Połącz się z nami

Testy

TEST: TP-Link Deco M4

Testujemy niedrogi i funkcjonalny zestaw routerów MESH od TP-Link.

Opublikowane

dnia

Technologie MESH zyskują coraz większą popularność – to najprostszy sposób na rozszerzenie i ustabilizowanie zasięgu, bez konieczności klonowania domowej sieci. Do tej pory zakup obsługujących je routerów wiązał się jednak ze sporymi wydatkami. Deco M4 od TP-Link to tańsza wersja dobrze znanych Deco M5 i M9 Plus, pozbawiona niektórych opcji smart home, ale wcale nie ustępująca starszym braciom pod względem funkcji internetowych.

Routery Deco M4 są dość duże, a swoim designem przypominają inteligentne głośniki. To proste, minimalistyczne i solidne wykonane urządzenia, które powinny pasować do większości wnętrz. W górnej części jednostek znajduje się logo TP-Link. Podświetla się ono na różne kolory w zależności od stanu połączenia.

Po rozpakowaniu Deco M4, przyszedł czas na konfigurację sieci. Przez cały proces przeprowadza nas aplikacja Deco, krok po kroku pokazująca, w jaki sposób podłączyć routery do domowego internetu i w których punktach mieszkania je ustawić. Naszą „areną testową” był dom jednorodzinny, w którym na piętrze występowały problemy z zasięgiem. Jedna jednostka Deco M4 trafiła zatem na parter, a druga na górną kondygnację.

TP-Link obiecuje, że dwa routery wystarczą na pokrycie do 260 m2 – dysponowaliśmy mniejszą powierzchnią, ale efekty i tak były imponujące. Sieć MESH wyraźnie ustabilizowała i przyspieszyła sygnał w miejscach, w których do tej pory występowały problemy z połączeniem. Przechodzenie pomiędzy piętrem a parterem z włączonym Netfliksem, nie powodowało nagłego przerwania streamingu. Stabilnym i szybkim sygnałem mogliśmy cieszyć się również wtedy, gdy do sieci podłączone było wiele urządzeń mobilnych i stacjonarnych – głośniki multiroom, konsole, telewizory smart TV czy inteligentne żarówki.

W porównaniu z Deco M5 i M9 Plus, nowe routery nie otrzymały wsparcia dla pełnego pakietu HomeCare. Na szczęście wiele jego funkcji zostało zachowanych w postaci pakietu kontroli rodzicielskiej. Pozwala on na ustawianie limitów czasowych dla każdego członka rodziny oraz filtrowanie treści, jakie może wyszukiwać w internecie.

Deco M4 potrafi również obsługiwać sieci dla gości oraz współpracować z Alexą i IFTTT – podczas testów nie odczuliśmy braku modemu ZigBee szczególnie boleśnie. W aplikacji mobilnej możemy także przeglądać automatycznie generowane miesięczne raporty, aktualizować oprogramowanie i rozszerzać sieć o kolejne jednostki Deco, w tym routery innych modeli.

TP-Link po raz kolejny proponuje nam udany sposób na poprawę jakości sygnału w domu. Niektórym użytkownikom może brakować dodatkowych funkcji, jakie oferował pakiet HomeCare, ale jeśli ci na nich nie zależy, Deco M4 to najbardziej opłacalny system sieci MESH na rynku.

Specyfikacja

  • Cena 500 PLN
  • Częstotliwość pracy 2,4 GHz, 5 GHz
  • Prędkość transmisji do 867 Mb/s w paśmie 5 GHz, do 300 Mb/s w paśmie 2,4 GHz
  • Zabezpieczenia WPA-PSK/ WPA2-PSK
  • Protokoły IPv4, IPv6

Werdykt

NASZYM ZDANIEM…

Deco M4 to niedrogi sposób na podkręcenie domowego internetu nawet w problematycznym otoczeniu.

Wynik
88

Plusy

Szybkie, stabilne połączenie między routerami. Współpraca z wieloma urządzeniami naraz. Prosta konfiguracja. Wiele opcji kontroli rodzicielskiej. Funkcjonalna aplikacja.

Minusy

Brak pakietu HomeCare i modułu ZigBee.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Testy

TEST: Naim Mu-so (druga generacja)

Na rynku głośników multiroom pojawił się kolejny mocny gracz, wyposażony w onieśmielającą jakość dźwięku i wiele inteligentnych funkcji.

Opublikowane

dnia

Magazyn T3

Zmiany na dobre nie zawsze widoczne są na pierwszy rzut oka. Wizualnie nowa generacja Naim Mu-so niewiele różni się od luksusowego i stylowego poprzednika, ale pod względem jakości audio to potężny krok do przodu, na dodatek uzupełniony nowymi, użytecznymi opcjami łączności bezprzewodowej.

(więcej…)

Werdykt

NASZYM ZDANIEM...

Mu-so 2 zdobył nasze serca nie tylko potężnym, głośnym brzmieniem, ale także niezawodną funkcjonalnością. To sprzęt wart każdej wydanej złotówki.

