Chcesz kupić w niedalekiej przyszłości nowy komputer i bierzesz pod uwagę wyłącznie ultra przenośne i stylowo prezentujące się modele z klasy premium? Mając odpowiednio duże zasoby gotówki, możesz nabyć sprzęt, który nie tylko będzie posiadał mnóstwo walorów estetyczno-funkcjonalnych, ale także zapewni ci odpowiednio dużą moc obliczeniową, przydatną zarówno do pracy, jak i multimedialnej rozrywki.
W tym teście postanowiliśmy przekonać się, co potrafią trzy najciekawsze naszym zdaniem modele laptopów klasy biznesowej. Na warsztat wzięliśmy najpierw najnowszego 12-calowego Macbooka, który w stosunku do zeszłorocznej wersji został poddany kilku ulepszeniom i w dalszym ciągu jest bardzo mocnym zawodnikiem w segmencie laptopów premium. Jego konkurentami są dwie maszyny działające w oparciu o system Windows 10: HP Spectre 13 oraz Microsoft Surface Book. Obie z nich oferują swemu potencjalnemu nabywcy wiele technologicznych dobroci oraz elegancką stylistykę, zdolną rzucić wyzwanie nawet wzornictwu laptopa Apple.
Wybór najlepszego modelu jest oczywiście kwestią subiektywną i zależy od wielu rozmaitych czynników pokroju przywiązania do marki czy kwestii zadań, do jakich ma służyć dany sprzęt. Mamy jednak nadzieję, że przygotowane przez nas zestawienie choć trochę pomoże ci w podjęciu ostatecznej decyzji…
Testujemy…
APPLE MACBOOK
Najcieńszy laptop w ofercie Apple wyposażony został m.in. w wyjątkowo cichy, pasywny system chłodzenia oraz wydajną baterię.
SPECYFIKACJA
- OS: OS X El Capitan
- PROCESOR: Intel Core M3 1,1 Ghz dual core
- RAM: 8 GB
- DYSK: 256 GB
- GRAFIKA: Intel HD Graphics 515
- EKRAN: 12-calowy, 2304×1440 (226 ppi)
- WSPARCIE DLA OBSŁUGI DOTYKIEM: Brak
- WYMIARY: 196x280x3,5-13 mm
- WAGA: 0,92kg
- CENA TESTOWANEGO MODELU: 6 300 PLN
NA PIERWSZY RZUT OKA: Wygląd tej edycji MacBooka nie zmienił się w zestawieniu z zeszłoroczną wersją. Nowością jest obudowa dostępna w kolorze różowego złota.
HP SPECTRE 13
Najnowszy model marki HP określany jest mianem najsmuklejszego laptopa na świecie i umiejętnie łączy w sobie moc z elegancką luksusową stylistyką.
SPECYFIKACJA
- OS: Windows 10 Home
- PROCESOR: Intel Core i7-6500U 2,5 Ghz dual core
- RAM: 8 GB
- DYSK: 512 GB
- GRAFIKA: Intel HD Graphics 520
- EKRAN: 13,3-calowy, 1920×1080 (166 ppi)
- WSPARCIE DLA OBSŁUGI DOTYKIEM: Brak
- WYMIARY: 229x325x10,4 mm
- WAGA: 1,1 kg
- CENA TESTOWANEGO MODELU: 5 500 PLN
NA PIERWSZY RZUT OKA: Przy podniesionej pokrywie Spectre 13 pozwala nacieszyć się najładniej prezentującą się kolorystyką „wnętrza” spośród wszystkich testowanych laptopów.
MICROSOFT SURFACE BOOK
Laptop Microsoftu posiada potężną specyfikację oraz odczepiany ekran. Czy jednak warto płacić za niego aż tyle pieniędzy?
SPECYFIKACJA
- OS: Windows 10 Pro
- PROCESOR: Intel Core i7-6600U 2,6 Ghz dual core
- RAM: 16 GB
- DYSK: 512 GB
- GRAFIKA: Nvidia GeForce 940M; Intel HD Graphics 520 (tablet)
- EKRAN: 13,5-calowy, 3000×2000 (267 ppi)
- WSPARCIE DLA OBSŁUGI DOTYKIEM: Tak
- WYMIARY: 232,1×312,3×13-22,8 mm
- WAGA: 1,6 kg
NA PIERWSZY RZUT OKA: Surface Book może pracować w trybie laptopa lub tabletu. Użytkownik może też korzystać z rysika Surface Pen, ułatwiającego pracę z programami edycyjnymi.
