Jeśli chcesz przesyłać strumieniowo muzykę do każdego z pomieszczeń w twoim mieszkaniu, to masz do wyboru naprawdę sporą liczbę opcji. Mamy nadzieję, że w wyborze tej najbardziej optymalnej pomoże ci przygotowany przez nas test.
Przy podejmowaniu decyzji o wyposażeniu domu w urządzenia audio działające w systemie multiroom, trzeba brać pod uwagę to, że nie wszystkie z nich odtwarzają dźwięk w jakości hi-res audio oraz że w zdecydowanej większości przypadków, sprzęt wchodzący w skład systemu danej marki, nie jest kompatybilny z produktami stworzonymi przez inną firmę.
Poza tymi aspektami nie trzeba martwić się w zasadzie o nic więcej, gdyż wszystkie systemy multiroom działają w podobny do siebie sposób – ich poszczególne elementy łączą się ze sobą bezprzewodowo, a za kontrolę nad nimi odpowiedzialna jest mobilna aplikacja. Użytkownik może streamować muzykę z wybranego przez siebie serwisu bądź usługi lub odtwarzać pliki audio lokalnie, korzystając ze sparowanego z systemem dysku NAS lub peceta.
Na kolejnych stronach zestawiliśmy ze sobą trzy najlepsze naszym zdaniem systemy: HEOS marki Denon, Yamaha MusicCast oraz Panasonic AllConnected. Wszystkie z nich oferują naprawdę sporo i bez najmniejszych problemów są w stanie przyciągnąć do siebie uwagę, jednakże po zwycięski laur może sięgnąć tylko jeden z nich…
Testujemy…
HEOS By Denon
SPECYFIKACJA
Denon HEOS 1 HS2
- MOC MUZYCZNA: Brak danych
- BLUETOOTH: Tak
- WPS SUPPORT: Tak
- USB: Tak
- WYMIARY: 373x224x138 mm
- WAGA: 1,9 kg
- CENA: 1 100 PLN
Denon HEOS 7 HS2
- MOC MUZYCZNA: Brak danych
- BLUETOOTH: Tak
- WPS SUPPORT: Tak
- USB: Tak
- WYMIARY: 203x479x164 mm
- WAGA: 4,6 kg
- CENA: 2 700 PLN
NA PIERWSZY RZUT OKA: Dwa głośniki HEOS 1 mogą zostać ze sobą sparowane w celu utworzenia systemu stereo.
Panasonic All Connected
SPECYFIKACJA
Panasonic SC-All05
- MOC MUZYCZNA: 20 W
- BLUETOOTH: Tak
- WPS SUPPORT: Tak
- USB: Nie
- WYMIARY: 170x179x77 mm
- WAGA: 1,5 kg
- CENA: 1 000 PLN
Panasonic SC-All9
- MOC MUZYCZNA: 80 W (2×20 W plus 1×40 W)
- BLUETOOTH: Tak
- WPS SUPPORT: Tak
- USB: Nie
- WYMIARY: 373x224x138 mm
- WAGA: 1,9 kg
- CENA: 1 250 PLN
NA PIERWSZY RZUT OKA: W modelu SC-All05 specjalna zatyczka zabezpiecza złącza przed zachlapaniem.
Yamaha MusicCast
SPECYFIKACJA
Yamaha MCR-N470D
- MOC MUZYCZNA: 2×20 W
- BLUETOOTH: Tak
- WPS SUPPORT: Tak
- USB: Tak
- WYMIARY: 270x110x330 mm
- WAGA: 3 kg
- CENA: 750 PLN
Yamaha WX-010
- MOC MUZYCZNA: 25 W (woofer 15 W, tweeter 10 W)
- BLUETOOTH: Tak
- WPS SUPPORT: Tak
- USB: Nie
- WYMIARY: 120x160x130 mm
- WAGA: 1,7 kg
- CENA: 2 200 PLN
NA PIERWSZY RZUT OKA: System marki Yamaha został wyposażony w wyjście na subwoofer.
Test 01: Design
SC-All05 i SC-All9 pomimo różnicy w swych gabarytach są względem siebie dosyć podobne, jednak pierwszy z głośników może pochwalić się bardzo wytrzymałą obudową, która skutecznie ochroni przed uszkodzeniami obecne w niej podzespoły, nawet wtedy, gdy zanurzymy ją w wodzie o metrowej głębokości. Plusem mniejszego modelu jest też wbudowana bateria, zapewniająca mu ok. 9 godzin pracy z dala od źródła zasilania. SC-All9 wydaje się nam nieco zwalisty, jednak podobnie jak jego mniejszy kolega, został wykonany z dużą dbałością o wizualne detale. Oba głośniki współpracują ze Spotify, Napsterem oraz usługą AllPlay Radio.
