Połącz się z nami

Testy

TEST: TP-Link Deco M4

Testujemy niedrogi i funkcjonalny zestaw routerów MESH od TP-Link.

Opublikowane

dnia

Technologie MESH zyskują coraz większą popularność – to najprostszy sposób na rozszerzenie i ustabilizowanie zasięgu, bez konieczności klonowania domowej sieci. Do tej pory zakup obsługujących je routerów wiązał się jednak ze sporymi wydatkami. Deco M4 od TP-Link to tańsza wersja dobrze znanych Deco M5 i M9 Plus, pozbawiona niektórych opcji smart home, ale wcale nie ustępująca starszym braciom pod względem funkcji internetowych.

Routery Deco M4 są dość duże, a swoim designem przypominają inteligentne głośniki. To proste, minimalistyczne i solidne wykonane urządzenia, które powinny pasować do większości wnętrz. W górnej części jednostek znajduje się logo TP-Link. Podświetla się ono na różne kolory w zależności od stanu połączenia.

Po rozpakowaniu Deco M4, przyszedł czas na konfigurację sieci. Przez cały proces przeprowadza nas aplikacja Deco, krok po kroku pokazująca, w jaki sposób podłączyć routery do domowego internetu i w których punktach mieszkania je ustawić. Naszą „areną testową” był dom jednorodzinny, w którym na piętrze występowały problemy z zasięgiem. Jedna jednostka Deco M4 trafiła zatem na parter, a druga na górną kondygnację.

TP-Link obiecuje, że dwa routery wystarczą na pokrycie do 260 m2 – dysponowaliśmy mniejszą powierzchnią, ale efekty i tak były imponujące. Sieć MESH wyraźnie ustabilizowała i przyspieszyła sygnał w miejscach, w których do tej pory występowały problemy z połączeniem. Przechodzenie pomiędzy piętrem a parterem z włączonym Netfliksem, nie powodowało nagłego przerwania streamingu. Stabilnym i szybkim sygnałem mogliśmy cieszyć się również wtedy, gdy do sieci podłączone było wiele urządzeń mobilnych i stacjonarnych – głośniki multiroom, konsole, telewizory smart TV czy inteligentne żarówki.

W porównaniu z Deco M5 i M9 Plus, nowe routery nie otrzymały wsparcia dla pełnego pakietu HomeCare. Na szczęście wiele jego funkcji zostało zachowanych w postaci pakietu kontroli rodzicielskiej. Pozwala on na ustawianie limitów czasowych dla każdego członka rodziny oraz filtrowanie treści, jakie może wyszukiwać w internecie.

Deco M4 potrafi również obsługiwać sieci dla gości oraz współpracować z Alexą i IFTTT – podczas testów nie odczuliśmy braku modemu ZigBee szczególnie boleśnie. W aplikacji mobilnej możemy także przeglądać automatycznie generowane miesięczne raporty, aktualizować oprogramowanie i rozszerzać sieć o kolejne jednostki Deco, w tym routery innych modeli.

TP-Link po raz kolejny proponuje nam udany sposób na poprawę jakości sygnału w domu. Niektórym użytkownikom może brakować dodatkowych funkcji, jakie oferował pakiet HomeCare, ale jeśli ci na nich nie zależy, Deco M4 to najbardziej opłacalny system sieci MESH na rynku.

Specyfikacja

  • Cena 500 PLN
  • Częstotliwość pracy 2,4 GHz, 5 GHz
  • Prędkość transmisji do 867 Mb/s w paśmie 5 GHz, do 300 Mb/s w paśmie 2,4 GHz
  • Zabezpieczenia WPA-PSK/ WPA2-PSK
  • Protokoły IPv4, IPv6

Werdykt

NASZYM ZDANIEM…

Deco M4 to niedrogi sposób na podkręcenie domowego internetu nawet w problematycznym otoczeniu.

Wynik
88

Plusy

Szybkie, stabilne połączenie między routerami. Współpraca z wieloma urządzeniami naraz. Prosta konfiguracja. Wiele opcji kontroli rodzicielskiej. Funkcjonalna aplikacja.

Minusy

Brak pakietu HomeCare i modułu ZigBee.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Testy

TEST: Philips Dual Scan AC3858/50

Czy ten oczyszczacz ochroni nas przed wszechobecnymi zanieczyszczeniami powietrza?

Opublikowane

dnia

W okresie zimowym wiele osób zauważa, że po pobycie w niektórych pomieszczeniach ich oczy stają się suche, a w gardle i nosie pojawia się drapanie. To znak, że w powietrzu znajduje się mnóstwo cząsteczek alergennych, które po dłuższym czasie mogą przyczyniać się do powstawania chorób skóry i układu oddechowego. Gdy na zewnątrz czyha smog, jedynym sensownym sposobem na ich usuwanie są oczyszczacze powietrza, dlatego przyjrzymy się Philipsowi AC3858/50, obiecującemu nam skuteczne rozprawienie się z zanieczyszczeniami.

(więcej…)

Werdykt

NASZYM ZDANIEM...

Większość zimowych dni spędzamy w pomieszczeniach, a Philips AC3858/50 zadba o to, żeby powietrze w nich miało jak najlepszą jakość.