Test 01: Design
W kontekście estetyki, z całej testowej stawki najmniej ekscytująco wypada o dziwo MacBook, co w dużej mierze spowodowane jest faktem, że wyglądem przypomina on MacBooka Air – maszynę, która przez osiem lat swej obecności na rynku zdążyła się już nam opatrzeć. Nie chcemy być jednak tu źle zrozumiani, ponieważ pod względem wzornictwa MacBook wciąż potrafi wywołać zachwyt, zwłaszcza że przy wadze 0,92 kg jest najlżejszym laptopem w tym zestawieniu. Oprócz tego posiada też świetną klawiaturę i jest dostępny w czterech wariantach kolorystycznych: złotym, srebrnym, szarym oraz w wersji z obudową w kolorze różowego złota. Bardzo cienki profil obudowy ma prawo się podobać, jednak osiągnięcie takich gabarytów musiało się wiązać z pewnymi kompromisami, spośród których najistotniejszym jest usunięcie zestawu złącz i zastąpienie ich pojedynczym portem USB-C. Takie rozwiązanie wymusza kupno dodatkowego adaptera, którego na próżno szukać w opakowaniu z MacBookiem.
HP Spectre 13 zrobił na nas ogromne wrażenie już w chwilę po podniesieniu ekranu, kiedy naszym oczom ukazała się cudownie wyglądająca grafitowo-miedziana wewnętrzna część urządzenia. Taka kolorystyka prezentuje się obłędnie i wnosi mocny powiew świeżości do szkoły laptopowego designu, a jeśli dodamy do tego fakt, że grubość tego modelu wynosi zaledwie 10,4 mm, to czapki same spadają z głów. HP pokazało też Apple, że można zrobić bajecznie eleganckiego i wyjątkowo smukłego laptopa bez konieczności kastrowania go ze złącz – w Spectre 13 znajdziemy aż trzy sztuki portów USB-C.
MIEDZIANO-GRAFITOWA KOLORYSTYKA SPECTRE 13 PREZENTUJE SIĘ OBŁĘDNIE.
Jakość wrażeń wizualnych najsłabiej oceniamy w przypadku laptopa Microsoftu, który co prawda został wykonany z dbałością o wizualne detale, ale mimo to nie posiada jakiegoś porywającego designu. Największą zaletą Surface Booka jest oczywiście jego konstrukcja pozwalająca na odłączenie ekranu od klawiatury, dzięki czemu użytkownik zyskuje możliwość pracy na wyjątkowo potężnym tablecie z systemem Windows.
Rundę wygrywa…
HP SPECTRE 13
Rewelacyjne wykonanie oraz śliczna kolorystyka nie pozostawiają złudzeń, komu należy się zwycięstwo w tej kategorii.
Test 02: Funkcje
Wszystkie z opisywanych tu modeli łączy kilka podobieństw. Każdy z nich obsługuje łączność Bluetooth 4.0 i Wi-Fi w standardzie 802.11ac oraz posiada szybki dysk SSD, który w zależności od wybranej konfiguracji może mieć pojemność nawet 512 GB. Różnice zaczynają się w kontekście dźwięku, którego jakość zdecydowanie wypada najlepiej w produkcie marki HP. Spectre 13 został bowiem wyposażony w aż cztery głośniki, za których produkcję odpowiadali inżynierowie z cenionej w światku audio firmy Bang & Olufsen.
W kontekście żywotności baterii na szczególną uwagę zasługuje MacBook. Według Apple, przy w pełni naładowanym akumulatorze potrafi odtwarzać film przez 11 godzin lub służyć do 10-godzinnego przeglądania internetu połączonego z pracą z oprogramowaniem biurowym. Nasz test poniekąd potwierdza te dane, gdyż przy lekkim użytkowaniu bateria Macbooka rozładowywała się nam po ok. 10 godzinach. Laptop marki HP wypada nieco słabiej, oferując możliwość pracy przez maksymalnie 7 godzin bez wołania o podłączenie go do gniazdka. Microsoft twierdzi natomiast, że Surface Book wytrzyma aż do 12 godzin ciągłej pracy, jednak trzeba wziąć tu pod uwagę fakt, że sprzęt ten posiada nie jedną, a dwie baterie (jedną w tablecie, a drugą w podstawie). Takie rozwiązanie miało zapewnić temu laptopowi znacznie wyższe niż u konkurencji zasoby energii, ale w praktyce okazuje się, że przy intensywnym użytkowaniu akumulator potrafi rozładować się już po ok. 6 godzinach. Znacznie lepiej wypada on podczas zwykłej, nie obciążającej pracy (np. przeglądanie sieci i praca w Wordzie) – wtedy bateria może służyć nawet do 11 godzin.
SPECTRE 13 ZOSTAŁ WYPOSAŻONY W AŻ CZTERY GŁOŚ-NIKI BANG & OLUFSEN.