Denon HEOS 1 również może oprzeć się działaniu wody, jednak staje się to możliwe dopiero po doposażeniu go w zestaw HEOS GoPack, oferujący baterię oraz wodoodporną osłonę. Sam głośnik pomimo swych niewielkich wymiarów, gra zaskakująco głośno, ale prawdziwa miazga dla uszu zaczyna się wtedy, gdy uruchomimy jego większego kuzyna. HEOS 7 brzmi fenomenalnie i znajdując się nawet w dalekiej odległości od niego, bez problemu czuć basowe wibracje generowane przez jego przetworniki. System HEOS wypada znakomicie także w temacie streamingu, gdyż wspiera takie serwisy jak Spotify, Tidal, SoundCloud, Napster, Deezer oraz TuneIn. Z punktu widzenia (a raczej słyszenia) audiofila, największym atutem produktu marki Denon jest możliwość odtwarzania plików audio w formacie DSD.
MCR-N470D to przykład nieco bardziej konwencjonalnego podejścia do kwestii sprzętu audio. Urządzenie to jest mikro wieżą z głośnikami stereo, która z racji swych rozmiarów, zajmuje śmiesznie małą ilość miejsca. Urządzenie to posiada wbudowany odtwarzacz płyt kompaktowych, port USB oraz pozwala na odsłuch cyfrowego radia DAB. WX-010 jest z kolei niewielkim i stylowo prezentującym się dwudrożnym głośnikiem, który można postawić na dowolnej płaskiej powierzchni lub przytwierdzić do ściany. Dwa takie maleństwa mogą stworzyć parę stereo, przez którą wybrzmią piosenki z serwisów Spotify, Napster, Juke i Qobuz.
Rundę wygrywa…
YAMAHA MUSICCAST
MusicCast oferuje fantastyczną funkcjonalność, ale jeśli chcesz nabyć sprzęt odtwarzający dźwięk w jakości Hi-res, to wybierz HEOS-a.
Test 02: Obsługa
Przygotowanie do pracy systemu All Connected jest całkiem proste za sprawą nieźle zaprojektowanej aplikacji towarzyszącej o nazwie Music Streaming. Wszystko co trzeba zrobić to podłączyć kompatybilne urządzenia za pośrednictwem Wi-Fi, nadać im nazwę i voila – wszystko gotowe. Podczas testu próbowaliśmy też odtwarzać dźwięk z dysku NAS i o ile z puszczaniem utworów nie było problemów, o tyle podczas przeszukiwania katalogów z dużą liczbą plików, odnosiliśmy wrażenie, że apka mogłaby pracować nieco szybciej.
System Denon funkcjonuje w oparciu o aplikację mobilną HEOS, która nie ma najmniejszego problemu z wykrywaniem i prawidłowym rozpoznawaniem urządzeń mogących pełnić rolę źródła dźwięku. W odróżnieniu od innych systemów, inicjalizacja konfiguracji Wi-Fi odbywa się poprzez połączenie głośnika HEOS do smartfona za pomocą 3,5-milimetrowego przewodu audio, po czym można przystąpić do ustawiania konkretnych opcji w obrębie apki kontrolnej. Ta ostatnia posiada najbardziej intuicyjny interfejs w zestawieniu z rywalkami, dzięki czemu nawet najbardziej niedoświadczony użytkownik będzie w stanie z jej udziałem szybko skonfigurować ustawienia pracy całego systemu.
APKA HEOS MA NAJBARDZIEJ INTUICYJNY INTERFEJS W ZESTAWIENIU Z RYWALKAMI.
Konfiguracja Yamaha MusicCast jest nieco bardziej zagmatwana, ale dużym nadużyciem byłoby nazwanie jej trudną. Parowanie aplikacji Controller oraz urządzeń audio odbywa się tu poprzez wciśnięcie przycisku Connect na danym głośniku, wieży lub amplitunetrze. Po wykryciu sprzętu przez oprogramowanie, użytkownik podaje hasło do Wi-Fi i może zabrać się za tworzenie stref, nazywanie poszczególnych głośników itd. Apka mobilna Yamahy jest najładniejsza spośród konkurencji, natomiast jej interfejs jest nieco za bardzo drobiazgowy i na starcie trzeba poświęcić chwilę na dokładne zapoznanie się
z jego funkcjami.
Na końcu trzeba dodać, że wszystkie z opisywanych tutaj systemów multiroom są kompatybilne z technologią Bluetooth, pozwalającą na błyskawiczne przesyłanie muzyki na sparowane z nim urządzenia audio.
Rundę wygrywa…
HEOS BY DENON
Prostota obsługi, szybka konfiguracja oraz dopracowana aplikacja mobilna, dały systemowi HEOS w pełni zasłużone zwycięstwo.
