Wbrew pozorom, monitory douszne są przeznaczone nie tylko dla muzyków i kompozytorów – wielu miłośników audio po prostu lubi ich przejrzyste, szczegółowe brzmienie. Vesper to rozsądnie wyceniona propozycja od Queen of Audio, kusząca specyfikacją rodem z wyższej półki cenowej. Sprawdźmy, czy usatysfakcjonuje ona nasze kanały słuchowe.
Na pierwszy rzut oka Vesper wcale nie wygląda na budżetowe rozwiązanie. W zestawie ze słuchawkami otrzymujemy pleciony kabel 3,5 mm, zestaw sześciu silikonowych wkładek i praktyczne etui – nieźle, jak na tak tanie urządzenie.
Same monitory są malutkie, z błyszczącym wykończeniem zewnętrznym i przezroczystym plastikiem od strony ucha. Odłączany przewód swobodnie układa się dookoła małżowiny, a odpowiednio dobrane tipsy stabilizują słuchawki w uszach, dobrze blokując odgłosy świata zewnętrznego. Dzięki lekkiej konstrukcji mogliśmy nosić je przez wiele godzin bez uczucia zmęczenia.
Przejrzysta obudowa pozwala nam zajrzeć do wnętrza monitorów i poznać największy sekret ich dźwięku: Vesper skrywa w sobie hybrydowy układ, złożony z przetwornika dynamicznego 10 mm i zbalansowanego Knowles 32873. Tego typu konfiguracja, rzadko spotykana w urządzeniach z tego przedziału cenowego, zapewnia szersze, bardziej rozbudowane brzmienie niż klasyczne konstrukcje. W efekcie słuchawki mogą pochwalić się imponującą sceną dźwiękową z wyraźną separacją kanałów. Najlepiej słychać to było podczas odtwarzania nagrań koncertowych, gdzie sprzęt z dobrym wyczuciem „otaczał nas” instrumentami, które mogły swobodnie wybrzmieć, bez ryzyka stłumienia przez inne dźwięki.
Brzmienie Vesper jest neutralne, bardzo analityczne, ale przy tym przyjemnie melodyjne; nie ma w nim pewnej mechaniczności, która towarzyszy niektórym monitorom. Mocno zarysowane basy okazały się gładkie i dynamiczne, mocne, lecz nie przytłaczające swoją obecnością. Bardzo dobrze wypadła również średnica. Większość najpiękniejszych szczegółów Vesper kryje się właśnie w tonach średnich, w szczególności w reprodukcji głosu; każdy wzięty przez wokalistę oddech jest przedstawiony z takim samym pietyzmem, jak śpiewane przez niego nuty.
Soprany wypadły stosunkowo najsłabiej; są one czyste i naturalne, i chociaż brzmią nieco prościej od tonów niskich i średnich, momentami potrafią zaskoczyć dramatyzmem. Z przyjemnością zauważyliśmy natomiast, że dźwięk okazał się wolny od zakłóceń, co jest po części zasługą kabla wykonanego z posrebrzanej miedzi.
Vesper to prawdziwy przebój w tej klasie cenowej – niedrogie monitory o szczegółowości i głębi dźwięku, której mogą pozazdrościć im niejedne droższe konstrukcje. Idealny wybór dla wszystkich audiofilów o ograniczonym budżecie.
Specyfikacja
- Cena 340 PLN
- Przetworniki dynamiczny + zbalansowany
- Pasmo przenoszenia 20 Hz – 20 kHz
- Impedancja 16 Om
- Łączność 3,5 mm
- Kabel 1,2 m, miedź + srebro
Werdykt
NASZYM ZDANIEM...
Vesper udowadniają, że dobre monitory douszne wcale nie muszą kosztować fortuny.
Plusy
Szeroka, realistyczna scena dźwiękowa. Przepiękna interpretacja wokali. Wysoka jakość wykonania.
Minusy
Wysokie tony są wyraźnie mniej szczegółowe od reszty miksu.