Wynik
90

Plusy

Fantastyczny dźwięk, atrakcyjny wygląd, łatwa w obsłudze aplikacja, wsparcie dla wszystkich najważniejszych serwisów streamingowych.

Minusy

Duże wymiary i waga mogą być niepraktyczne w mniejszych mieszkaniach.

Kontynuuj czytanie

Testy

TEST: Garmin Dash Cam Mini

Kamerka samochodowa, która oferuje tylko to, co niezbędne – czy warto zainstalować ją w swoim aucie?

Opublikowane

dnia

Wideorejestratory samochodowe regularnie goszczą na naszych łamach, więc nietrudno jest zaobserwować panujący wśród producentów trend na wyposażanie ich w jak najszersze portfolio dodatków i asystentów. Przy Dash Cam Mini Garmin zdecydował się na pójście w zupełnie inną stronę. Czy malutka, minimalistyczna kamerka przypadnie nam do gustu bardziej niż jej wypasiona konkurencja? 

(więcej…)

Werdykt

NASZYM ZDANIEM...

Dash Cam Mini oferuje wszystkie niezbędne funkcje wideorejestratora… i nic poza tym. To poprawny sprzęt, ale nie może równać się z potężnie wyposażonymi propozycjami konkurencji.

Wynik
67

Plusy

Malutka, ale wyposażona w całkiem niezłą matrycę. Dobra jakość wideo.

Minusy

Słaba łączność ze smartfonem. Bardzo uboga w funkcje. Tryb parkingowy wymaga dopłaty.

Kontynuuj czytanie

Testy

TEST: JBL Partybox 100

Bo na grube imprezy potrzebne jest specjalne udźwiękowienie…

Opublikowane

dnia

przez

Wyobraź sobie, że jesteś organizatorem Imprezy przez duże I. Wśród najważniejszych rzeczy, o które musisz zadbać, na pewno znajdzie się odpowiednie udźwiękowienie. Kieszonkowe głośniki Bluetooth są niezastąpione na domówkach i w plenerze, ale żeby udźwignąć ciężar większego wydarzenia, potrzebne jest potężniejsze nagłośnienie, na przykład w formie Partybox 100 od JBL – najmłodszego członka imprezowej rodziny od JBL.  

(więcej…)

Werdykt

NASZYM ZDANIEM...

Partybox 100 to świetnie zaprojektowany i doskonale wykonany głośnik, zaprojektowany z myślą o imprezach, które trwają od świtu do świtu.

Wynik
81

Plusy

Potężny, donośny i wyrazisty dźwięk. Duża dowolność w ustawianiu głośnika. Może służyć jako maszyna do karaoke i wzmacniacz gitarowy.

Minusy

Brak możliwości sterowania oświetleniem poprzez aplikację. 

Kontynuuj czytanie

Testy

TEST: Oculus Quest

Bezprzewodowe granie w VR? Sprawdźmy, czy Oculus Quest zapoczątkuje rewolucję bez kabli.

Opublikowane

dnia

przez

Magazyn T3

Headsety VR i przewody to nierozłączna para. Kable ciągną się wzdłuż pleców, po podłodze w salonie, od umieszczonych na półkach czujników przestrzennych aż po komputer lub konsolę, wypełniając całą przestrzeń i stwarzając zagrożenie podczas brodzenia w wirtualnej rzeczywistości. Niełatwo jest zapanować nad tą plątaniną, ale teraz można z niej zupełnie zrezygnować. Na rynku ukazał się bowiem Oculus Quest, który obciął wszystkie przewody i zamiast nich zaproponował wygodne, wciągające eksplorowanie VR – takie, o jakim marzyliśmy od wielu lat. 

(więcej…)

Werdykt

NASZYM ZDANIEM…

Oculus Quest ma stać się ambasadorem VR wśród użytkowników, którzy do tej pory nie mieli do czynienia z wirtualną rzeczywistością.

Wynik
83

Plusy

Lekka, bezprzewodowa konstrukcja. Bardzo dobre wrażenia audiowizualne.

Minusy

Mniej mocy niż komputerowe headsety. Gry dostępne jedynie przez Oculus Store.

Kontynuuj czytanie

Testy

TEST: Astell&Kern A&norma SR15

Czy odtwarzacz z nowej kolekcji A&K może konkurować z droższymi modelami?

Opublikowane

dnia

A&norma SR15 to kolejny po ciepło przyjętym AK70 MKII odtwarzacz od Astell&Kern z kategorii „budżetowej”. Trochę trudno przypinać tę łatkę sprzętowi za 3,5 tysiąca złotych, ale gdy weźmiemy pod uwagę najwyższą jakość wykonania i bezbłędne brzmienie, cena ta nie będzie wcale wydawała się wygórowana. 

(więcej…)

Werdykt

NASZYM ZDANIEM…

Poważny gracz na rynku odtwarzaczy hi-fi, który kusi sporymi możliwościami i atrakcyjną ceną.

Wynik
90

Plusy

Ekstrawagancka stylistyka. Wysoka jakość brzmienia, również bezprzewodowo. Intuicyjny interfejs.

Minusy

Stosunkowo mało możliwości personalizacji dźwięku.

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne