Po boomie na współpracujące ze smartfonami opaski fitness, wśród aktywnych fizycznie gadżetomaniaków coraz większą popularność zyskują sportowe zegarki.
Stworzone z myślą o zapaleńcach uwielbiających na bieżąco analizować wszelkie aspekty treningu, potrafią tyle, że bez problemu mogłyby wejść w skład ekwipunku samego Jamesa Bonda. Większość topowych modeli w standardzie posiada wbudowany moduł GPS oraz pokaźną liczbę rozmaitych sensorów służących do pomiaru wielu rozmaitych parametrów. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku zwykłych smartwatchów, ich sportowe odpowiedniki również obsługują wyświetlanie powiadomień, dzięki czemu nie trzeba wyjmować z kieszeni telefonu, by w czasie przebieżki dowiedzieć się o odebranym mailu czy nowym wpisie na Facebooku któregoś ze znajomych.
Do niniejszego testu postanowiliśmy wziąć trzy najciekawsze naszym zdaniem modele, jakie można obecnie dostać w naszym kraju. Rywalizacja pomiędzy nimi okazała się wyjątkowo zacięta, ale jak w każdym wyścigu zwycięzca mógł być tylko jeden.
Testujemy…
Polar V800
Produkt stworzony przez fińską firmę Polar ma prosty design, ale przyciąga uwagę całkiem dużą funkcjonalnością.
SPECYFIKACJA
- WYMIARY: 40x43x15 mm
- WAGA: 79 g
- OBUDOWA: aluminium i stal nierdzewna
- ROZDZIELCZOŚĆ WYŚWIETLACZA: 128×128 pikseli
- WYDAJNOŚĆ BATERII: 13 godzin w trybie aktywnego treningu, 50 godzin w trybie GPS low-power, 30 dni w trybie zegarka (z włączonymi funkcjami monitorowania aktywności)
- WODOSZCZELNOŚĆ: 30 m
- INFORMOWANIE O POWIADOMIENIACH: Tak
- ALARM WIBRACYJNY: Tak
- CENA: 1 400 PLN
Polar V800 pozwala na tworzenie profili użytkownika przypisanych do określonego rodzaju aktywności fizycznej.
Garmin Fenix 3
Kosztuje tyle co porządny smartfon. Przekonajmy się czy naprawdę warto wydać na niego tak wysoką kwotę.
SPECYFIKACJA
- WYMIARY: 51x51x16 mm
- WAGA: 82 g
- OBUDOWA: stal nierdzewna i włókno szklane
- ROZDZIELCZOŚĆ WYŚWIETLACZA: 218×218 pikseli
- WYDAJNOŚĆ BATERII: do 50 godzin w trybie UltraTrac; do 20 godzin w treningowym trybie z włączonym GPS; do 6 tygodni w trybie zwykłego zegarka
- WODOSZCZELNOŚĆ: 100 m
- INFORMOWANIE O POWIADOMIENIACH: Tak
- ALARM WIBRACYJNY: Tak
- CENA: 2 000 PLN
W porównaniu do poprzednich smartwatchów linii Fenix, model ten znacznie szybciej nawiązuje łączność z satelitami. Fenix 3 potrafi też mierzyć pułap tlenowy.
Suunto Ambit3 Sport HR
Ergonomiczny sportowy smartwatch z ciekawymi funkcjami dla biegaczy, pływaków i cyklistów.
SPECYFIKACJA
- WYMIARY: 50x50x15,5 mm
- WAGA: 80 g
- OBUDOWA: poliamid i stal
- ROZDZIELCZOŚĆ WYŚWIETLACZA: 128×128 pikseli
- WYDAJNOŚĆ BATERII: 14 dni w trybie pokazywania czasu; 25 godzin w trybie GPS
- WODOSZCZELNOŚĆ: 50 m
- INFORMOWANIE O POWIADOMIENIACH: Tak
- ALARM WIBRACYJNY: Tak
- CENA: 1 740 PLN
Firma Suunto posiada w swej ofercie kilka wariantów smartwatcha Ambit3. Jeśli chcesz posiadać ten o największej funkcjonalności, wybierz model Sport HR.
Test 01: Funkcje
Każdy z zaprezentowanych tutaj modeli został poddany testowi dokładności pomiaru parametrów mierzonych w oparciu o znajdujący się w kopercie moduł GPS. Większość uzyskanych wyników dość znacznie pokrywa się ze sobą i poza znaczną różnicą w pomiarze liczby spalonych kalorii w przypadku zegarka Suunto można powiedzieć, że wskazania wszystkich urządzeń cechują się zbliżoną dokładnością. Smartwatche te potrafią mierzyć przebyty dystans, spalone kalorie, tempo, prędkość, kadencję, długość sesji treningowej, czasy poszczególnych okrążeń oraz puls. Oprócz tego, mierzą również parametry opisujące trening pływacki, czyli liczbę wymachów oraz liczbę pokonanych długości basenu.
Kluczowe funkcje związane z nawigacją korzystają ze wskazań wysokościomierza i kompasu. Garmin oraz Suunto posiadają ciekawą opcję odtwarzania współrzędnych przebytej trasy, która może okazać się przydatna np. dla osób biegających po lasach lub innych terenach, w jakich można łatwo stracić orientację.
Wszystkie zegarki łączą się ze smartfonami za pomocą Bluetooth i współpracują z oprogramowaniem pozwalającym na dokładną analizę wszelkich szczegółów treningu.
FENIX 3 INFORMUJE NAWET O PROGNOZIE POGODY
Nawet najtańsze z opisywanych tutaj urządzeń może być pomocne osobom trenującym kilka różnych dyscyplin. Polar V800 niespecjalnie zachwyca w temacie dostępnych narzędzi nawigacyjnych, ale za to oferuje dostęp do szerokiego zbioru trybów treningowych, przystosowanych do określonego typu wysiłku. Ambit3 jest z kolei produktem stworzonym z myślą o triathlonistach, gdyż mierzy wiele parametrów związanych z bieganiem, pływaniem i jazdą na rowerze. Produkt firmy Suunto nie posiada jednak funkcji monitorowania snu.
Fenix 3 oferuje najwięcej opcji spośród całej trójki i posiada świetnie zaprojektowany tryb triathlonu. Produkt Garmin przejawia również największą inteligencję, gdyż potrafi rozpoznawać różnice np. pomiędzy bieganiem trailowym a zwyczajnym joggingiem po parku. Po sparowaniu ze smartfonem zegarek ten jest nawet w stanie informować o aktualnej prognozie pogody, ale wszystkie te funkcje w oczywisty sposób czynią z niego najdroższy sprzęt w całym zestawieniu.
Rundę wygrywa…
Garmin Fenix 3
Zegarek oferuje największą liczbę przydatnych funkcji w zestawieniu z konkurencją i posiada najlepszy w teście moduł nawigacji GPS.
Test 02: Design
Dla producentów smartwatchów nie lada wyzwaniem jest stworzenie sprzętu, który w tak niewielkiej obudowie byłby skłonny pomieścić komponenty odpowiedzialne za działanie wszystkich funkcji zegarka. A jeśli dodamy do tego fakt, że konsumenci nie mają ochoty na noszenie na swych nadgarstkach wielkich „sikorów”, to kwestia designu smartwatcha staje się niemalże tak samo ważna, jak jego techniczna specyfikacja.
Spośród całej trójki przedstawionych modeli najładniej prezentuje się Garmin Fenix 3. Jego koperta cechuje się najbardziej klasycznym wzornictwem, dzięki czemu model ten z powodzeniem może służyć jako elegancki dodatek do oficjalnego stroju. Kolorowy wyświetlacz z LED-owym podświetleniem oferuje wysoki komfort użytkowania zegarka przy ostrym świetle słonecznym. Ogromną zaletą produktu firmy Garmin jest również jego wytrzymałość – zegarek ten sprawia wrażenie sprzętu, który z powodzeniem mógłby służyć jakiemuś żołnierzowi wykonującemu misje w skrajnie nieprzyjaznych warunkach. Wadą modelu Fenix 3 jest jego spory rozmiar, przez co niespecjalnie nadaje się on dla osób posiadających cienkie nadgarstki.
OGROMNĄ ZALETĄ PRODUKTU FIRMY GARMIN JEST JEGO WYTRZYMAŁOŚĆ
W kontekście oceny designu Ambit3 może budzić skrajnie odmienne uczucia – z jednej strony posiada on całkiem przyjemny dla oka wygląd i jest dostępny w kilku wersjach kolorystycznych, z drugiej zaś nie sposób nie zwrócić uwagi na jakość jego wykonania, przez którą ma się wrażenie obcowania z jakąś plastikową zabawką, a nie gadżetem kosztującym ponad 1 700 PLN. Paradoksalnie, ze wszystkich testowanych modeli to właśnie produkt firmy Suunto nosi się najwygodniej.
Ostatniego z wziętych przez nas na warsztat smartwatchów bardzo ciężko jest określić mianem stylowego. Prostokątna koperta posiada bardzo kompaktowe wymiary i została wykonana z dobrej jakości materiałów, jednak jej wygląd po prostu nie może się podobać komukolwiek, kto zerknął wcześniej na zegarek Suunto, nie mówiąc już o produkcie firmy Garmin. Jak na dłoni widać, że Polar musi zatrudnić nieco zdolniejszych projektantów.
Rundę wygrywa…
Garmin Fenix 3
Zegarek Garmin Fenix 3 posiada najlepszy w teście wyświetlacz i może pochwalić się wyjątkowo solidną jakością wykonania.
Test 03: Przydatność
O podstawowych funkcjach pisaliśmy przy okazji pierwszego testu – tutaj zajmiemy się tymi, które mogą przydać się profesjonalistom chcącym z zegarmistrzowską dokładnością analizować jak największą liczbę parametrów charakteryzujących pracę ich organizmu.
Smartwatch marki Polar wyróżnia się spośród wielu konkurencyjnych produktów opcją przeprowadzenia testu VO2 max, czyli pomiaru tlenowej wydolności organizmu podczas wykonywanych ćwiczeń. Funkcja ta może się przydać np. osobom przygotowującym się do biegu w maratonie lub miłośnikom dyscyplin sportu, które wymagają naprawdę dobrej kondycji i żelaznych płuc (np. wspinaczki). V800 pozwala także na wykonanie testu ortostatycznego, którego wynik umożliwia dostosowanie intensywności treningu do aktualnej wydolności organizmu. Z innych ciekawych funkcji warto wymienić również opcję prezentującą wpływ treningu na obciążenie naszego ciała oraz test siły wyskoku. Sprzęt ten jest w stanie informować nawet o tym, jak bardzo proces spalania kalorii przyczynił się do utraty masy tłuszczowej. Pomimo całego zachwytu nad liczbą dostępnych funkcji nie można jednak przymknąć oczu na kiepsko wykonaną aplikację, której interfejsu w żaden sposób nie można określić mianem intuicyjnego.
AMBIT3 OFERUJE WYJĄTKOWO SKROMNĄ ILOŚĆ DODATKOWYCH OPCJI
Ambit3 oferuje wyjątkowo skromną ilość dodatkowych opcji, nie wspominając już nawet o funkcjach pokroju testu VO2 max. Na uwagę zasługuje tu w zasadzie wyłącznie tryb treningów interwałowych oraz przydatna opcja szybkiej zmiany charakterystyki pomiarów w zależności od aktualnie uprawianej dyscypliny sportu. Dodatkowe funkcje zegarka Fenix 3 przypadną do gustu raczej wyłącznie biegaczom – poza opcją monitorowania kilku aspektów opisujących kontakt nóg z ziemią, sprzęt ten oferuje przydatną funkcję Virtual Pacer, informującą o znacznych odchyłach w pomiarze wartości tempa z jakim użytkownik pokonuje daną trasę. Oprócz tego smartwatch Garmin prezentuje szczegółowy opis parametrów charakteryzujących sen oraz regenerację organizmu.
Rundę wygrywa…
Polar V800
Zegarek marki Polar zdobył nasze uznanie dzięki największej liczbie funkcji pozwalających na szczegółową analizę treningu.
Werdykt
#1 Garmin Fenix 3 4/5
LUBIMY Uniwersalny i zarazem elegancki design, który przypadnie do gustu większości użytkowników. Długo działającą baterię. Wielofunkcyjność – urządzenie to może pełnić rolę fitnessowego trackera, smartwatcha oraz solidnego zegarka GPS, który warto zabrać ze sobą na wyprawę za miasto.
ALE Kosztuje naprawdę sporo jak na akcesorium. Z uwagi na spore gabaryty raczej nie nadaje się dla osób posiadających chude i delikatne nadgarstki.
ZDANIEM T3 Topowy smartwatch z GPS. Nie jest ideałem, ale pod względem funkcjonalności stanowi klasę samą dla siebie.
#2 Suunto Ambit3 Sport HR 3/5
LUBIMY Wysoki komfort podczas codziennego użytkowania, dobry GPS oraz funkcje dla pływaków.
ALE Mała responsywność przycisków i mało opcji.
ZDANIEM T3 Interesujący zegarek, mający szansę przypaść do gustu triathlonistom.
#3 Polar V800 3/5
LUBIMY Kompaktowy rozmiar, aplikację obsługującą wiele pomiarów.
ALE Bardzo przeciętny wygląd, mało intuicyjny interfejs aplikacji, mało opcji nawigacyjnych.
ZDANIEM T3 Ciekawy sprzęt dla mało wymagających osób uprawiających kilka dyscyplin sportu.