Test 03: Wydajność
Kompaktowe rozmiary głośnika Panasonic SC-All05 są dość mylące, ponieważ generuje on zaskakująco donośny dźwięk. Może i brzmi on nieco monofonicznie, jednak nie sposób oprzeć się wrażeniu, że w tym maleństwie kryje się naprawdę spory potencjał. W środku obudowy znajdziemy dwa przetworniki oraz tyle samo pasywnych radiatorów. Całość zapewnia 20 W
mocy muzycznej, ale tylko do pewnego momentu – gdy bateria będzie bliska rozładowania, moc urządzenia spada do 8 W, co jest natychmiastowo odczuwalne.
SC-All9, czyli największy z głośników multiroom marki Panasonic, posiada zintegrowany 40-watowy subwoofer oraz cztery współpracujące z nim przetworniki. Taka konfiguracja zapewnia mu mocne brzmienie, które niestety potrafi gubić detale i stawać się nieco płaskie przy najwyższych ustawieniach poziomu głośności odtwarzanego dźwięku.
HEOS GRA PIĘKNIE, ZWŁASZCZA GDY ODPALIMY NA NIM ŚCIEŻKI HI-RES AUDIO.
Denon nie zapewnia wglądu w specyfikację techniczną swych głośników multiroom, ale w żadnym razie nie stoi to na przeszkodzie oceny ich brzmienia, które zwłaszcza w przypadku modelu HEOS 7, zasługuje na duży podziw. Sprzęt ten gra tak donośnie, że bez problemu może pełnić rolę głównego urządzenia nagłaśniającego w dużym salonie, napełniając go zbalansowanym dźwiękiem o wyjątkowo melodyjnych tonach średnich. W przypadku HEOS 1 wiadomo tyle, że w jego obudowie umieszczono tweeter oraz woofer, „napędzane” przez cyfrowy układ wzmocnienia dźwięku. Podobnie jak jego większy kuzyn, obsługuje on też pliki DSD, dzięki czemu nawet pomimo swych małych gabarytów, potrafi oczarować nawet najbardziej wymagającego słuchacza.
MCR-N470D pod względem jakości generowanego brzmienia można przyrównać do głośników SC-All9 i HEOS 7. Najładniej wypada tutaj zdecydowanie środek i góra pasma, choć przy odpowiednich ustawieniach dźwięku również i tony niskie mogą wprawić w zachwyt – zwłaszcza podczas odsłuchu odpowiednio „przybasionych” kawałków i korzystania z kolumienek wieży w charakterze mini zestawu kina domowego.
Rundę wygrywa…
HEOS BY DENON
Żaden z systemów nie rozczarowuje w temacie oferowanego brzmienia, ale to HEOS posiada najlepsze basy i wspiera format DSD.
Werdykt
#1 HEOS By Denon 5/5
LUBIMY HEOS By Denon oferuje wszystko to, czego należałoby oczekiwać po nowoczesnym systemie multiroom. Jest funkcjonalny, pomimo wielu opcji konfiguracji jego obsługa nie nastręcza jakichkolwiek problemów, a pod względem jakości brzmienia wypada najlepiej spośród całej trójki testowanych produktów.
ALE Mocniejsze głośniki nie należą do najtańszych urządzeń na rynku. Brak wsparcia dla kodeka Bluetooth aptX to lekki nietakt ze strony producenta.
ZDANIEM T3 Najlepszy system multiroom, jaki może umilać czas wszystkim osobom znajdującym się w twoim domu.
#2 Yamaha MusicCast 5/5
LUBIMY Bardzo uczciwy stosunek ceny do oferowanych możliwości. Dużą liczbę urządzeń kompatybilnych z systemem i łatwość dodawania ich do jego obrębu.
ALE Sporadyczne problemy ze zrywaniem łączności między bardzo oddalonymi od siebie elementami systemu. Brak wsparcia dla plików DSD.
ZDANIEM T3 MusicCast jest funkcjonalny, posiada najładniejszą apkę oraz najtańsze głośniki, co ma znaczenie w przypadku jego potencjalnej rozbudowy.
#3 Panasonic All Connected 4/5
LUBIMY SC-All05 jest wodoszczelny, a SC-All9 to kawał solidnie brzmiącego sprzętu. Każdy z głośników prezentuje się elegancko, a poszczególne elementy całego systemu można nabyć w bardzo atrakcyjniej cenie.
ALE Zasięg działania urządzeń nie jest tak duży, jak w innych systemach, co dla posiadacza dużego domu może okazać się dość sporym problemem.
ZDANIEM T3 Efektowny i solidnie brzmiący sprzęt dla osób, które niskim kosztem chcą rozpocząć przygodę z technologią multiroom.