Surface Book pracujący w trybie tabletu działa ok. 3 godzin. W porównaniu do iPadów czy porządnych tabletów z Androidem to śmiesznie mało, ale pamiętajmy, że w środku jego obudowy znajdują się naprawdę potężne podzespoły, jakich nie powstydziłby się niejeden komputer stacjonarny. Na plus produktu Microsoftu należy zaliczyć też możliwość pracy z rysikiem Surface Pen, dzięki któremu o wiele łatwiej obsługuje się różne programy edycyjne.
Rundę wygrywa…
HP SPECTRE 13
Wspaniałe głośniki, dużo pamięci operacyjnej oraz potężny procesor czynią ze Spectre 13 sprzęt dla wymagających użytkowników.
Test 03: Ekran
Na początku trzeba zaznaczyć jedno – fakt posiadania przez laptopa ekranu Full HD nie powinien robić w dzisiejszych czasach żadnego wrażenia, zwłaszcza że w naszym teście znalazły się urządzenia kosztujące niemałe pieniądze.
W takim ujęciu produkt firmy HP wypada więc dość przeciętnie, oferując matrycę pracującą w rozdzielczości „zaledwie” 1920×1080 pikseli. Jakościowo panel ten nie jest zły i pozwala nacieszyć się dobrym odwzorowaniem kolorów, ale aż prosi się, by na jego powierzchni zostało upchniętych nieco więcej pikseli.
Gdybyśmy mieli oceniać opisywane modele uwzględniając jedynie współczynnik ppi, to Surface Book z wynikiem 267 z miejsca zająłby zaszczytne pierwsze miejsce, gdyż jego 13,5-calowa matryca o nazwie PixelSense wyświetla obraz w rozdziałce aż 3000×2000 pikseli. Co więcej, ekran ten obsługuje również 10-punktową technologię multi-touch i jeśli taka jest wola użytkownika, może prezentować obraz generowany wyłącznie przez zintegrowany układ graficzny obecny w obudowie części „tabletowej”.
TO NIESAMOWITE, ŻE APPLE UPCHNĘŁO TAK DOBRY EKRAN W TAK MAŁEGO LAPTOPA.
Biorąc jednak pod uwagę ogólną jakość ekranu oraz jego szeroko rozumiane walory użytkowe, to w naszym odczuciu na zwycięski laur w tej kategorii zasługuje MacBook, wyposażony w wyświetlacz Retina. Doprawdy ciężko jest nam się nadziwić, że w tak niewielkiej i smukłej konstrukcji Apple udała się sztuka upchnięcia tak rewelacyjnej matrycy, która przy 12-calowej przekątnej pozwala nacieszyć się obrazem w rozdzielczości aż 2304×1440 pikseli. Ekran laptopa stworzonego w zaciszu pracowni inżynierów z Cupertino posiada także jeszcze jedną zaletę. Mowa tutaj o proporcji wyświetlanego obrazu, której stosunek 16:10 wprost znakomicie sprawdza się przy oglądaniu filmów.
Ostre jak brzytwa ekrany MacBooka i Surface Booka wypadają rewelacyjnie, ale zwycięzca może być tutaj tylko jeden. MacBook posiada po prostu najlepszą w swej klasie matrycę i aż dziwne, że przy takich jej parametrach laptop ten potrafi pracować tak długi czas bez konieczności podłączania do niego zasilacza.
Rundę wygrywa…
APPLE MACBOOK
Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego, jak pięknie może wyglądać obraz wyświetlany na ekranie z przekątną o wymiarze 12 cali.
Werdykt
#1 HP Spectre 13 4/5
LUBIMY Piękny wygląd, w którym ogromną rolę odgrywa wpadająca w oko kolorystyka. Mocną specyfikację sprzętową, głośniki Bang & Olufsen i fakt, że mimo swych wielu zalet nie kosztuje jakiejś zawrotnej sumy.
ALE Ekran w rozdzielczości „tylko” Full HD wypada średnio na tle konkurencji. Bateria mogłaby działać o jakąś godzinę dłużej.
ZDANIEM T3 Spectre 13 oferuje najlepszy w teście stopień kompromisu między wydajnością, stylowym wzornictwem oraz ceną i choćby za to należy mu się owacja na stojąco.
#2 Apple MacBook 4/5
LUBIMY Kompaktowe rozmiary oraz rewelacyjną klawiaturę. Ekran Retina po prostu rządzi.
ALE Opatrzony design, ograniczona funkcjonalność (jeden port USB-C).
ZDANIEM T3 Świetny model dla osób pragnących posiadać ultra przenośny laptop.
#3 Microsoft Surface Book 3,5/5
LUBIMY Potężną moc obliczeniową i znakomity ekran.
ALE Absurdalny koszt modeli z lepszą specyfikacją.
ZDANIEM T3 Porządny, lecz niestety bardzo drogi laptop, który może służyć również jako tablet.