Wynik
91

Plusy

Łatwa obsługa i konfiguracja. Przejrzysty wskaźnik jakości powietrza. Duża skuteczność w usuwaniu cząsteczek i gazów. Wydajny filtr.

Minusy

Głośna praca oczyszczacza w trybie turbo.

Kontynuuj czytanie

Testy

TEST: Audio Pro BT5

Bezprzewodowy, ale domowy – testujemy stylowy głośnik Bluetooth od Audio Pro.

Opublikowane

dnia

Bluetooth w głośnikach to technologia, którą kojarzymy przede wszystkim z przenośnymi, imprezowymi gadżetami – w stacjonarnym sprzęcie audio pełni ono najczęściej pomocniczą rolę, towarzysząc modułowi Wi-fi i różnego rodzaju technologiom multiroom. Właśnie dlatego z taką ciekawością sprawdziłem Audio Pro BT5, luksusowy, bezprzewodowy głośnik korzystający przede wszystkim z Bluetooth 4.0. 

(więcej…)

Werdykt

NASZYM ZDANIEM...

Jeśli szukasz stylowego sprzętu audio z obsługą Bluetooth, koniecznie sprawdź ten minimalistyczny sprzęt od Audio Pro.

Wynik
88

Plusy

Wyrafinowane, skandynawskie wzornictwo. Mocny i kolorowy dźwięk. Łatwe parowanie Bluetooth.

Minusy

Brak separacji stereo. 

Kontynuuj czytanie

Testy

TEST: MSI GS75 Stealth 8SG

MSI próbuje swoich sił w segmencie gamingowych laptopów, które wcale nie wyglądają na sprzęt dla graczy.

Opublikowane

dnia

Przywykliśmy do wizerunku gamingowych laptopów jako czarnych maszyn ozdobionych kolorowymi, podświetlanymi akcentami, które przenośne są tylko z nazwy. Niektórzy producenci zorientowali się, że spora część odbiorców nie przepada za taką stylistyką, dlatego od pewnego czasu popularność zyskują „zamaskowane” komputery dla graczy: urządzenia o poważnym wyglądzie i równie poważnej specyfikacji. Sprawdźmy, czy MSI GS75 Stealth może zdobyć uznanie w tym segmencie rynku. 

(więcej…)

Werdykt

NASZYM ZDANIEM...

Idea przyświecająca GS75 Stealth jest bardzo dobra, ale niestety sprzęt działa jedynie poprawnie.

Wynik
64

Plusy

Wysoka wydajność. Przenośny i lekki. Bardzo dobra klawiatura i ekran.

Minusy

Słabe audio. Komputer mocno się nagrzewa i jest bardzo głośny. Krótki czas gry na baterii. 

Kontynuuj czytanie

Testy

TEST: TP-Link Deco M3W

Czas na starcie roku: dodatkowy węzeł sieci MESH kontra martwe punkty.

Opublikowane

dnia

przez

Temat martwych punktów i słabego zasięgu sieci domowej na łamach „Magazynu T3” powraca tak często jak problemy z internetem w mieszkaniach czytelników, o których zdarza im się do nas pisać. Na szczęście TP-Link po raz kolejny zaproponowało nam ciekawy sposób na walkę ze słabym zasięgiem – sprawdźmy, jak Deco M3W poradzi sobie z tym niełatwym zadaniem. 

(więcej…)

Werdykt

NASZYM ZDANIEM...

Z Deco M3W skorzystają tylko osoby, które mają w domu sieć MESH od TP-Link, ale nie będą one zawiedzione jego wydajnością. 

Wynik
80

Plusy

Łatwa konfiguracja i obsługa. Bardzo dobra szybkość i stabilność sygnału.

Minusy

Działa tylko z innymi routerami Deco. Konstrukcja, która może utrudniać znalezienie odpowiedniego miejsca na moduł.

Kontynuuj czytanie

Testy

TEST: Apple MacBook Air

Sprawdźmy, czym zaskoczy nas nowa wersja znanego i lubianego laptopa od Apple.

Opublikowane

dnia

przez

Apple lubuje się w delikatnym odświeżaniu swoich produktów z roku na rok, rzadko kiedy decydując się na rewolucję pokroju iPhone’a X. Podobnie jest z tegorocznym MacBookiem Air; szczęśliwi posiadacze poprzedniej edycji raczej nie będą przekonani do kupna tej nowej, ale jeśli na twoim biurku do tej pory nie zagościł ultralekki laptop z macOS, to dobry moment na zmianę tego stanu rzeczy. 

(więcej…)

Werdykt

NASZYM ZDANIEM...

Niewiele tu nowości w porównaniu z poprzednią edycją, ale MacBook Air pozostaje jednym z fajniejszych ultraprzenośnych laptopów do pracy i zabawy.

Wynik
83

Plusy

Wydajny laptop o bardzo dobrym czasie pracy na baterii. Ekran z technologią TrueTone.

Minusy

W standardzie tylko 128 GB pamięci wewnętrznej, a jej powiększenie jest bardzo drogie. Słaba kamerka internetowa.

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne