czas na konfigurację sieci. Przez cały proces przeprowadza nas aplikacja Deco, krok po kroku pokazująca, w jaki sposób podłączyć routery do domowego internetu i w których punktach mieszkania je ustawić. Naszą „areną testową” był dom jednorodzinny, w którym na piętrze występowały problemy z zasięgiem. Jedna jednostka Deco M4 trafiła zatem na parter, a druga na górną kondygnację.

TP-Link obiecuje, że dwa routery wystarczą na pokrycie do 260 m2 – dysponowaliśmy mniejszą powierzchnią, ale efekty i tak były imponujące. Sieć MESH wyraźnie ustabilizowała i przyspieszyła sygnał w miejscach, w których do tej pory występowały problemy z połączeniem. Przechodzenie pomiędzy piętrem a parterem z włączonym Netfliksem, nie powodowało nagłego przerwania streamingu. Stabilnym i szybkim sygnałem mogliśmy cieszyć się również wtedy, gdy do sieci podłączone było wiele urządzeń mobilnych i stacjonarnych – głośniki multiroom, konsole, telewizory smart TV czy inteligentne żarówki.

W porównaniu z Deco M5 i M9 Plus, nowe routery nie otrzymały wsparcia dla pełnego pakietu HomeCare. Na szczęście wiele jego funkcji zostało zachowanych w postaci pakietu kontroli rodzicielskiej. Pozwala on na ustawianie limitów czasowych dla każdego członka rodziny oraz filtrowanie treści, jakie może wyszukiwać w internecie.

Deco M4 potrafi również obsługiwać sieci dla gości oraz współpracować z Alexą i IFTTT – podczas testów nie odczuliśmy braku modemu ZigBee szczególnie boleśnie. W aplikacji mobilnej możemy także przeglądać automatycznie generowane miesięczne raporty, aktualizować oprogramowanie i rozszerzać sieć o kolejne jednostki Deco, w tym routery innych modeli.

TP-Link po raz kolejny proponuje nam udany sposób na poprawę jakości sygnału w domu. Niektórym użytkownikom może brakować dodatkowych funkcji, jakie oferował pakiet HomeCare, ale jeśli ci na nich nie zależy, Deco M4 to najbardziej opłacalny system sieci MESH na rynku.

Specyfikacja

  • Cena 500 PLN
  • Częstotliwość pracy 2,4 GHz, 5 GHz
  • Prędkość transmisji do 867 Mb/s w paśmie 5 GHz, do 300 Mb/s w paśmie 2,4 GHz
  • Zabezpieczenia WPA-PSK/ WPA2-PSK
  • Protokoły IPv4, IPv6

Werdykt

88

NASZYM ZDANIEM…

Deco M4 to niedrogi sposób na podkręcenie domowego internetu nawet w problematycznym otoczeniu.

Plusy

Szybkie, stabilne połączenie między routerami. Współpraca z wieloma urządzeniami naraz. Prosta konfiguracja. Wiele opcji kontroli rodzicielskiej. Funkcjonalna aplikacja.

Minusy

Brak pakietu HomeCare i modułu ZigBee.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

TEST: Kia e-Niro

Moto

TEST: Audeze Penrose

Gaming

TEST: Škoda Kamiq

Moto

TP-Link OneMesh – sieć idealna?

Publikacje

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!